Úrad špeciálnej prokuratúry dnes oficiálne končí: Lipšic prechádza pod Žilinku (PREHĽAD)

  • Novela Trestného zákona sčasti dosiahla svoje
  • Ústavný súd pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov
  • Dnes sa ale ruší špeciálna prokuratúra
Špeciálna prokuratúra končí, ÚŠP zaniká
Daniel Lipšic a budova ÚŠP, TASR/Martin Baumann
  • Novela Trestného zákona sčasti dosiahla svoje
  • Ústavný súd pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov
  • Dnes sa ale ruší špeciálna prokuratúra

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) oficiálne končí. V zmysle novely Trestného zákona, ktorá v slovenskej spoločnosti vyvolala veľký rozruch a nakoniec skončila na Ústavnom súde, v stredu (20. marca) úrad zaniká a jeho prokurátori sa pridávajú ku Generálnej prokuratúre, pripomína TASR.

Prípady, kde bola podaná obžaloba alebo kde je návrh na podanie obžaloby, by mali aj naďalej zostať súčasným prokurátorom.

Kauzy z prípravného konania budú rozdelené primárne na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom. Zrušenie ÚŠP bolo súčasťou nedávno schválenej zmeny trestných kódexov.

Generálna prokuratúra deklaruje, že prokuratúra bude plniť svoje úlohy aj po zrušení ÚŠP. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka avizoval, že verejnosť bude o komplexných opatreniach informovaná.

Doplnil, že v prípadoch, ktoré sú na Špecializovanom trestnom súde, budú aj naďalej konať súčasní prokurátori ÚŠP, ak tomu nebudú brániť objektívne dôvody, napríklad skončenie služobného pomeru prokurátora.

Rovnaký princíp uplatní generálny prokurátor aj v trestných veciach, v ktorých došlo ku skončeniu vyšetrovania a ÚŠP bol predložený návrh na podanie obžaloby alebo na iné rozhodnutie.

Ústavný súd

Zrušenie ÚŠP bolo súčasťou novely Trestného zákona, ktorú vláda odobrila v decembri 2023 a parlament ju schválil vo februári tohto roka. Opozícia zámer zrušiť ÚŠP ostro kritizovala, pre zmeny v trestných kódexoch sa obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR.

Odchádzajúci špeciálny prokurátor Daniel Lipšic poukázal na to, že ÚŠP riešil v posledných rokoch aj kauzy vedúce na najvyššie poschodia verejného života, biznisu a justície. To bol podľa neho zrejme hlavný dôvod na jeho zrušenie.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) ešte v decembri vyhlásil, že ÚŠP sa nedá opraviť. Zdôrazňoval potrebu dostať ÚŠP pod kontrolu Generálnej prokuratúry SR.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) tvrdil, že inštitút ÚŠP je zavedený nesystémovým spôsobom a keďže sa na jeho čelo postavil dlhoročný politik, spolitizoval sa a nevykazoval známky nestranného a nezaujatého rozhodovania.

Ako sme už informovali, Fico spoločne s mnohými politikmi vládnej koalície opakovane kritizoval aj špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Ten však podľa jeho vlastných slov s prokurátorskou činnosťou skončiť neplánuje. Naopak, prejde priamo pod Maroša Žilinku na Generálnej prokuratúre SR.

„Zvažoval som viaceré možnosti, aj odchod z prokuratúry, ale chcem pokračovať,“ uviedol Lipšic, ktorý má rozpracovaných viacero prípadov, ako napríklad rôzne prípady drogovej trestnej činnosti či prípad podnikateľa Miroslava Vlčeka, ktorý sa podľa Lipšicovej obžaloby dopustil úkladnej vraždy vlastnej manželky.

Novela Trestného zákona

Prezidentka SR Zuzana Čaputová 16. februára informovala, že podá novelu Trestného zákona na ÚS. Zároveň požiadala o pozastavenie účinnosti zákona, kým súd nerozhodne. Právo veta si v tomto prípade neuplatnila, aby mali odborníci na súde viac času na rozhodnutie, informovali sme.

O necelé dva týždne neskôr – 28. februára – Ústavný súd potvrdil, že pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku.

ÚS zároveň prijal návrhy prezidentky SR Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie. Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia ÚŠP súd nevyhovel.

Zdroje: TASR, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá