Úraz na poľadovici ti môže „zarobiť“ peniaze. Odškodné môžeš mať z nečakaného zdroja

  • Ak sa v zime pošmykneš na ľade, máš nárok na odškodnenie
  • Poradíme ti, ako si ho uplatniť
Muž padá na chodníku
FOTO TASR/AP/Laurie Skrivan
  • Ak sa v zime pošmykneš na ľade, máš nárok na odškodnenie
  • Poradíme ti, ako si ho uplatniť

V posledných dňoch Slovensko zastihla poľadovica v takmer všetkých častiach krajiny. Urgentné príjmy v utorok ošetrili množstvo pacientov – v Bratislavskom kraji to bolo cez 50 len v doobedných hodinách, v Košickom hlásili takmer 100 pacientov.

Celkový počet zranených v dôsledku silnej poľadovice v ranných hodinách zatiaľ nepoznáme, ak si však jedným z nich, možno nevieš, že máš nárok na odškodnenie.

Zlomeniny končatín a dopravné nehody

V utorok si neoddýchli ani záchranári. Hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) Petra Klimešová potvrdila, že najhoršia situácia bola v Bratislavskom kraji. „Na jeho území sme vyslali 22 ambulancií k úrazom a päť k dopravným nehodám, pri ktorých zohralo úlohu počasie,“ uviedla Klimešová. V pohotovosti v dôsledku poľadovice boli zdravotníci aj v ďalších krajoch.

„V Košickom kraji si poľadovica vyžiadala 13, v Žilinskom kraji 11 výjazdov zdravotných záchranárov,“ uviedla Klimešová. „Najmenej, tri výjazdy, sme zaevidovali v Trenčianskom kraji,“ dodala hovorkyňa OS ZZS.

Podľa štatistík poisťovne UNIQUA sú najčastejšími zraneniami na zľadovatených chodníkoch zlomeniny rúk a nôh, členkov, odreniny či natiahnutie kĺbov. Uvádza to redakcia Pravda. Ak si sa zranil pošmyknutím na ľade, máš nárok na odškodnenie. 

Nárokovať si ho môžeš z vlastnej úrazovej alebo životnej poistky. Dostaneš ho za trvalé následky úrazu, hospitalizáciu, chirurgický zákrok, zlomeninu kosti či práceneschopnosť. Táto informácia zrejme nie je pre nikoho nová.

Je samozrejmé, že odškodné budeš pýtať v prvom rade od tvojej poisťovne. V niektorých prípadoch je však možné nárokovať si odškodné od obce alebo mesta, ktoré zodpovedá za údržbu chodníka. 

Ak sa ti zranenie stane v dôsledku závady miestnej komunikácie určenej pre chodcov, za škodu zodpovedajú správcovia týchto komunikácií. 

Na koho sa obrátiť, ak sa ti stane úraz

„Správcovia miestnych komunikácií zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov okrem prípadu, že preukážu, že nebolo v medziach možností tieto závady odstrániť ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť,“ znie úryvok z cestného zákona. 

Ak tvoja obec alebo mesto nezaisťuje dostatočnú schodnosť chodníkov v zime, v prípade úrazu máš nárok na odškodnenie priamo od ich správcov. 

Pre Pravdu sa vyjadril aj manažér poistenia majetku UNIQA Zdeněk Hruška. Ten radí: „V prípade akéhokoľvek odškodnenia z poistenia zodpovednosti musí byť jasné, že k úrazu naozaj prišlo následkom neodprataného alebo šmykľavého chodníka. Aj preto odporúčame pred nahlásením poistnej udalosti všetko riadne zdokumentovať.“

Ak sa zraníš na nedostatočne udržiavanom chodníku, mal by si si zabezpečiť čo najviac dôkazov. Ako poškodený máš povinnosť si zabezpečiť svedkov, fotodokumentáciu alebo krátke video. Ak ide o vážnejší úraz, netreba sa báť kontaktovať políciu alebo ambulanciu, ktorá chodník zdokumentuje. 

„Bremeno dokazovania je vždy na zranenej osobe. Ak poškodený nebude vedieť preukázať, že chodník bol naozaj neudržiavaný, prípadne nemá dôkaz o tom, že k úrazu došlo na tomto konkrétnom mieste, môže dôjsť k problémom pri poistnom plnení,“ varuje portál Poistovne.sk.

Odkladajte si všetky dokumenty

Po zdokumentovaní povrchu chodníka navštíviš miestny úrad a písomne zažiadaš o náhradu škody. Ak má obec alebo mesto uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu, odškodnenie pravdepodobne dostaneš z tejto poistky. Tá kryje škody na živote, zdraví a majetku spôsobené iným osobám. 

„Poisťovňa následne pristúpi k likvidácií škodovej udalosti a prostredníctvom obce alebo mesta bude od vás požadovať preukázanie priebehu vzniku škody, ako aj výšku nároku, ktorý požadujete od obce,“ uvádza Pravda.

Poisťovňu a úrady však musíš kontaktovať čo najskôr. Poisťovne majú pri PN-ke rôzne nastavené počty dní na nahlásenie nehody, no nie je to jediným dôvodom. Niektoré poisťovne majú tzv. „zrýchlené konanie“, kedy pri určitých úrazoch vedia klientovi poslať peniaze do 48 hodín po nahlásení.

Odborníci taktiež odporúčajú odkladať si všetky lekárske správy o úraze. Po ukončení PN požiadaj svojho lekára o vystavenie lekárskeho posudku o bolestnom, alebo prípadných trvalých dôsledkoch (toto je možné až po roku od úrazu). Na základe dokumentov poisťovňa uzná nárok na odškodné. Ak si uzavrel úrazovú poistku, môžeš si uplatniť odškodné z nej a aj bolestné z poistenia obce alebo mesta.

„Zranený má okrem toho nárok aj na náhradu škody na majetku. Ide napríklad o poškodený mobil či oblečenie. V prípade akéhokoľvek odškodnenia z poistenia zodpovednosti však musí byť jasné, že k úrazu naozaj prišlo následkom neodprataného alebo šmykľavého chodníka,“ uvádza portál Poistovne.sk.

Zdroje: Pravda, Poistovne.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá