Uruguaj ako prvý na svete legalizuje predaj konope na rekreačné užívanie. Gram ťa bude stáť menej ako 2 €

  • Svoj balíček si môžeš vyzdvihnúť vo vybraných lekárňach.
wed
pinterest.com
  • Svoj balíček si môžeš vyzdvihnúť vo vybraných lekárňach.

Od dnes si môžeš v Uruguaji kúpiť marihuanu nielen na lekárske, ale aj rekreačné využitie. Tým, že sa štát nezhodol s veľkými reťazcami poskytujúcimi lieky, vrecká s konope sa dajú kúpiť v 16-tich vybraných lekárňach. Ich adresy sú však držané v tajnosti do poslednej chvíle, zverejnené budú až tesne pred otvorením.

Aby si človek mohol kúpiť svoju „dávku“, musí byť zapísaný v registri konzumentov a za týždeň má možnosť si kúpiť maximálne 10 gramov. Cena za 1 gram sa bude pohybovať na zaujímavej sume 1,10 eura.

Uruguaj s 3,4 miliónmi obyvateľov sa stáva prvým štátom, ktorý povoľuje drogy k rekreačnému využitiu. Umožnil to zákon z roku 2013, ktorý definuje 3 legálne spôsoby, ako si marihuanu obstarať: domácim pestovaním pre osobnú konzumáciu, v pestovateľskom družstve v rámci „marihuanového klubu“ alebo kúpou drogy v lekárni. Prvé dva spôsoby sa už praktikujú, tretí začína platiť od dnes.

Do registru konzumentov sa už stihlo zapísať  5-tisíc ľudí. Dávky marihuany budú balené po 5 gramoch, podobne ako čaj a na obale bude informácia o množstve tetrahydrocannabinolu, čo je účinná látka, vďaka ktorej má marihuana analgetické účinky.


V súčasnosti môžeš dostať marihuanu na predpis napríklad v Kanade, no v tomto prípade je potrebné, aby mali lekári ako aj predajcovia v rukách licenciu. Celkom dobrý vzťah má s marihuanou aj Izrael, ktorý poskytuje túto látku na predpis od 90-tych rokov.

V niektorých štátoch je síce marihuana ilegálna, ale za to tolerovaná ako napríklad v Peru, Brazílii v Kostarike alebo v Dánsku. U našich susedov v Česku platí od roku 2013 zákon, podľa ktorého môže lekár predpisovať maximálne 30 gramov konope na lekárske účely pacientovi so špecifickou chorobou.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK