USA chystajú novú gravitačnú jadrovú bombu. Bude 24-krát silnejšia ako tá, ktorá padla na Hirošimu

  • Pentagón ohlásil výstavbu novej jadrovej bomby B61-13 o sile 360 kt TNT
  • Niesť ju budú lietadlá, môže ísť o plán, ako nahradiť ešte väčšiu bombu
gravitačná bomba B61-12 z F-35
Wikimedia/Los Alamos National Laboratory
  • Pentagón ohlásil výstavbu novej jadrovej bomby B61-13 o sile 360 kt TNT
  • Niesť ju budú lietadlá, môže ísť o plán, ako nahradiť ešte väčšiu bombu

Napriek tomu, že sa lídri z celého sveta zhodujú, že k jadrovej vojne nikdy nesmie dôjsť, počet jadrových zbraní sa neznižuje, ale, naopak, zvyšuje.

Spojené štáty oznámili, že sa chystajú postaviť novú jadrovú bombu. Nepôjde však o novinku, ale o ďalší variant gravitačnej bomby B61. Variant bude niesť číslo 13, teda pôjde už o trinásty variant tejto bomby, ktorej dizajn vznikal ešte v 60. rokoch minulého storočia.

Americké ministerstvo obrany dospelo k tomuto rozhodnutiu po štúdii, ktorá preskúmala jadrové kapacity a postoj USA. Štúdia dospela k záveru, že Pentagón potrebuje modernizovať svoje jadrové zbrane, aby dokázal úspešne odrádzať dve rýchlo rastúce jadrové mocnosti – Rusko a Čínu.   

„Dnešné oznámenie odráža meniace sa bezpečnostné prostredie a rastúce hrozby zo strany potenciálnych protivníkov,“ uviedol vo vyhlásení námestník ministra obrany pre vesmírnu politiku John Plumb.

„Spojené štáty sú zodpovedné za to, aby pokračovali v hodnotení a nasadzovaní spôsobilostí, ktoré potrebujeme, aby sme dôveryhodne odradili a v prípade potreby reagovali na strategické útoky a ubezpečili našich spojencov,“ dodal.

Niesť ju budú lietadla 

Nová gravitačná bomba má mať zastrašovací prostriedok. Jej výstavbu musí ešte schváliť Kongres, ale očakáva sa, že ide len o formalitu. Jej výstavba by sa mohla začať už v nasledujúcich mesiacoch a hotová by mohla byť v roku 2025.

Bomba bude mať silu 360 kiloton TNT, bude teda o 24-krát silnejšia ako bomba Little Boy, ktorá padla na japonské mesto Hirošima. Prvá bomba zhodená v histórii ľudstva mala silu 15 kiloton TNT.

Pre ilustráciu, ak by B61-13 (v simulácii sme použili bombu W-78 o sile 350 kiloton TNT) padla na Bratislavu, zabila by vyše 150-tisíc ľudí, ďalších vyše 170-tisíc by zranila, uvádza animácia od Nukemap. Ak by ale vybuchla v Prahe 1, vyžiadala by si vyše 250-tisíc mŕtvych a vyše 440-tisíc zranených. Je však vysoko nepravdepodobné, že by americké jadrové bomby padli na Bratislavu či Prahu.

Pentagón uviedol, že pôjde o bombu, ktorú budú niesť lietadlá. Popular Science uvádza, že zrejme bude kompaktná len s jadrovými bombardérmi, ako sú B-21 Raider alebo B-2 Spirit.

Biden zrejme chce novou bombou zalepiť oči republikánom 

Je možné, že bomba má nahradiť oveľa väčšiu bombu B83-1, ktorá má silu 1,2 megaton TNT. Ide o poslednú megatonovú bombu v inventári Spojených štátov a je 80-krát silnejšia ako bomba zhodená na Hirošimu. Bývalý prezident Barack Obama ju plánoval z inventára vyčiarknuť, no jeho nástupca Donald Trump rozhodnutie zmaril.

Joe Biden by sa rád vrátil k postoju Obamu, problémom sú ale republikánski zákonodarcovia, ktorí tvrdia, že taká veľká bomba má svoje opodstatnenie. Ako príklad uvádzajú ciele, ktoré sú hlboko pod zemou.

„Toto má zalepiť oči zástancom tvrdej línie v Kongrese, v podstate to hovorí: ,Dobre, chlapci, chcete niečo s vysokým výtlakom. Tu je ich malý počet,‘“ uviedol pre Defense News expert na jadrové zbrane Hans Kristensen.

B-61_bomb_rack
zdroj: DoD/Phil Schmitten. Gravitačné bomby B-61

Je ale otázne, či bude táto stratégia fungovať. Už teraz sa ozývajú republikáni, ktorí tvrdia, že USA potrebuje navýšiť svoje nukleárne kapacity.

„B61-13 nie je dlhodobým riešením, ale naším veliteľom, najmä v (pacifických a európskych regiónoch), poskytne väčšiu flexibilitu voči týmto cieľovým súborom,“ uviedli republikánski senátori Mike Rogers a Roger Wicker.

Pripomenuli, že Rusko a Čína sa pustili do jadrových pretekov a už teraz majú viac jadrových zbraní ako USA a ich spojenci. Spojené štáty podľa republikánov musia prijať ráznejšie kroky, aby im vedeli konkurovať.

Pentagón ale tvrdí, že kapacita jadrových zbraní nebude navýšená. To môže dosiahnuť obmedzením výroby predchádzajúcich verzií B61. Očakáva sa, že verzie B61-13 bude vyrobených len niekoľko desiatok kusov. USA majú vo svojom inventári približne 400 až 500 gravitačných bômb.

Zdroje: U.S. Department of Defense, Nukemap, Popular Science, Defense News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá