USA uvoľní opatrenia pre zaočkovaných cestovateľov zo Slovenska. Pribudlo viac ako 1000 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 426 450 za predchádzajúci deň pribudlo 2 703 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 233 955 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 293 ľudí
Unsplash/Jorge Fernández Salas
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 426 450 za predchádzajúci deň pribudlo 2 703 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 233 955 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 293 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 180 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 76 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 235 pozitívnych, takmer 80 % neabsolvovalo očkovanie. Informuje MZSR.

Včera bolo ukončených 10 898 RT-PCR vyšetrení a 17 534 antigénnych testov. Delta variant vírusu má v sekvenovaných vzorkách za uplynulý týždeň stopercentné zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (250), nasleduje Košický (234), Prešovský (219), Banskobystrický (125), Trnavský (108), Bratislavský (95) a Trenčiansky (79) a Nitriansky (70).

Je medzi nimi 554 mužov a 626 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 193 408 a žien 211 574. V nemocniciach je hospitalizovaných 437 pacientov, potvrdené ochorenie má 329 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,66 % ľudí. 

Na JIS je 44 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 34 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 9 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 589 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 461.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 525 572 pričom takto bolo pozitívne testovaných 404 982 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 115 049 z čoho bolo pozitívne testovaných 388 788 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 722 171. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. 

Cestovanie do USA

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus na sociálnej sieti oznámil, že USA od novembra rušia obmedzenia pre zaočkovaných cestujúcich z EÚ. „Zrušia obmedzenia vstupu na svoje územie pre plne zaočkovaných cestujúcich z Európskej únie a Spojeného kráľovstva.“

Po tom, čo EÚ po dlhšom čase otvorila hranice pre Američanov ešte v júni tohto roka, Klus vníma toto rozhodnutie administratívy prezidenta Joea Bidena ako jasný krok smerom k obnoveniu slobody pohybu medzi našimi kontinentami. Cieľom je podľa neho ešte viac posilniť biznis spoluprácu.

„Patríme nielen medzi dôležitých spojencov, ale aj obchodných partnerov. Uvoľnenie reštrikcií medzi EÚ a USA nepochybne veľmi pomôže aj firmám, vrátane tých, ktoré podnikajú v cestovnom ruchu.“

Konštatuje, že v auguste síce EÚ opätovne vyradila USA zo zoznamu tzv. bezpečných krajín, ktorých občania sa nemusia po príchode podrobiť karanténe alebo testovaniu, no predpokladám, že po oznámení uvoľnenia na druhej strane Atlantiku dôjde čoskoro k opätovnému recipročnému „zladeniu“ opatrení.

„Taktiež verím, že aj napriek nášmu trvajúcemu odporúčaniu pre občanov necestovať za hranice, pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné, toto nové uvoľnenie reštrikcií pre plne zaočkovaných cestujúcich uvítajú najmä tí Európania, vrátane občanov SR, ktorí majú príbuzných v USA a pre doterajšie cestovné obmedzenia sa s nimi ani pri veľmi vážnych či dôležitých životných udalostiach nemohli stretnúť.“ 

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

Prvé obmedzenia pre vstup do krajiny zaviedli USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa pre cestujúcich z Číny, a to ešte v januári 2020. Neskôr na zoznam pridali aj štáty Schengenského priestoru, Brazíliu, Juhoafrickú republiku a Indiu. Uzavreli aj hranice s Kanadou a Mexikom.

Trumpov nástupca Biden ponechal v platnosti zákaz vstupu do krajiny pre cestujúcich z EÚ, ktorých cestu úrady nekvalifikovali ako nevyhnutnú. Ako dôvod pritom uvádzal šírenie nákazlivejšieho koronavírusového variantu delta.

So situáciou však čoraz častejšie vyjadrovali nespokojnosť viacerí európski lídri, poukazujúc, že ich krajinám sa podarilo potlačiť nákazu rozsiahlym očkovaním. Okrem toho, obmedzenia zo strany USA sa netýkali niektorých krajín s horšou epidemiologickou situáciou.

Zdroje: NCZI, MZSR, CNN, Facebook/ Martin Klus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá