Úspech v boji proti COVID-19: Vedcom sa podarilo nájsť nový liek proti koronavírusu

  • Experti pravdepodobne vynašli účinný liek proti koronavírusu, ktorý spočíva v inhalácií liečiva
  • U vážne chorých pacientov liečba fungovala viac ako účinne
koronavírus
Unsplash/ThisisEngineering RAEng/Fusion Medical Animation
  • Experti pravdepodobne vynašli účinný liek proti koronavírusu, ktorý spočíva v inhalácií liečiva
  • U vážne chorých pacientov liečba fungovala viac ako účinne

Podľa vedcov skúšajúcich experimentálnu liečbu dokáže inhalácia lieku u pacientov nakazených koronavírusom znížiť smrteľné riziko. Počiatočné výsledky štúdie s viac ako 100 hospitalizovanými pacientmi napovedajú, že vďaka lieku sa 79 percentám pacientov v intenzívnej starostlivosti zlepšil zdravotný stav. To naznačuje, že liek dokáže eliminovať príznaky choroby už v zárodku, píše CNBC

Experimentálna liečba tiež znižuje priemerný čas, ktorý pacienti strávili v nemocnici, a to o tretinu. To znamená, že pacienti neboli hospitalizovaní deväť dní, ale iba šesť.

Výsledky zatiaľ overené nie sú 

Liek známy ako SNG001 funguje na báze proteínu zvanom interferón beta, ktorý telo produkuje, keď bojuje proti vírusovej infekcii. Vyvinula ho farmaceutická firma Synairgen so sídlom v Southamptone. Výskumníci z miestnej univerzity ho následne otestovali na pacientoch.

Pacienti liek vdychujú priamo do pľúc pomocou inhalátora, kde pomáha imunitnému systému odvrátiť vírusovú infekciu. Inhalátor premení SNG001 na jemnú hmlu, preto môžu pacienti vdýchnuť liek hlboko do pľúc. Interferón beta sa okrem iného používa ako injekcia na posilnenie imunitnej reakcie ľudí so sklerózou multiplex.

Predbežné výsledky tohto pokusu doposiaľ nie sú overené, pretože autori výskumu ešte nepublikovali svoje zistenia vo vedeckom časopise a nekontrolovali ich s inými vedcami. 

Jedni užívali nový liek, iní zase placebo 

Nezávislí odborníci však tvrdia, že ak by boli výsledky hodnoverné, predstavovalo by to doteraz najväčší prielom v liečbe Covid-19. Jediným vedecky dokázaným liekom na liečbu tejto choroby je v súčasnosti steroid, známy ako dexametazón, ktorý znižuje úmrtnosť až o tretinu.

koronavírus
zdroj: Unsplash/ThisisEngineering

Spoločnosť Synairgen je verejne obchodnou spoločnosťou a vzhľadom na pravidlá akciového trhu musela zverejniť predbežné výsledky.

Experti v rámci štúdie skúmali 101 nakazených pacientov, ktorí skončili v deviatich britských nemocniciach a potrebovali pľúcnu ventiláciu. Polovici z nich lekári podali najnovšie liečivo, zatiaľ čo zvyšok prijímal placebo liečbu. To, kto užíva SNG001, nevedeli ani pacienti a dokonca ani lekári. Lekári sa tak rozhodli v snahe o objektivitu výskumu, píše sa v tlačovej správe spoločnosti Synairgen. 

Organizmus pacientov toleroval liek veľmi dobre

Vedci zistili, že riziko vzniku závažných chorôb, vyžadujúcich pľúcnu ventiláciu, sa znížilo o 79 percent u tých, ktorí dostávali liek SNG001. Traja ľudia zomreli po užívaní placeba, zatiaľ čo medzi pacientmi, ktorí dostali liek, nedošlo k žiadnym úmrtiam.

Štúdie sa zúčastnili najmä pacienti spadajúci do rizikových skupín, ako starší ľudia či ľudia s chronickými chorobami. Oddelené štúdie, v rámci ktorých experti skúmali pacientov s astmou, ukázali, že SNG001 je dobre tolerovaný, zvyšuje protivírusovú obranu pľúc a podporuje funkciu pľúc počas infekcie spôsobenej chladom alebo chrípkou.

doktor
zdroj: Unsplash/Javier Matheu

Zmutované druhy nie sú nijakým problémom 

Vedúci štúdie, Tom Wilkinson, profesor respiračnej medicíny na University of Southampton, uviedol, že ak sa výsledky replikujú vo väčších štúdiách, môže to poriadne zamiešať karty. „Výsledky potvrdzujú naše presvedčenie, že interferón beta, všeobecne známy liek, má ako inhalačné liečivo obrovský potenciál na to, aby mohol obnoviť imunitu pľúc, zvýšiť ochranyschopnosť organizmu a bojovať proti Sars-CoV-2,“ povedal Wilkinson pre Daily Mail.

Profesor imunofarmakológie Stephen Holgate upozornil aj na to, že vírus môže mutovať. Pre Denník N to potvrdil aj genetik a molekulárny biológ Tomáš Szemes. Podľa novej štúdie sa totižto nákaza šíri rýchlejšie, no u pacientov nespôsobuje horší priebeh. Ako vysvetlil Szemes, najnovšia zmena spočíva v zmene v hrotovom proteínu S, ktorým sa vírus prichytáva na bunku.

Podľa slov Holgata však liek SNG001 účinne bojuje aj proti zmutovaným druhom koronavírusu. Napriek dobrým správam však vedúci firmy Synairgen, Richard Marsen, pre BBC upozornil, že je potrebný ďalší výskum, nakoľko skúmanú skupina pacientov bola veľmi malá. 

Zdroje: Daily Mail , Denník N , BBC , CNBC, Synairgen, Synairgen/tlačová správa 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá