Úspešní biznismeni histórie: Meno Slováka na amerických bankovkách aj najbohatší muž Austrálie z Fiľakova

  • Vo svete podnikania za hranicami sa v minulosti aj dnes už zalesklo niekoľko mien hrdých Slovákov
  • Keďže v posledných dňoch oslavujeme svoju históriu a spomíname na to najlepšie, čo sme za posledných 100 rokov zažili, nesmieme vynechať ani oblasť biznisu
collage
Unsplash/Prešov Korzár - Sme
  • Vo svete podnikania za hranicami sa v minulosti aj dnes už zalesklo niekoľko mien hrdých Slovákov
  • Keďže v posledných dňoch oslavujeme svoju históriu a spomíname na to najlepšie, čo sme za posledných 100 rokov zažili, nesmieme vynechať ani oblasť biznisu

Slovák Móric Beňovský bol kráľom Madagaskaru, Ladislav Hudec z Banskej Bystrice sa postaral o stavbu jednej z najvyšších budov celej šírej Ázie, Milan Rastislav Štefánik sa ako francúzsky občan postaral o suverenitu Československa a Ladislav Karpíšek si zase podmanil svet vynálezov so svojimi 1200 patentmi. To všetko sú významné mená Slovákov, ktorí zažiarili za hranicami našej krajiny. Je ich samozrejme omnoho viac, no dnes by sme sa chceli venovať primárne dvojici pánov, ktorí si na portáli, ktorý sa venuje biznis témam, rozhodne zaslúžia byť spomenutí.

Najbohatší muž Austrálie

Tak ako pán Karpíšek, ktorý sa u „protinožcov“ zaslúžil o významný biznis so svojou spoločnosťou Technosearch (research & development), tak aj ďalší z našincov ovládol tento malý kontinent. Fank Lowy z Fiľakova v 50. rokoch emigroval za oceán po tom, ako si v Európe počas vojny ako židovský chlapec užil poriadne trápenie. Po príchode do cudzej krajiny sa zamestnal ako predavač sendvičov a už o tri dekády neskôr stál na čele obchodného reťazca Westfield Group, v roku 2008 aj v čele rebríčka najbohatších ľudí Austrálie. Nedávno, hoci vo Westfield Group už pracovala aj druhá generácia Lowyovcov, ju rodina predala francúzskemu Unibail-Rodamco za nemalú sumu 32,7 miliárd dolárov.

Sieť obchodov však nie je jedinou sférou, kde je meno Lowy verejne známe. Dnes 88-ročný podnikateľ je aj významným filantropom. V priebehu rokov venoval stovky miliónov austrálskych dolárov na dobré veci, pod jeho menom funguje výskumný ústav pre rakovinu aj Inštitút pre medzinárodnú politiku a tento rodený Slovák je jedným z najštedrejších darcov v krajine vôbec. Od roku 2003 do roku 2015 bol Lowy zároveň predsedom Austrálskej futbalovej asociácie a hoci sa snažil (aj prostredníctvom investície 43 miliónov dolárov) pritiahnuť na domácu pôdu FIFA World Cup, ten sa bude v roku 2022 nakoniec odohrávať v Katare.

Desaťdolárová bankovka so slovenským podpisom

Michal Bosák, rodák z Okrúhleho pri Svidníku, začal svoj život za oceánom v Pensylvánii. Zatiaľ čo doma pomáhal s gazdovstvom, v Amerike začínal s triedením uhlia, neskôr sa stal baníkom a pracoval aj na stavbe železníc. Vietor ho však zavial k obchodu, rozvážal pivo a otvoril si vlastnú krčmu. Celý podnik sa nakoniec vďaka jeho zručnostiam pri práci s peniazmi zmenil na veľkoobchod s liehovinami, neskôr si našinec mohol dokonca dovoliť otvoriť vlastnú privátu banku.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Prešov Korzár - Sme

Z privátnej banky však prešiel do významnej First National Bank v Olyphante, stal sa jej významným akcionárom a neskôr aj hlavou. To znamenalo, že sa meno nášho rodáka dostalo na bankou vydávané 5, 10 a 20-dolárové bankovky. Odtiaľ bol už len krôčik k vytvoreniu banky Bosak State Bank , ktorá bola najväčšia a najznámejšia banka amerických Slovákov svojho času.

Našincov v zahraničí chcel vzdelávať a bol aj pri podpise Pittsburghskej dohody, ktorá bola základom pre vznik Československa po prvej svetovej vojne. Americký bankár zo Šariša bol na konci 20. rokov najbohatším Slovákom žijúcim v USA a mohol sa dokonca pochváliť aj návštevou u samotného prezidenta Franklina D. Roosevelta.

Zdroj: Forbes/100 rokov slovenského biznisu, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá