Na platy poslancov šli v roku 2021 milióny eur. Matovič by s ich znížením súhlasil, Boris Kollár je proti

  • Boris Kollár nechce znižovať platy poslancom, Igor Matovič by s úpravou súhlasil
  • Na platy poslancov šlo v tomto roku vyše 8,8 milióna eur
pjimage - 2021-12-30T095845.682
TASR/Martin Baumann
  • Boris Kollár nechce znižovať platy poslancom, Igor Matovič by s úpravou súhlasil
  • Na platy poslancov šlo v tomto roku vyše 8,8 milióna eur

Platy poslancov Národnej rady (NR) SR by sa nemali znižovať ani zvyšovať. Myslí si to predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Na zmenu nevidí dôvod, poslanci podľa neho zasadali posledné mesiace častejšie a mali viac roboty. Lídrovi OĽANO a vicepremiérovi Igorovi Matovičovi sa pozdáva, aby poslanec zarábal priemernú mzdu a zvyšok mu doplácala jeho strana.

„Platy poslancov sa zatiaľ nemenia, nevidím dôvod, aby sme zvyšovali alebo znižovali platy poslancom. Myslím si, že táto téma nie je aktuálna. Aj poslanec, ktorý možno v jednej časti obyvateľstva vyvoláva pohoršenie, vyvoláva v druhej časti pozitívne pocity. Poslanca sem poslala jedna skupina obyvateľov a chce, aby sa nejako správal. Keď si to iná časť spektra neželá, nemusí ho voliť,“ povedal Kollár v rozhovore pre TASR.

Poslanci podľa neho za posledné mesiace pracovali viac ako v minulosti, neboli letné prázdniny a schôdze trvali dlhšie.

Matovič tvrdí, že bol proti tomu, keď sa v minulosti skokovito zvyšovali platy poslancov. „Myslím si, že je tam časť poslancov, ktorí si to zaslúžia, ale zároveň veľká časť poslancov, ktorí si štyri a pol tisíca v čistom nezaslúžia,“ vyhlásil v rozhovore pre TASR.

Poukázal na poslancov z extrémistických strán, ktorí navyše chodia v pléne bez rúška a šíria nenávisť. Tí podľa neho nie sú prínosom pre spoločnosť.

zdroj: TASR/Pavol Zachar

„Bol by som veľmi rád, keby sa v parlamente nastavili nejaké ciele, ktoré majú poslanci plniť, nech sú platení podľa aktivity. Len to by sa asi ťažko realizovalo. Kto by bol ten arbiter, sudca? Nemohol by mať nič spoločné s politikou. Realistickejšie je, že by mali mať poslanci len priemernú mzdu a dovoliť politickým stranám, nech im platia zo štátneho príspevku. My ako OĽANO by sme boli hneď za to,“ povedal s tým, že potom by si to už vedeli strany ustrážiť a ušetrili by sa peniaze. Kollár s takýmto návrhom nesúhlasí.

Na platy šlo viac ako 8 miliónov eur

Na platy poslancov Národnej rady (NR) SR šlo v roku 2021 vyše 8,8 milióna eur. Každý poslanec môže mať jedného až troch asistentov. Ich odmeny stáli celkovo približne 4,8 milióna eur. Ide o údaje k 30. novembru. TASR ich poskytol odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR. V sumách ešte nie sú zarátané platy, ktoré boli vyplatené v decembri.

„Platové náležitosti vyplatené poslancom NR SR k 30. 11. 2021 predstavovali sumu 5 094 135,98 eura a paušálne náhrady poslancov NR SR predstavovali sumu 3 730 850,50 eura,“ uviedli pre TASR z Kancelárie NR SR.

Poslanci zarábali v roku 2021 vyše 5 000 eur mesačne. Plat poslanca je určený vo výške 3 060 eur, k tejto sume patria ešte paušálne náhrady. Ak je poslanec z Bratislavského kraja, mesačne dostával ešte 2 040 eur, poslanec z iného kraja mal paušálne náhrady vo výške 2 380 eur. Ďalšie príplatky dostávajú poslanci, ktorí sú vo vedení NR SR a výborov.

kollár matovič
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Počet asistentov poslancov sa podľa kancelárie v priebehu roka mení. V roku 2021 pôsobilo v Kancelárii NR SR v priemere 300 asistentov. Každý poslanec má momentálne k dispozícii 3 060 eur na asistentov a náklady na poslaneckú kanceláriu.

„Odmena vyplatená pre asistentov poslancov NR SR predstavovala k 30. 11. 2021 sumu 4 760 928,81 eura,“ uviedol odbor. Platy poslancov NR SR rieši zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR.

V parlamente pôsobí 150 poslancov. Výška platu zákonodarcov sa každoročne vypočítava nanovo, ide o trojnásobok priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie