V 2022 porazíme pandémiu, tvrdia niektorí odborníci. Je tu však problém, ktorý brzdí optimizmus

  • Čoraz viac sa na verejnosti hovorí o tom, že rok 2022 by mohol byť rokom, kedy porazíme pandémiu koronavírusu
  • Odborníci ale upozorňujú na problém, ktorý to môže celé skomplikovať – nerovnomerná distribúcia vakcín
covid
Unsplash/ Jorjoson
  • Čoraz viac sa na verejnosti hovorí o tom, že rok 2022 by mohol byť rokom, kedy porazíme pandémiu koronavírusu
  • Odborníci ale upozorňujú na problém, ktorý to môže celé skomplikovať – nerovnomerná distribúcia vakcín

Odborníci hovoria, že pandémia koronavírusu môže v roku 2022 strácať na sile. Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates dokonca na tento rok avizuje jej úplný koniec. Odborná verejnosť ale upozorňuje na priepastné rozdiely v zaočkovanosti naprieč krajinami. 

Aktuálne sa krajiny pasujú so šírením nového variantu koronavírusu omikron. Ako informuje TASR, riaditeľ Regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge hovorí v súvislostí s omikronom o „ďalšej blížiacej sa búrke“.

Veľký objem nových infekcií by mohol viesť k väčšiemu počtu hospitalizácií a k rozsiahlemu narušeniu zdravotných systémov a iných kritických služieb,“ upozornil.

Times of Israel ale pripomína, že jedna z popredných expertiek Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na COVID-19 Maria Van Kerkhov tento mesiac skonštatovala, že „máme nástroje, ktoré môžu pandémiu dostať na kolená“. Podľa nej je v našich silách, aby sme pandémiu ukončili v roku 2022. 

Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, filantrop a miliardár Bill Gates v súvislosti s omikronom povedal, že USA by v súvislosti s omikronom mohli vstúpiť do „najhoršej časti pandémie“, no zároveň hovorí o konci pandémie už v roku 2022. 

Dobrou správou je, že omikron sa pohybuje tak rýchlo, že keď sa stane dominantným v krajine, vlna by mala trvať menej ako 3 mesiace. Tých pár mesiacov môže byť zlých, ale stále verím, že ak urobíme správne kroky, pandémia môže byť v roku 2022 zažehnaná,“ uviedol.

Je potrebné, aby sme sa popasovali s týmto problémom

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus sa tiež tento mesiac vyjadril, že rok 2022 má byť rokom, kedy pandémiu COVID-19 ukončíme. Vyhlásil to na tlačovom brífingu v Ženeve. Informovala o tom TASR s odvolaním na agentúru AFP.

Skonštatoval, že pandémiu je možné zastaviť použitím všetkých nástrojov, ktoré sú k dispozícii – očkovanie vakcínami proti koronavírusu, nosenie rúšok a dodržiavanie bezpečných rozstupov. 

Pandémiu koronavírusu môže pomôcť ukončiť rovnomerná distribúcia. „Ak máme v nasledujúcom roku ukončiť pandémiu, musíme skončiť s touto nespravodlivosťou,“ povedal. 

Ako uvádza Times of Israel, z dát OSN vyplýva, že v krajinách s vysokými príjmami sa aspoň jednou dávkou vakcíny zaočkovalo 67 % ľudí, zatiaľ čo v krajinách s nízkymi príjmami je to okolo 10 %. WHO nerovnosť v prístupe k vakcínam označilo za morálnu nehoráznosť. 

Šéf WHO pre mimoriadne situácie Michael Ryan hovorí, že pokiaľ sa rovnomerná distribúcia nezabezpečí, môže nás to najhoršie ešte len čakať.

Ako informuje TASR, generálny tajomník OSN António Guterres ešte v októbri upozornil na to, že nerovnomerná distribúcia vakcín proti koronavírusu vedie k vzniku nových variantov vírusu SARS-CoV-2. 

Zdroje: TASR, Times of Israel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie