V Boston Dynamics vytvorili desivé roboty

  • Roboty z dielní Boston Dynamics sú schopné samostatne si otvárať dvere
  • Nerobí im problém prispôsobovať sa rušivým elemetnom.
  • Jeden ich model dokonca dokáže skákať salto.
1200px-terminator_exhibition
wikipedia.org
  • Roboty z dielní Boston Dynamics sú schopné samostatne si otvárať dvere
  • Nerobí im problém prispôsobovať sa rušivým elemetnom.
  • Jeden ich model dokonca dokáže skákať salto.

Každý kto videl kultovú filmovú sériu Terminátor alebo najnovšie diely seriálu Black Mirror, pocíti aspoň čiastočné znepokojenie, keď uvidí najnovšie výtvory technologickej firmy Boston Dynamics v akcii. Ich robotický pes je totiž schopný samostatne si otvárať dvere.


Ľudia prejavovali svoje znepokojenie najmä na Twitteri. Ich obavy vychádzali z úvahy, že ak je nejaký robot schopný otvoriť si dvere, je nezastaviteľný a schopný zničiť ľudstvo.

Tak čo? Sme zatratení? Vyzerá to tak, že robo-psy nie sú až také nezastaviteľné. Pánovi na nasledujúcom videu sa ho podarilo zastaviť, resp. spomaliť s hokejkou. Na druhú stranu je pravda, že sa robot ani náhodou nechcel vzdať.

Na videu je test robota s názvom SpotMini a jeho schopnosť prispôsobiť sa rušivým vplyvom počas toho ako sa pokúša otvoriť dvere a prejsť nimi. Jeho tvorcovia ho postavia pred dvere a spustia. Od toho momentu koná robot autonómne. Na navigáciu využíva kamery na svojich nohách a tele. Vďaka nim je schopný presne určiť polohu kľučky a naplánovať všetky potrebné pohyby.

Robot má neuveriteľnú schopnosť sa rýchlo prispôsobiť. Keď ho niečo vyvedie z rovnováhy, behom chvíľky sa vráti späť k svojmu pôvodnému cieľu. Vďaka svojim štyrom nohám je veľmi stabilný a ustojí aj kopnutie. V dielňach Boston Dynamics sa nepracuje len na robotických psoch. Medzi ich najnovšie výtvory patrí aj tento humanoid, ktorý dokáže skákať salto.

zdroj: iflscience.com animals.trendolizer.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK