V Bratislave bilbordy postupne skončia, majú ich nahradiť stromy

  • V Bratislave sa konečne začal boj proti vizuálnemu smogu
  • Ako prvé predseda BSK od bilbordov „oslobodí“ školy
20414242_124489568169077_2318822360693349056_o
pexels.com
  • V Bratislave sa konečne začal boj proti vizuálnemu smogu
  • Ako prvé predseda BSK od bilbordov „oslobodí“ školy

Nevábne bibordy sú akoby tapetou celého Slovenska. Stoja v zornom poli pri pohľade na pamiatky, sú „nasadené“ okolo parkov, lemujú cesty, sú umiestnené priamo na panelákoch, sú jednoducho všade. V mnohých krajinách nie sú tak nahusto ako u nás. Dokonca aj susedia Česi „premnoženie billboardov“ razantne obmedzili. Na Slovensku sa ako prvý činu chopil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Kvôli tzv. neúnosnému vizuálnemu smogu hlavné mesto od nového roka už nebude predlžovať zmluvy na umiestňovanie bilbordov. V prvej vlne opatrení bude stopka platiť zatiaľ len na pozemkoch a plotoch škôl v správe kraja a postupne ukončí existujúce. Informoval o tom BSK na svojej stránke. BSK má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 57 školských zariadení. Bratislava tak bude čoskoro trochu krajšia a lepší pocit z nej okrem nás budú mať aj turisti.

„Všetci hovoríme o tom, ako nám vadia bilbordy vo verejnom priestore, najmä rôzne formy veľkoplošnej reklamy. Každý o tom iba hovorí, ja som sa rozhodol, že Bratislavský samosprávny kraj bude lídrom a bude konať. Preto už od budúceho roka začíname s tým, že postupne nebudeme predlžovať jednotlivé reklamné zmluvy majiteľom bilbordov, špeciálne v areáloch a na plotoch našich stredných škôl. Začíname práve odtiaľto, začíname sami. Dobrá správa pre tých, ktorí mali nejaký finančný prospech z týchto billboardov, to znamená samotné školy, my im tento finančný úbytok budeme kompenzovať, či už zakúpením učebných pomôcok, vybavenia telocvične, alebo priamo peniazmi,“ uviedol Droba.

Uvažuje sa o tom, že na miestach po reklamných pútačoch by sa mohli vysadiť napríklad stromy, ktoré majú viacero praktických funkcií.

Pre spresnenie informácie z webu BSK sme oslovili hovorkyňu Luciu Forman, ktorá potvrdila zámer mesta postupom času odstrániť billboardy aj z iným lokácii. „Zatiaľ nevieme presne povedať, kedy príde druhá vlna,“ uviedla.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech