V Bratislave dnes štrajkujú vodiči MHD. Mesto ale zaplnili bicykle, ktoré si môžeš požičať úplne zdarma

  • Zástupcovia odborov dopravných podnikov v Bratislave a Košiciach vyhlásili výstražný štrajk v čase medzi 8. a 9. hodinou ráno
  • Ich cieľom je upozorniť na potrebu finančnej pomoci štátu mestským dopravným podnikom
  • O štrajku informovala aj hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová
pjimage (9)
SIU, Rekolá
  • Zástupcovia odborov dopravných podnikov v Bratislave a Košiciach vyhlásili výstražný štrajk v čase medzi 8. a 9. hodinou ráno
  • Ich cieľom je upozorniť na potrebu finančnej pomoci štátu mestským dopravným podnikom
  • O štrajku informovala aj hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová

Štrajk sa však nedotkne vozidiel, ktorých vodiči sa do protestu nezapoja. V prevádzke budú aj linky 9, 32 a 38, ktoré smerujú do nemocníc. Výpadok tržieb Dopravného podniku Bratislava sa od marca 2020 už kvôli pandémii vyšplhal na 25 miliónov €. Podľa hovorkyne DPB Ľubice Melcerovej nestačili na vykrytie tržieb ani racionalizačné a úsporné opatrenia.

„Odborové organizácie sa snažia chrániť pracovné miesta, pretože bez pomoci od štátu je pravdepodobné zhoršovanie kvality MHD a tým aj redukovanie pracovných miest vodičov i obslužného personálu. DPB je 29. najväčší zamestnávateľ na Slovensku, pracuje v ňom viac ako 2800 ľudí v nepretržitej prevádzke. Vypravuje 100 pravidelných denných či nočných liniek, stará sa o 900 dopravných prostriedkov a denne prepraví 300 000 obyvateľov a návštevníkov Bratislavy,“ dodáva pre imhd.sk

zdroj: Unsplash/Lucie Morel

Neúnosné výpadky tržieb

„Výpadky tržieb v dôsledku krízy sú už pre DPB aj pre mesto Bratislava neúnosné, keďže od marca 2020 dodnes dosahujú sumu 25 miliónov eur. Je mi veľmi ľúto, že napriek doterajšej veľmi korektnej komunikácii s premiérom a bývalým ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽANO) ani po dnešných rokovaniach vláda nezmenila postoj,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo pre TASR.

Ako tvrdí, nemôže prijať argumentáciu ministerstva financií, že Bratislava je bohaté mesto a tento výpadok zvládne sanovať z vlastného rozpočtu. Mohlo by sa to podľa Valla diať len na úkor iných funkcií a služieb hlavného mesta, ktoré poskytuje svojim obyvateľom. „Považujeme za nespravodlivé a diskriminačné, že súkromné dopravné firmy v 54 mestách po celom Slovensku túto kompenzáciu čerpať môžu a štyri samosprávne dopravné podniky (v Bratislave, Košiciach, Prešove a Žiline) ju čerpať nemôžu,“ poznamenal.

V tejto situácii vníma obavy zamestnancov DPB z hromadného prepúšťania za oprávnené. Mesto ich však ubezpečilo, že hromadné prepúšťanie nateraz nepripravuje a stratu ešte stále sanuje z vlastného rozpočtu. DPB aj magistrát sa snažili výpadky tržieb vykrývať vo vlastnej réžii. „Racionalizačnými opatreniami vrátane zníženia počtu administratívnych pracovníkov o 20 percent, redukciou prevádzkového režimu a úsporami cez verejné obstarávanie znížil DPB svoje náklady o 11 miliónov eur od začiatku pandémie. To však na pokrytie výpadkov nestačí,“ skonštatoval Vallo.

Bicyklová MHD

V septembri 2020 začal v Bratislave fungovať ďalší dopravný systém. Spoločnosť Rekola spustila projekt tzv. bicyklovej MHD, ktorým chce výrazne zlepšiť aktuálnu dopravnú situáciu v hlavnom meste. V prvej etape projektu si je možné požičať 200 ružových bicyklov, ktoré sa odomykajú jednoducho cez mobilnú aplikáciu.

zdroj: Rekolá

Jazda stojí 1 euro, mesačné predplatné na neobmedzený počet jázd je počas prvého týždňa prevádzky zlacnené iba na 4,50 eura. Práve Rekola podporuje štrajk vodičov bratislavskej MHD. „Sme jednoznačne so všetkými vodičmi MHD. Vláda svojou nečinnosťou môže zapríčiniť hromadné prepúšťanie a rušenie liniek. To by znamenalo aj hromadný odliv cestujúcich z ekologickej MHD do áut,“ uvádza spoločnosť.

Pomoc pri štrajku

Rekola sa teda rozhodla pomôcť, aby vodiči vytrvali v tlaku, ich cestujúcim aspoň v rámci možností poskytne čiastočnú náhradnú dopravu pomocou bicyklov, ktoré budú pre všetkých v čase štrajku úplne zadarmo.

V noci z nedele na pondelok tak spoločnosť do mesta umiestni takmer 300 bicyklov, ktorými sa bude dať počas štrajku dopraviť po Starom Meste, Novom Meste, Petržalke, Ružinove, Karlovej Vsi a Dúbravke.

zdroj: Rekolá
 

Na odomknutie bicykla si bude potrebné stiahnuť mobilnú aplikáciu bicyklovej MHD – Rekola, kde sa nachádza aj mapa staníc a bicyklov, ktoré si je možné požičať. Bicykel sa odomkne automaticky potom, ako si užívateľ naskenuje jeho kód cez mobil. Po jazde je možné bicykel vrátiť na ktorúkoľvek stanicu v Bratislave vyznačenú v mobilnej aplikácii.

„Pokiaľ bude vláda naďalej odmietať pomoc dopravným podnikom a vodiči sa v štrajkoch rozhodnú pokračovať, môžu naďalej počítať s plnou podporou bikesharingu Rekolá,“ dodáva spoločnosť.

Zdroje: imhd.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá