V Bratislave môže vyrásť vyhliadkové kolo. Rozhodnúť majú ľudia

  • Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová pred pár dňami na svojom facebookovom profile zverejnila verejnú anketu, do ktorej sa môžes zapojiť aj ty
  • Reaguje ňou na požiadavku týkajúcu sa verejného priestranstva na nábreží Dunaja
Bratislava-Staré Mesto
  • Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová pred pár dňami na svojom facebookovom profile zverejnila verejnú anketu, do ktorej sa môžes zapojiť aj ty
  • Reaguje ňou na požiadavku týkajúcu sa verejného priestranstva na nábreží Dunaja

Na základe online ankety sa bratislavská mestská časť chce rozhodnúť, či v centre mesta pribudne nová atrakcia určená nielen pre turistov. Je ňou vyhliadkové kolo.

Voľný priestor pri Dunaji, v tesnej blízkosti kaviarne Propeller na Rázusovom nábreží, by sme radi sezónne oživili. Máme víziu pestrých letných kultúrnych akcií, v rámci ktorých by Bratislavčania a turisti mali možnosť zažiť aj jazdu na vyhliadkovom kole. Uvidieť mesto a rieku z nezvyčajnej perspektívy,” informuje Staré Mesto.  

Vedenie mestskej časti zároveň vyzýva všetkých Bratislavčanov, aby vyjadrili svoj pohľad na verejný priestor a zapojili sa do prvej staromestskej ankety. Anketa bude aktívna do 16. marca 2020.

zdroj: wikimedia.org

Podobnú atrakciu, aká by mohla pribudnúť v Bratislave, nájdeš napríklad v Budapešti. Z pomerne veľkého ruského kola si môžeš užiť výhľad na maďarskú metropolu. Ide o napodobeninu London Eye, ale v podstatne menšom merítku. Cena lístka je 2400 HUF alebo 8 eur.

zdroj: wikimedia.org

Pod anketou, ktorá má rozhodnúť o novej bratislavskej atrakcii, pribúda množstvo komentárov ľudí, ktorým sa tento nápad páči. Predsa len išlo by o sezónny kolotoč, ktorý by tu stále len pár mesiacov v roku. Samozrejme, nájdu sa aj komentáre hlásajúce, že takéto ruské kolo do centra mesta jednoducho nepatrí.

Iniciatíva Bratislava otvorene, ktorej cieľom je aktívne riešenie problémov kvality života v Bratislave, s nápadom nesúhlasí. Okrem iného konštatuje, že ide o pamiatkovú zónu CMO, v ktorej platia prísne pravidlá na akékoľvek zásahy do vizuálu mesta – teda do chránenej veduty.

Nakoľko pravidlá ochrany stanovujú odborníci pamiatkári, umiestňovanie takýchto veľkých vizuálných objektov podľa iniciatívy nemôže byť predmetom ankety.

zdroj: wikimedia.org

Taktiež, meradlom nemôžu byť peniaze a zisk. To že niekto ponúkne ‚ohromné’ financie za prenájom, nie je etalónom hodnôt. V slušnej a kultúrnej spoločnosti nemôže byť všetko na predaj. Všeľudovým hlasovaním sa nedá hocičo presadzovať v meste a pri riadení samosprávy, teda, už vôbec nie také veci ako lunapark, zábava a kolotoče. Riskujeme tým, že nabudúce je možné väčšinovo presadiť aj húsenkovú dráhu na Hlavnom námestí, motokárovú dráhu na Železnej studničke a kopec púťových atrakcií v meste – len aby sa ľudia dobre zabavili,” dodáva iniciatíva Bratislava Otvorene.

Zdroje: staremesto.sk, bao.sk, facebook.com/pg/bao.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech