V Bratislave si dnes s petardou ani neškrtneš, pokutu dostaneš aj za prskavku

  • Varšava zakázala ohňostroj kvôli zvieratám, v Bratislave dostaneš pokutu aj za väčšiu prskavku
  • Ak ťa s ňou mestská polícia prichytí, priprav si hotovosť
c
flick.com/Miroslav Petrasko, pexels.com
  • Varšava zakázala ohňostroj kvôli zvieratám, v Bratislave dostaneš pokutu aj za väčšiu prskavku
  • Ak ťa s ňou mestská polícia prichytí, priprav si hotovosť

Pre Bratislavu aj naďalej platí prísny zákaz používania zábavnej pyrotechniky. Jedinou výnimkou sú profesionálne ohňostroje, ktoré si objednalo mesto či mestské časti. Za porušenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) hrozí až 500-eurová pokuta.

VZN o zákaze používania zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 schválili bratislavskí poslanci v novembri 2016. Príslušné kategórie sú uvedené na balení každého výrobku, v praxi však ide vlastne takmer o všetky produkty – petardy, fontánky, rakety, rímske sviece, vulkány, strieborné lietajúce osičky, zlaté včeličky či trubo čmeliaka.

Pokutu môžeš dostať aj za použitie veľkých, 70-centimetrových prskaviek, v prípade, že sa chystáš na oslavu Silvestra do Starého mesta, neber si ich. Polícia má totiž právo odobrať ti ich.

„Naopak môžu sa používať detská pyrotechnika ako prskavky alebo konfety, a tak isto sa môžu používať aj pyrotechnické výrobky kategórie F4, to znamená profesionálne ohňostroje“ povedala hovorkyňa magistrátu Bratislavy Zuzana Onufer. Tie však môže robiť len profesionálna firma, ktorá musí mať povolenie od obce a banského úradu. V teréne sú tak nielen inšpektori SOI ale aj inšpektori príslušných banských úradov.

Bratislava patrí v tomto smere medzi najprísnejšie mestá, keďže výnimku zábavnej pyrotechnike neudelila ani počas silvestrovských osláv. Celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky F2 a F3 však neplatí v každom slovenskom meste. Napríklad v Banskej Bystrici sa môže pyrotechnika používať na Silvestra a v prvý deň Nového roka do 20.00 hodiny.

K oslavám Silvestra sa radikálne postavila poľská Varšava

Tamojší starosta Rafa Trzaskowski potvrdil, že na Silvestra sa mesto zaobíde bez zábavnej pyrotechniky a to aj počas veľkolepých osláv na námestí Bankowy. Všetko pre blaho zvierat, ktoré kvôli hlučnej streľbe trpia. Namiesto niekoľkominútového mega ohňostroja si tak obyvatelia, ale aj návštevníci hlavného mesta v Poľsku, môžu vychutnať masívnu laserovú šou. Obyvatelia mesta síce rozhodnutie starostu vo veľkom vítajú, no upozorňujú, že jeho nariadenie nestačí. Ohňostroj je podľa nich potrebné na Silvestra zakázať aj fyzickým osobám.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech