V centre Nitry sa premnožili „obrie hlodavce“. Ochranári bijú na poplach, ľudia ich vôbec nepočúvajú

  • V Nitre sú premnožené nutrie
  • Ide o invázny druh, ktorý ohrozuje biodiverzitu
  • Ochranári plánujú čoskoro odchyt
Na snímke nutrie.
TASR/Henrich Mišovič
  • V Nitre sú premnožené nutrie
  • Ide o invázny druh, ktorý ohrozuje biodiverzitu
  • Ochranári plánujú čoskoro odchyt

V centre Nitry sa premnožili nutrie. Pohybujú sa na brehu rieky Nitra, kde ich napriek zákazu ľudia prikrmujú. Riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie Radimír Siklienka upozorňuje, že tento invázny druh zvierat môže narušiť stabilitu vodných tokov. V najbližších týždňoch plánujú ochranári vykonať odchyt nutrií do špeciálnych klietok.

Nitrianska radnica rieši problém s nutriami už niekoľko mesiacov. Ľudí vyzvala, aby nutrie na brehu rieky neprikrmovali, avšak bezvýsledne. Od Slovenského vodohospodárskeho podniku v júli požadovala, aby ako správca pozemku vykonal opatrenia. Ten skonštatoval, že podnik nie je oprávnený vykonať elimináciu hlodavca, a obrátil sa so žiadosťou o súčinnosť na Štátnu ochranu prírody (ŠOP).

Podľa ochranárov je aktuálne v Nitrianskom kraji približne 3 000 nutrií. ŠOP SR ich výskyt mapuje a informuje miestne poľovnícke organizácie. Tie sú podľa zákona o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov povinné nutriu loviť a zamedzovať jej ďalšiemu rozširovaniu.

V intraviláne Nitry ich však poľovníci strieľať nemôžu, pretože sa usadili v obývanej časti mesta. Obsadili breh rieky, kde vyhrabávajú nory.

Doniesli sme ich sem

Nutria riečna pochádza z Južnej Ameriky. Do Európy bola dovezená ako chovný druh na kožušinu a chutné mäso začiatkom 20. storočia. Z chovov však nutrie často unikli do voľnej prírody.

Na Slovensku patria nutrie medzi invázne nepôvodné druhy živočíchov, vzbudzujúce obavy Európskej únie. Predstavujú ohrozenie biodiverzity a spôsobujú straty hospodárskym a bezpečnostným záujmom človeka.

nutria
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Nutria sa živí predovšetkým rastlinnou potravou v okolí vodných plôch, ktoré obýva. Väčšie množstvo jedincov dokáže spásť pobrežnú vegetáciu, rozhrabať brehy a vyhrabávať do brehov nory, čím prispieva k brehovej erózii a k zúženiu toku, uviedla vedúca oddelenia zoológie ŠOP SR Ivana Havranová.

Úbytok brehovej vegetácie spôsobuje častejšie vybreženie a zaplavenie poľnohospodárskej pôdy, infraštruktúry a môže sa negatívne prejaviť aj na hniezdení niektorých druhov vtákov. V blízkosti polí môže nutria lokálne spôsobovať ekonomické škody poľnohospodárom.

Ohrozené sú aj včely

Slovensko potenciálne čaká ohrozenie inváznym druhom aj v budúcnosti. Ide o sršňa ázijského, ktorý loví včely a ničí včelstvá. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) ho však zatiaľ na Slovensku neeviduje. Objavil sa už však v Česku aj Maďarsku. Informuje o tom SIŽP na sociálnej sieti.

V prípade, že by sa tento invázny druh objavil aj na Slovensku, je potrebné o tom informovať SIŽP alebo štátnych ochranárov.

„Zatiaľ sme podnet týkajúci sa výskytu tohto druhu u nás nedostali, komunikujeme však s našimi včelármi a vieme, že sú na jeho výskyt už pripravení,“ povedala hlavná inšpektorka Útvaru inšpekcie biologickej bezpečnosti Tatiana Horecká.

Tvrdí, že najúčinnejšie vedia prírode pomôcť preventívne, skôr ako sa nepôvodný invázny druh na Slovensku udomácni.

„Naši včelári sú mimoriadne tvoriví. Postupy, ako sršne zničiť v exteriéri aj ako im zabrániť vniknúť do úľov, už majú pripravené,“ podotkla Horecká. Náročnejšie podľa nej bude dostať sršne z priestorov interiérov hospodárskych budov či podkroví.

Sršeň ázijský sa do Európy dostal pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy v roku 2004. Prvýkrát bol spozorovaný v juhozápadnom Francúzsku. Druh podľa SIŽP prudko zvyšuje svoju populáciu. Zahraniční vedci pomocou genetických analýz zistili, že všetky európske jedince sú zrejme potomkami jedinej samičky pôvodom z Číny, uviedli.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá