V Číne zatvorili ďalšie 10-miliónové mesto. Boja sa druhej vlny nákazy po tom, ako mal študent infikovať 70 ľudí

  • Môže sa ohnisko nákazy preniesť z Wu-chanu do približne rovnako veľkého mesta Harbin?
  • Mesto sa natvrdo uzavrelo a zrušilo všetky svadby, pohreby, aj verejné podujatia. Miestni sa obávajú druhej vlny nákazy
BeFunky-collage
TASR
  • Môže sa ohnisko nákazy preniesť z Wu-chanu do približne rovnako veľkého mesta Harbin?
  • Mesto sa natvrdo uzavrelo a zrušilo všetky svadby, pohreby, aj verejné podujatia. Miestni sa obávajú druhej vlny nákazy

Čínske 10-miliónové mesto Harbin na severovýchode krajiny prijalo tvrdé karanténne opatrenia. Stalo sa tak po tom, ako sa do krajiny vrátil študent, ktorý cestoval z New Yorku. Informuje o tom Daily mail. O sprísnených opatreniach v tejto oblastí píšu napríklad aj Fox či New York Times.

Odhaduje sa, že mohol nakaziť 70 ľudí a čínske mesto sa obáva druhej vlny prepuknutia nákazy COVID-19. Vedenie mesta zakázalo svadby, pohreby a všetky verejné podujatia. Tí, ktorí do mesta prichádzajú, sú monitorovaní a riadne testovaní.

V karanténe musia byť aj susedia chorého

Na letiskách a železniciach sú vytvorené záchytné body, ktoré sa starajú o selekciu ľudí, ktorí do mesta prichádzajú. Mesto Harbin sa momentálne považuje za ohnisko nákazy, keďže z Wu-chanu prišli správy, že aktuálne sú v celom meste kriticky chorí len dvaja pacienti. 

V meste Harbin musia ľudia podľa informácií Daily mail používať vládnu aplikáciu, aby dokázali, že vírus nemajú. To musia robiť pri akomkoľvek vstupe na verejné priestranstvo alebo do obytných komplexov. Súčasne musia mať ochrannú masku a musia si dať odmerať teplotu. 

kampan zadarmo od startitup

Všetky prípady, dokonca aj tie asymptomatické, sa riešia tvrdou karanténou na dva týždne. To neplatí len pre „podozrivého“, ale pre všetkých susedov v danom bytovom komplexe.

Každý kto je v domácej karanténe, musí prejsť dvoma testami na koronavírus. Prvý je o detekovaní choroby a druhý o tom, či si telo vybudovalo potrebné protilátky voči chorobe.

Mesto v súčasnosti zaviedlo aj tvrdú karanténu pre všetkých ľudí, ktorí prichádzajú zo zahraničia. 

Wu-chan sa vracia do normálneho života

Ohnisko choroby sa tak môže reálne preniesť z Wu-chanu práve do podobne veľkého mesta Harbin. Čínsky Wu-chan zrušil v stredu po 76 dňoch prísne obmedzenia, ktoré tam platili, a desaťtisíce ľudí ihneď nastúpili do vlakov a lietadiel, aby mesto opustili.

Tamojšie bezprecedentné opatrenia sa stali modelom pre mnohé štáty snažiace sa o zastavenie šírenia koronavírusu. Ukončením obmedzení sa však jedenásťmiliónová metropola púšťa do nového experimentu: pokračovať v podnikaní a bežnom živote a zároveň zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy.

Obyvatelia už smú svoje domovy opustiť bez osobitného povolenia, pokiaľ povinná sledovacia aplikácia na ich smartfónoch ukazuje, že sú zdraví a že sa v poslednej dobe nestretli s nikým, u koho vírus potvrdili. Hlavné mesto provincie Chu-pej bolo prvotným epicentrom súčasnej pandémie.

Čína 23. januára prekvapila svet, keď zakázala ľuďom opustiť Wu-chan a toto opatrenie v nasledujúcich dňoch rozšírila na väčšinu územia provincie. Nepremávali tam vlaky ani lietadlá, na cestách vedúcich do tejto centrálnej čínskej provincie vznikli kontrolné stanovištia.

Zdroje: Daily mail, SITA, foxnews, nytimes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech