V ďalšej európskej krajine potvrdili prvý prípad nákazy mutáciou nového koronavírusu

  • Prítomnosť nového mutanta potvrdila ďalšia európska krajina
  • Takýmto tempom je zrejme otázkou času, kedy sa objaví aj na Slovensku
koronavirus, COVID-19, pacient, ventilacia
TASR/AP-Cecilia Fabiano
  • Prítomnosť nového mutanta potvrdila ďalšia európska krajina
  • Takýmto tempom je zrejme otázkou času, kedy sa objaví aj na Slovensku

Agentúra TASR informuje, že vo Francúzsku potvrdili prvý prípad nákazy mutáciou novému koronavírusu, ktorá sa považuje za vysoko infekčnú a po prvý raz sa objavila v Británii. Oznámilo to v piatok francúzske ministerstvo zdravotníctva, informuje agentúra AFP.

Nakazená osoba má francúzske občianstvo, no žije v Spojenom kráľovstve. Ako spresnil rezort zdravotníctva, nemá žiadne symptómy ochorenia COVID-19 a nachádza sa v domácej izolácii v meste Tours v strednej časti Francúzska.

AKTUÁLNE: Konečne je známe meno osoby, ktorá bude na Slovensku zaočkovaná ako prvá

Do Francúzska nakazená osoba, ktorú úrady bližšie neidentifikovali, no podľa agentúry Reuters ide o muža, pricestovala z Londýna 19. decembra a o dva dni neskôr ju na prítomnosť vírusu testovali v nemocnici.

Zdravotnícke úrady podľa vyhlásenia ministerstva dohľadali kontakty nakazeného pacienta. Všetky osoby, u ktorých to bude nevyhnutné, pôjdu tiež do karantény. Ministerstvo dodalo, že špeciálne laboratóriá v Pasteurovom inštitúte v Paríži vyhodnocujú aktuálne niekoľko ďalších pozitívnych vzoriek, ktoré naznačujú, že by mohlo ísť takisto o rovnakú mutáciu koronavírusu.

korona koronavirus covid-19
zdroj: Pixabay/Gerd Altmann

Britský premiér Boris Johnson minulý týždeň oznámil, že nová mutácia koronavírusu je infekčnejšia o približne 70 percent. Podľa odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by spôsobovala ťažší priebeh ochorenia COVID-19 alebo bola odolná voči existujúcim vakcínam.

Prípady novej mutácie koronavírusu sa už objavili aj v Juhoafrickej republike či Nemecku a v piatok päť prípadov nákazy potvrdilo aj Japonsko.

AKTUÁLNE: V týchto mestách sa začne už o pár hodín očkovať, na ceste sú už naše prvé vakcíny

Pre výskyt nebezpečnej verzie koronavírusu obmedzili dopravné spojenia s Britániou desiatky krajín vrátane Francúzska. To hranice s Britániou uzavrelo minulú nedeľu a opäť ich otvorilo až v stredu večer.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK