V Martine má vzniknúť nemocnica budúcnosti. Cenou prekoná aj tú bratislavskú

  • V Martine má vyrásť nemocnica budúcnosti za 260 mil. eur
  • Nemocnica by mala mať celkovo 792 lôžok
  • Podľa pôvodného plánu sa s výstavbou malo začať v máji budúceho roka, skončená mala byť v júni 2023
BeFunky-collage-9
Foto: Svet zdravia Bory, zdroj: nova-nemocnica.sk
  • V Martine má vyrásť nemocnica budúcnosti za 260 mil. eur
  • Nemocnica by mala mať celkovo 792 lôžok
  • Podľa pôvodného plánu sa s výstavbou malo začať v máji budúceho roka, skončená mala byť v júni 2023

V Martine má vyrásť nemocnica budúcnosti za 260 mil. eur. Ako pre agentúru SITA uviedlo ministerstvo zdravotníctva, financovanie novej nemocnice bude viaczdrojové. Nemocnica by mala mať celkovo 792 lôžok. Podľa pôvodného plánu sa s výstavbou malo začať v máji budúceho roka, skončená mala byť v júni 2023.

„Nakoľko projekt nepokračoval v kontexte nastaveného časového harmonogramu a téma sa stala aktuálnou po približne ročnej prestávke, finančný model novej nemocnice aktuálne finalizuje Inštitút zdravotnej politiky,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) Zuzana Eliášová.

Ako dodala, projekt posudzuje aj Útvar hodnoty za peniaze. „Budúcim poskytovateľom zdravotnej starostlivosti bude nová akciová spoločnosť, ktorej 100-percentným vlastníkom bude Ministerstvo zdravotníctva SR,“ uvádza sa v zámere uverejnenom na enviroportáli.

Čítaj viac TU>>V Bratislave otvoria špičkovú nemocnicu, investícia sa vyšplhá na 240 miliónov eur

Súčasťou bude aj podpora vzdelávania a výskumu

Hlavný objekt nemocnice má mať dve podzemné a sedem nadzemných podlaží s ustúpeným technickým podlažím, umiestneným na streche objektu. Podzemná garáž má byť východne od objektu nemocnice a bude na nemocnicu priamo napojená spojovacím koridorom v podzemnej časti. V rámci nemocnice má byť vybudovaných aj 1 500 parkovacích miest a heliport. Súčasťou objektu bude aj zázemie vozového parku či časť energetického bloku a skladov hospodárstva.

zdroj: TASR

Rezort zdravotníctva vybral po dohode so zástupcami Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine za najvhodnejšie miesto pre výstavbu novej univerzitnej nemocnice Martin. Okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti, bude nemocnica zabezpečovať aj vzdelávanie a biomedicínsky výskum.

„Poslaním je zabezpečiť a poskytovať čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť prostredníctvom excelentnosti v oblasti biomedicínskeho výskumu, aplikáciou najnovších výsledkov výskumu a vývoja do klinickej praxe a zároveň vychovávať budúcich akademických a klinických lídrov vo všetkých odboroch lekárskych i nelekárskych vied,“ píše sa ďalej v zámere.

zdroj: TASR

Špecializované pracoviská

Základným zameraním nemocnice budú onkológia, respirológia, neurovedy, interná medicína, žena-matka a transplantačná a regeneračná medicína. Základnými funkciami majú byť diagnostika, vrátane špeciálnej zobrazovacej a laboratórnej diagnostiky, neodkladná starostlivosť, perioperačná medicína a intenzívna starostlivosť, špecializovaná terapia, vzdelávanie a výskum a vývoj.

Projekt je v súlade s pripravovaným projektom stratifikácie nemocníc. Stratifikácia predpokladá, že nemocnice v Žilinskom samosprávnom kraji zostanú zachované v pôvodnom počte a budú doplnené o centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti.

Pri plánovaní novej nemocnice bolo vzaté do úvahy, že súčasná Univerzitná nemocnica v Martine má záujem v spolupráci s fakultou pristaviť nový pavilón, ktorý by bol kapacitne i technologicky dostatočný pre poskytovanie pediatrickej zdravotnej starostlivosti. Detská nemocnica má byť súčasťou novej nemocnice.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK