V minulosti za Orbána dvakrát sám hlasoval, teraz má šancu ho poraziť. Kto je Péter Márki-Zay?

  • Pochádza z konzervatívnej rodiny, vyštudoval viaceré oblasti
  • Aj napriek tomu, že je konzervatívec, obhajuje práva LGBT
  • Viktora Orbána už raz porazil a po 12 rokoch má opäť šancu
marki zay titulka
Facebook/Márki-Zay Péter
  • Pochádza z konzervatívnej rodiny, vyštudoval viaceré oblasti
  • Aj napriek tomu, že je konzervatívec, obhajuje práva LGBT
  • Viktora Orbána už raz porazil a po 12 rokoch má opäť šancu

Viktor Orbán je maďarským premiérom už nepretržite dvanásť rokov a ešte donedávna nič nenasvedčovalo tomu, že by sa v nadchádzajúcich parlamentných voľbách, ktoré sa, ako píše BBC, uskutočnia 3. apríla, Orbán či jeho strana Fidesz, mala stiahnuť do opozície. 

Podľa Deutsche Welle je však reálnou nádejou na zmenu najmä od minuloročných októbrových primárok opozície Péter Márki-Zay. Odkiaľ sa vzal tento takmer 50-ročný politik, o ktorom ešte donedávna takmer nikto mimo Maďarska nepočul?

Konzervatívne hodnoty a nadpriemerne vzdelaný

Euronews poukazuje na to, že Márki-Zay pochádza z konzervatívnej a nábožensky založenej rodiny z malého juhovýchodného maďarského mesta Hódmezővásárhely, pričom jeho otec bol učiteľom fyziky a matematiky a matka lekárnička.

The Mayor ďalej uvádza, že Márki-Zay je mimoriadne erudovaný, keďže vyštudoval ekonómiu, marketing aj elektrotechniku. Taktiež je držiteľom doktorátu z dejín ekonómie. Okrem toho plynule hovorí anglicky, nemecky, francúzsky. Po skončení svojich štúdií pracoval v Maďarsku v oblastiach marketingu, obchodu a zákazníckych služieb.

Prvé víťazstvo nad Orbánom

Jeho vstup do politiky bol naozaj pôsobivý. Ako pripomína Open Democracy, v roku 2018 ako nezávislý kandidát zvíťazil v primátorských voľbách v jeho rodnom meste Hódmezővásárhely so ziskom 57,49 percenta hlasov.

Toto 48-tisícové mesto bolo baštou Orbánovho nacionalistického Fideszu od roku 1990 a išlo vôbec o prvú porážku tejto strany od roku 2006, od kedy Fidesz zaznamenal jednoznačné víťazstva na národnej, lokálnej aj európskej úrovni. 

Jeho hnutie Maďarsko pre všetkých (Mindenki Magyarországa Mozgalom, MMM) má za cieľ osloviť konzervatívnych aj liberálnych voličov. Euronews však upozorňuje, že toto hnutie, ktoré Márki-Zay založil v roku 2019, pozostáva až zo šiestich politických strán, pričom sú dosť rôznorodé, od environmentalistov, cez sociálnych demokratov až po extrémne pravicových konzervativistov, čo môže byť nevýhoda.  

Víťazstvo v opozičných primárkach

Napriek tomu jeho ďalšia hviezdna chvíľa prišla v októbri minulého roka. Hungary Today opisuje jeho prekvapujúce víťazstvo v primárkach maďarskej opozície. A pritom v prvom septembrovom kole skončil až tretí, keďže prvé miesto patrilo kandidátke strany expremiéra Ferenca Gyurcsánya, Demokratická koalícia, Kláre Dobrevovej (34,76 percenta hlasov) a druhú priečku obsadil primátor Budapešti Gergely Karácsony (27,31 percentná podpora).

Karácsony sa však pred druhým kolom vzdal kandidatúry a podporil práve Márki-Zaya. The Mayor vysvetľuje tento krok tým, že obaja dospeli k záveru, že šance na víťazstvo Dobrevovej sú pomerne vysoké, čo by mohlo viesť k očierňovacej kampani zo strany Fideszu, keďže ide o manželku Ferenca Gyurcsánya, ktorý sa do análov maďarskej politiky v roku 2006 neslávne zapísal nahrávkou jeho prejavu.

Deutsche Welle uvádza, že v druhom kole outsider svoju súperku porazil v pomere 56,71 % ku 43,29 %. „Vyhrať môžeme len spolu. Nikto nemôže zlomiť jednotu opozície… Bola to bitka, ale musíme vyhrať aj vojnu,“ narážal vo svojom víťaznom prejave na blížiace sa parlamentné voľby.

O tom, že tentokrát to opozícia po mnohých neúspešných pokusoch o zvrhnutie neliberálneho režimu Viktora Orbána myslí vážne, svedčila aj reakcia porazenej. „Prajem mu veľa síl… v našom úsilí zosadiť Viktora Orbána, a následne rozložiť jeho režim,“ komentovala Dobrevová v októbri svoju prehru. Okrem toho, s Márki-Zayom sa dohodli na vzájomnej spolupráci aj po týchto primárkach.

Orbána dvakrát volil, teraz sú protipóly

Open Democracy upriamuje pozornosť na rozdielnosť vzťahu Márki-Zaya voči Orbánovi v priebehu času. V roku 1994 utrpel Orbánov Fidesz drvivú volebnú prehru, následkom čoho sa Orbán snažil o reprofilizáciu strany na stredo-pravú a výsledkom bola výhra vo voľbách v roku 1998.

„Transformovali sa na kresťansko-demokratickú pravicovú konzervatívnu stranu; protiputinovskú, proeurópsku. Medzi svojimi priateľmi som robil kampaň za Fidesz,“ priznal starosta mesta Hódmezővásárhely.

Samotný Márki-Zay povedal, že svoj hlas dal Fideszu ešte raz, a to v parlamentných voľbách v roku 2010, avšak následne na Orbána úplne zanevrel, najmä kvôli jeho proruskej a antieurópskej rétorike, ako aj pre prejavy rasizmu.

V súčasnosti majú však rozdielne názory na mnohé zásadné otázky. Euronews zdôrazňuje, že Márki-Zay verí v projekt zvaný Európska únia a napriek tomu, že patrí ku konzervatívcom, zároveň je aj obhajcom práv Rómov a LGBT v Maďarsku. A to v čase, keď je hlavne minoritná sexuálna komunita pod hromadným útokom zo strany vládneho Fideszu.

Zaviazal sa tiež k plneniu európskych cieľov v oblasti zmeny klímy, proti ktorým sa postavila Orbánova strana.

Obaja zvolili pred očakávanými voľbami pomerne ostrý tón. BBC informuje, že predstavitelia Fideszu na rohoch maďarských ulíc vyvesili plagáty a na YouTube pridal video, v ktorom posmešne hovorí o Márki-Zayovi ako o „mini-Ferim“, čo je narážka na to, že jednou zo strán, ktorá ho podporuje, je strana bývalého premiéra Ferenca Gyurcsánya. 

Orbánov vyzývateľ zvolil ešte silnejšiu rétoriku. „Som presvedčený, že vôbec nie je patriot. Nie je ani kresťan. Nemajú zásady, nacionalistické hodnoty, náboženstvo. Sú to oportunisti. Orbán je najvyšší pragmatik. Urobil by čokoľvek, aby zostal pri moci a zbohatol,“ povedal Márki-Zay na adresu svojho oponenta.

Ešte stále 49-ročný Márki-Zay tiež kritizoval aj stav médií, kde opozícia nemá takmer žiadnu príležitosť prezentovať sa.

„Opoziční politici nemôžu dostať vysielací čas vo verejnoprávnej televízii platený z peňazí našich daňových poplatníkov. V štvorročnom cykle môže celá opozičná strana dostať vo verejnoprávnej televízii iba päť minút vysielania, veď to je nehorázne,“ citoval nahnevaného opozičného kandidáta na premiéra Open Democracy

Do volieb ostáva menej ako mesiac a ako ukazuje Politico, pri jednom z posledných prieskumov verejnej mienky by Fidesz nad zjednotenou opozíciou tesne vyhral, ale prognózy nie sú ani zďaleka také jednoznačné, ako tomu bolo v minulosti. 

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: BBC, Deutsche Welle, Euronews, The Mayor, Open Democracy, Hungary Today, The Guardian, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá