V núdzi poznáš priateľa. Rakúsko ponúklo pomoc Slovensku pri boji s COVIDom, pošle zdravotníkov

  • Rakúska vláda avizuje, že chce Slovensku pomôcť v boji s koronakrízou
  • Z Rakúska zrejme prídu na územie Slovenskej republiky vypomáhať armádni zdravotníci
kurz sebastian rakusko
TASR/AP/Herbert Pfarrhofe
  • Rakúska vláda avizuje, že chce Slovensku pomôcť v boji s koronakrízou
  • Z Rakúska zrejme prídu na územie Slovenskej republiky vypomáhať armádni zdravotníci

Rakúsko ponúka Slovensku pomoc pri zvládaní koronakrízy. V susednej krajine by mohol vypomáhať zdravotnícky personál rakúskej armády, oznámilo v stredu popoludní rakúske ministerstvo obrany. Vo vyhlásení pre agentúru APA doplnilo, že konkrétne potreby a počet vojakov, ktorých majú vyslať, momentálne zisťuje.

Pomáhať rýchlo a nebyrokraticky je požiadavkou európskej solidarity. Preto sme už prijali pacientov z Francúzska, Talianska a Čiernej Hory. Rakúska armáda teraz personálom podporí Slovensko“, avizoval rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

AKTUÁLNE: Slovensko chce požiadať o pomoc zo zahraničia. Boj s koronavírusom prehrávame na celej čiare

Rakúske ozbrojené sily sú vždy k dispozícii, keď to je potrebné. Nech je to v Rakúsku alebo aj v zahraničí, pre našich susedov a európskych priateľov. Je preto samozrejmé, že v týchto náročných časoch stojíme po boku Slovenska“, uviedla rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová.

Rakúski armádni zdravotníci na Slovensku pomáhali už v prvom kole celoplošného testovania. Na pomoc prišlo 33 zdravotníckych profesionálov.

Pacienti budú pribúdať

Pandemická situácia na Slovensku sa natoľko vyostrila, že krajina žiada o pomoc Európsku úniu, pričom potrebuje lekárov a zdravotné sestry. Slovenská vláda na stredajšom rokovaní schválila žiadosť Ministerstva zdravotníctva SR o aktiváciu mechanizmu civilnej ochrany EÚ s tým, že pomáhať by mohlo nateraz prísť desať lekárov a 25 sestier zo zahraničia.

105 nových úmrtí. Pribudlo viac ako 3 000 nových infikovaných, pozitívny je už každý štvrtý test

Vzhľadom na narastajúci počet pacientov ministerstvo predpokladá, že v horizonte najbližších piatich až ôsmich dní narastie počet pacientov, ktorí budú vyžadovať najnáročnejšiu liečbu s podporou pľúcnej ventilácie.

„Počet pacientov, ktorí si vyžadujú intenzívnu formu zdravotnej starostlivosti je kritický, pričom existuje dôvodná obava, že v prípade ďalšieho nárastu počtu hospitalizovaných, predovšetkým na najnáročnejších lôžkach, sa môže výrazne obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti z dôvodu nedostatku kvalifikovaného personálu,“ vysvetlil v materiáli rezort.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK