V obci na východnom Slovensku chcú spracúvať plasty. Obyvatelia sa obávajú nebezpečenstva, spísali petíciu
- V obci Prakovce chcú spracúvať plasty
- Obyvatelia sa obávajú znečistenia ovzdušia aj kamiónov
- Petíciu podpísali desiatky obyvateľov

- V obci Prakovce chcú spracúvať plasty
- Obyvatelia sa obávajú znečistenia ovzdušia aj kamiónov
- Petíciu podpísali desiatky obyvateľov
Po vodnej nádrži v Málinci plánujú prevádzkovať zariadenie, ktoré obyvateľov nenadchlo ani v obci Prakovce. Na východe Slovenska chce investor prevádzku na zhodnocovanie plastových odpadov. Avšak domáci to odmietajú, spísali dokonca aj petíciu proti prevádzkovaniu zariadenia na zhodnocovanie plastových odpadov na území obce Prakovce. V čase publikovania tohto článku mala vyše 300 podpisov.
Veľa otáznikov
Autorom petície je jeden z občanov obce, s ktorým sa Startitup skontaktoval. Uviedol, že spolu s rodinou žije v Prakovciach v blízkosti priemyselného parku, kde má byť spomínaná prevádzka. Podľa Michala Kóňu sa priemyselný park nachádza priamo v obci, pričom spomínaná prevádzka bude od najbližšieho domu vzdialená približne 100 metrov.
„Komunikoval som s poslancami aj priamo so starostom, ktorí mi nevedeli poskytnúť bližšie informácie, o akú firmu ide ani čo budú bližšie robiť,“ vysvetľuje. Prvé informácie podľa neho dostali občania v príspevku na sociálnej sieti 14. februára tohto roka. Oznam označili ako dôležitý s červenými výkričníkmi.
„V súčasnosti na odbore životného prostredia Okresného úradu Gelnica prebieha konanie vo veci udelenia súhlasu na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie plastových odpadov, ktoré má vzniknúť v priestoroch priemyselného parku našej obce. Obec Prakovce ako účastník tohto konania môže predniesť svoje námietky a pripomienky k tejto žiadosti. Nakoľko momentálne nemáme detailné informácie týkajúce sa tejto prevádzky, chceme vás poprosiť o zaslanie vašich otázok, prípadne podnetov mailom do 18.02.2025,“ napísali.
Zrušené stretnutie
Obyvateľ Prakoviec dodáva, že verejné stretnutie s predstaviteľmi firmy sa malo konať 26.2.2025, ktoré deň predtým zrušili z toho dôvodu, že „nemajú pripravené podklady na prezentáciu prevádzky pre občanov, verejné stretnutie s týmito predstaviteľmi sa odkladá na neurčito“.
Podľa príspevku, ktorý obec uverejnila 19. februára, sa pôvodne v tento deň malo konať zhromaždenie, keďže získali od občanov viacero podnetov. Tvrdili, že na tomto stretnutí bude prezentovaný celý proces plánovaného zhodnocovania plastového odpadu s možnosťou kladenia otázok predstaviteľom spoločnosti. Avšak nestalo sa.
Len deň predtým oznámili, že sa stretnutie ruší, presne v znení, o akej píše pán Kóňa. Napísali síce, že ich situácia mrzí a o ďalšom postupe budú občanov informovať, avšak nič ďalšie až do publikovania článku na sociálnej sieti neuverejnili.
„Pod článkom vypli možnosť komentárov, no ja som to zazdieľal do súkromnej skupiny Som z Prakoviec, kde na komentár mojej manželky konečne reagoval aj pán starosta. Zrazu nám poskytol aj názov firmy Vision park s.r.o., ktorá to chce prevádzkovať, vyjadril sa dosť obšírne,“ dodáva.
Ako sám píše, chcel nám poslať printscreen, ale zistil, že celý príspevok vymazali, aj s komentármi pána starostu. Administrátor stránky mu údajne potvrdil, že niekto nahlásil tento príspevok ako nevhodný a spoločnosť Meta ho vymazala.
„Obec proti tejto prevádzke aj napriek nesúhlasu občanov vôbec nebojuje, pričom pán starosta s rodinou býva od nej tiež cca 100 m,“ konštatuje.
Obec veľa nezmôže
Prevádzka by mohla vzniknúť v priestoroch schátraného objektu bývalých Závodov ťažkého strojárstva (ZŤS) v intraviláne obce Prakovce. Túto lokalitu odporučila firme agentúra Sario. Podľa informácií portálu Korzár plánuje spoločnosť v počiatočnej fáze zhodnocovať takmer 5 000 ton odpadu a vytvoriť 15 až 27 pracovných miest. Spoločnosť oslovila aj naša redakcia, avšak odpoveď sme stále nedostali. V prípade, že stanovisko pošlú, článok aktualizujeme.
„Stretnutia sa zúčastnil aj konateľ spoločnosti Vision Park, s. r. o., Ladislav Rafaj (jeho spoločníkom je podľa obchodného registra Guangming Xiang z Čínskej ľudovej republiky), ktorá chce robiť s plastmi v našej obci. Obyvatelia negatívne vnímajú hlavne skutočnosť, že nám tu bude jazdiť veľa kamiónov,“ vysvetľuje pre portál nezávislý starosta obce Róbert Weisz.
Obec sa do schvaľovacieho procesu zapojila len na základe pozvania od odboru životného prostredia, ktorý v súčasnosti celý zámer analyzuje. Starosta Weisz zdôrazňuje, že obec nemá v tejto veci rozhodovaciu právomoc.
„Spoločnosťou, ktorá za zámerom stojí, je celosvetová firma Metallurgical, s. r. o., ktorá má v Európe viacero pobočiek, žiadateľom súhlasu na prevádzku na Okresnom úrade v Gelnici je Vision Park, s. r. o. My sme iba účastníkom konania, môžeme sa ku konaniu vyjadriť a vzniesť námietky, na ktoré odbor životného prostredia môže prihliadnuť, ale nemusí,“ uviedol starosta.
Celý schvaľovací proces teda zostáva plne v kompetencii odboru životného prostredia, pričom obec Prakovce figuruje len ako jeden z účastníkov konania s obmedzenými možnosťami ovplyvniť konečné rozhodnutie.
„Ťažko sa bojuje proti veterným mlynom, keď ani vedenie obce sa nevyhradilo voči tomuto zámeru. Spomínaná firma má poskytnúť 15 až 25 pracovných miest, čo je v porovnaní s tým, aké negatívne dopady to prinesie pre občanov, nič,“ opisuje nám obyvateľ Prakoviec.
Oslovili sme aj starostu, no do publikovania článku, rovnako ako investor, na naše otázky nereagoval.
Škodlivé látky aj kamiónová doprava
Kóňa tiež hovorí, že starosta v článku uvádza, že obyvatelia sa boja najmä zvýšenej kamiónovej dopravy, čo nie je pravda. „Bojíme sa ABS a PS plastov, ktoré tu chcú zhodnocovať,“ vysvetľuje. Dodáva tieto plasty môžu mať negatívny dopad na životné prostredie a živý organizmus, teda aj na človeka.
Pri recyklácii tohto druhu plastov môže dochádzať k úniku chemických látok, ktoré plasty obsahujú a mikroplastov do ovzdušia a odpadovej vody, čo píšu aj na stránke samotnej petície.
Aké látky môžu unikať zo zariadenia
- Styrén – toxický pri vdychovaní, môže mať neurotoxické účinky, považovaný za možný karcinogén.
- Benzén – vysoko horľavý, vysoko toxický a karcinogénny – môže spôsobiť leukémiu a poškodenie nervového systému.
- Akrylonitril – vysoko toxický, môže spôsobiť poškodenie nervového systému a rakovinu, nebezpečný pre vodné organizmy.
- Butadién – extrémne horľavý, so vzduchom tvorí výbušné zmesi, nebezpečný pre životné prostredie môže prispievať k znečisteniu ovzdušia.
Autor petície tiež uvádza, že počas recyklácie sa budú používať aj iné chemické látky použité na čistenie plastov. Tieto škodlivé látky sú pri použití chemických filtrov zachytené na cca 85 až 90 %, zvyšok bude unikať do ovzdušia. ABS plasty neprijíma každé recyklačné centrum. Sú nato potrebné špecializované zariadenia.
Hovoria, že ak sa kontaminuje rieka Hnilec, všetko to pôjde do vodnej nádrže Ružín v Margecanoch. Rieka sa nachádza hneď pri prevádzke, kde žije aj skupina bobrov, čo je chránené zviera na našom území.
Ako problém však vidia aj spomínanú kamiónovú dopravu. „Miestnych obyvateľov ovplyvní ruch kamiónovej dopravy (zatiaľ priznali 13 kamiónov denne), hluk z prevádzky, ale to najdôležitejšie je uchom nepočuteľné a voľným okom neviditeľné, a to je vplyv uvoľnených chemických látok a mikroplastov do ovzdušia,“ hovorí Kóňa.
Vdychovanie týchto látok môže byť podľa obyvateľov nebezpečné. „Keďže mám dve malé deti, nechcem, aby vyrastali v takomto škodlivom prostredí. Naša dolina sa nazýva hladovou dolinou, pretože je tu málo pracovných príležitosti, ale aj napriek tomu je zdravie na prvom mieste a nechceme byť aj plastovou dolinou,“ uzatvára.
Úrady zámer posudzujú
Vecou sa aktuálne zaoberá aj odbor starostlivosti o životné prostredie v Gelnici. Vedúci odboru Milan Turzák pre Startitup uviedol, že zámer sa neposudzuje podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Vysvetľuje, že sa posudzuje výhradne podľa zákona o odpadoch a v procese nie je nikde plánované spaľovanie plastov.
Podľa jeho slov Na OÚ Gelnica, odbore starostlivosti o životné prostredie, prebiehajú 2 konania. Jedno je konanie o udelení súhlasu na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov podľa § 97 ods. 1 písm. c) zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch v znení neskorších predpisov pre prevádzku „Zariadenie na zhodnocovanie plastového odpadu – Prakovce“ žiadateľa Vision Park s.r.o. Košice. Druhé je konanie o udelení súhlasu na vydanie prevádzkového poriadku podľa § 97 ods. 1 písm. e) bod 2. zákona č. 79/2015 Z.z.
Dodáva, že okrem ich konaní, bude minimálne posudzovaná prevádzka orgánom verejného zdravotníctva. A to z hľadiska vhodnosti pracovného prostredia a jej možného vplyvu na zdravie pracovníkov.
Vysvetľuje, že obe konania súvisia a sú v štádiu posudzovania žiadosti. Úrad vykonal aj miestne zisťovanie na mieste v priemyselnom areáli Prakovce. Rovnako vykonali aj ústne rokovanie, pri ktorom sa ozrejmili niektoré nejasnosti v podkladoch. „Zároveň bude žiadateľ vyzvaný na doplnenie niektorých údajov potrebných pre rozhodnutie správneho orgánu, taktiež účastník konania Obec Prakovce požiadal o predĺženie lehoty na zaujatie stanoviska,“ uviedol Turzák.
Nepôjde o nebezpečný odpad
Úrad v Gelnici dodáva, že podľa súčasného poznania technológie spracovania budú na úpravu plastov, ktoré budú výhradne kategórie ostatný odpad (nie nebezpečný), použité činnosti ako drvenie, magnetická separácia kovov, rozdružovanie jednotlivých druhov plastov vo vzduchovom separátore, premytie odpadu v soľnom roztoku a odvodnenie odpadu, sušenie jednotlivých druhov plastov, lisovanie za zvýšenej teploty a následná granulácia jednotlivých druhov plastov do certifikovaného výrobku pre opätovné použitie.
Pri technológii nepočítajú s vyvedením vzduchu od technologických zariadení mimo pracovný priestor, ale sa počíta s odprašením každého zariadenia, ktoré si to vyžaduje, a vyvedením vyčisteného vzduchu do pracovného priestoru haly.
Nepočítajú ani so vznikom odpadových vôd. Prací roztok bude podľa úradu vyvážaný ako odpad k oprávnenej organizácii na zneškodnenie. Nepočítajú ani s tvorbou exhalátov spaľovaním odpadov, zostávajúce neupraviteľné odpady budú odovzdané na zneškodnenie oprávnenej organizácii.
Celé odôvodnenie, prečo nejde o zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie:
Odpovedá Odbor životného prostredia v Gelnici
Žiadateľ vo svojom projekte počíta so spracovaním plastového odpadu z bielej techniky v množstve pod limitom 5 000 ton/rok stanoveným pre zaradenie do zisťovacieho konania podľa limitu časť B oblasti 11. Odpadové hospodárstvo, položka 6 pre činnosť „Zhodnocovanie ostatných odpadov okrem zhodnocovania ostatných odpadov v mobilných zariadeniach a zhodnocovania uvedeného v položke 2″ prílohy č. 8 k zákonu č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Preto nie je možné v našom konaní požadovať posudzovanie zámeru podľa zákona č. 24/2006 Z.z. Pri navýšení objemu spracovaných odpadov nad 5 000 t/rok bude žiadateľ povinný požiadať o posudzovanie vplyvu na životné prostredie zisťovacím konaním a po rozhodnutí v zisťovacom konaní (že je potrebné posúdenie EIA). Po prekročení limitu A (200 000 t/rok) prebehne povinné posúdenie EIA.
Zámer môžu preverovať
Pri konaniach v súčasnosti vedených na OÚ Gelnica, OSŽP neposudzujú dopad na ŽP v obci Prakovce. „Konať môžeme iba v súlade s ustanoveniami zákona o odpadoch, podľa ktorého sú konania vedené,“ vysvetľujú.
V prípade, že pri prevádzkovaní zariadenia nastanú pochybnosti o možnom dopade prevádzkovania na jednotlivé zložky ŽP z hľadiska jednotlivých štátnych správ v ŽP, môže OÚ, OSŽP alebo SIŽP vykonať kontrolu. Na základe výsledkov kontroly môžu požadovať nápravné opatrenia alebo vedenie špecifických konaní v jednotlivých štátnych správach.
„Zároveň podľa dostupných informácií poskytnutých žiadateľom by nemal byť z prevádzky emitovaný do ŽP výduchom alebo výtokom žiaden plynný exhalát ani odpadová voda, ktoré by mali zhoršovať ŽP v obci. ad 5 Z hľadiska nami vedených konaní zatiaľ nie je dôvod nevydať súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov, ak žiadateľ doplní podanie podľa našej výzvy. Z iných hľadísk nevieme zaujať stanovisko,“ dodávajú.
Čítajte viac z kategórie: Životné prostredie
Zdroje: Petície, Facebook/Prakovce dnes oficiálna stránka obce, Facebook/Prakovce dnes oficiálna stránka obce, Facebook/Prakovce dnes oficiálna stránka obce, Korzár