V obľúbenej exotickej destinácii vyčíňa nebezpečná infekcia. Nakazili sa ňou tisícky ľudí

  • V prípade, že sa ochorenie nelieči, je cholera rýchlym zabijakom
  • Súvisí s kmeňom z roku 2010 a je pravdepodobne jeho potomkom
cholera, haiti
Ilustračný obrázok, Wikipedia, Unsplash/Claudia Altamimi
  • V prípade, že sa ochorenie nelieči, je cholera rýchlym zabijakom
  • Súvisí s kmeňom z roku 2010 a je pravdepodobne jeho potomkom

Neubehol ani rok, odkedy haitská vláda ubezpečila svojich obyvateľov, že cholera bola zlikvidovaná. Problémom však je, že infekčným ochorením sa v krajine počas uplynulých mesiacov nakazili tisícky ľudí. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie z 13. decembra krajina od začiatku októbra hlásila 13 672 prípadov a 283 úmrtí.

Posledná epidémia cholery na Haiti začala v roku 2010. Teraz odborníci tvrdia, že kmeň cholery, ktorý v súčasnosti spôsobuje ďalšie prepuknutie na Haiti, súvisí s kmeňom z roku 2010 a je pravdepodobne jeho potomkom.

Súčasné prepuknutie choroby bolo podľa WHO prvýkrát nahlásené 2. októbra po troch rokoch, keď neboli hlásené žiadne prípady cholery. Medzi októbrom 2010 a februárom 2019 krajina hlásila 820 000 prípadov a 9 792 úmrtí na choleru. Vo februári 2022 haitská vláda vyhlásila, že cholera bola v krajine zlikvidovaná.

Problémom je špinavá voda

Ako uvádza portál Science Alert, cholera sa začína šíriť po tom, čo človek užije vodu alebo jedlo kontaminované baktériou Vibrio cholerae. Väčšina prípadov ochorenia nie je závažná a WHO uvádza, že pokiaľ je k dispozícii vhodná liečba, na ochorenie zomrie menej ako 1 % nakazených. V prípade, že sa ochorenie nelieči, je cholera rýchlym zabijakom.

Cholera sa lieči predovšetkým rehydratáciou pacientov roztokom a WHO v súčasnosti používa tri perorálne vakcíny, ktoré môžu vzniku ochorenia zabrániť. Zásoba týchto vakcín je dobre uchovaná a 12. decembra poslala WHO na Haiti približné milión dávok jednej z týchto vakcín. Je známa pod názvom Euvichol. Predpokladá sa, že počas najbližších týždňov dorazia do krajiny aj ďalšie vakcíny. 

Ako sme už uviedli vyššie, masívne prepuknutie ochorenia začalo v roku 2012, kedy krajinu zasiahlo silné zemetrasenie. Ochorenie mali na Haiti priniesť dobrovoľníci z OSN, pričom organizácia priznala, že v epidémii zohrala úlohu, no právnu zodpovednosť nikdy neprebrala.

Ochorenie vyčíňalo nedávno aj na Ukrajine

Cholera a ďalšie smrteľné choroby mohli zabiť tisíce ľudí v juhoukrajinskom meste Mariupol, pretože tam ležali neodnesené mŕtvoly a s letom prichádzalo teplejšie počasie. V júni na to upozornil starosta Vadym Bojčenko. Citovala ho tlačová agentúra Reuters.

Podľa Bojčenka boli studne kontaminované mŕtvolami ľudí zabitých počas dlhých týždňov ruského bombardovania a obliehania mesta a odnášanie tiel ruskými okupantmi postupovalo pomaly.

Už prepukla dyzentéria (hnačkové ochorenie) a cholera. Žiaľ, takýto je odhad našich lekárov: vojna, ktorá vzala život vyše 20 000 obyvateľom…, si s prepuknutím nákazlivých chorôb vyžiada ďalšie tisíce životov Mariupolčanov,“ povedal vtedy starosta pre ukrajinskú štátnu televíziu. Mesto tak uzavreli do karantény.

Svetová zdravotnícka organizácia už v máji upozorňovala, že v Mariupole môže vypuknúť cholera. Britské ministerstvo obrany v júni varovalo, že v Mariupole hrozí riziko veľkej epidémie cholery, pretože zdravotnícke služby sú zrejme pred kolapsom.

Ďalšie problémy s vodou

V júni sme ťa tiež informovali, že Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť tvrdí, že existujú dôkazy o obmedzenom komunitnom prenose vírusu nájdenom v odpadových vodách. Podľa portálu The Guardian to potvrdilo rutinné sledovanie odpadových vôd v severnom a východnom Londýne. Prenos poliovírusu v komunite bol tak zaznamenaný prvýkrát.

Posledný prípad poliomyelitídy, ktorej sa hovorí aj detská obrna, zaznamenali na ostrovoch v roku 1984. Od roku 2003 sa vírus v krajine považuje za vykynožený.

Spojené kráľovstvo v súvislosti s objavením vírusu v odpadových vodách vyhlásilo pohotovosť. Ako uvádza NY Times, obyvateľov vyzvali, aby sa čo najskôr očkovali seba a svoje deti, ak ešte nie sú.

Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) uviedla, že odpad z čističky odpadových vôd Beckton v Newhame bol vo februári pozitívne testovaný na poliovírus a odvtedy boli zistené ďalšie pozitívne vzorky.

Prípady ochorenia alebo súvisiacej paralýzy dosiaľ hlásené neboli a riziko pre širokú verejnosť sa považuje za nízke. Aj napriek tomu predstavitelia verejného zdravotníctva naliehali, aby sa obyvatelia krajiny uistili, že disponujú dostačujúcimi informáciami o očkovaní proti detskej obrne.

Zdroje: Science Alert, TASR, The Guardian, NY Times, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá