Kúpať sa môžeš bez plaviek, platí tu však prísna etiketa. Vybrali sme najlepšie nudapláže na Slovensku

  • Nudistické pláže aj v 21. storočí vyvolávajú búrlivú diskusiu
  • Nudizmus má prísne pravidlá, nudisti sa však na Slovensku stále stretávajú s nepochopením
  • V článku nájdeš prehľad tých najlepších nudistických pláží
Unsplash/anistanwatt, Unsplash/Mourad Saadi
  • Nudistické pláže aj v 21. storočí vyvolávajú búrlivú diskusiu
  • Nudizmus má prísne pravidlá, nudisti sa však na Slovensku stále stretávajú s nepochopením
  • V článku nájdeš prehľad tých najlepších nudistických pláží

Pojem „nudapláž“ na Slovensku aj v 21. storočí vyvoláva vlnu diskusií. I keď sú nudistické pláže na vyhradených miestach a musia sa na nich dodržiavať určité pravidlá, niektorí ľudia nudistov stále považujú za exhibicionistov. Ak si ale myslíš, že nudisti chodia na pláže „stalkovať“ či obzerať si nahých ľudí, nie je to tak. Aspoň u tých ortodoxných nie.

TOP pláže na Slovensku

V niekoľkých krajinách sveta sú nudistické pláže pevnou súčasťou plážovej „histórie“ či „kultúry“, na Slovensku však nudapláže stále vyvolávajú senzáciu. Na portáli imeteo.sk bol v roku 2018 publikovaný článok, v ktorom sa písalo o potencionálnom zániku nudistických pláži na Slovensku. 

Nudistické pláže ale prežili. V tomto článku ti ponúkneme výber slovenských nudistických pláží. 

Nudistické kráľovstvo

Asi najpopulárnejšou lokalitou bratislavských nudistov sú Rusovské jazerá. Niet sa čomu čudovať – voda v jazere je priezračne čistá a nachádza sa v prostredí lužných lesov. 

Rusovské jazero je krásne a priezračné, obkolesené z väčšej časti lesom, veľké cca 200 x 200 metrov, s členitým pobrežím. Dá sa tu nájsť tieň aj na obed v horúcom lete, keď je slnko rovno nad hlavou. Nudisti sú na všetkých polostrovoch – výbežkoch do vody a aj na ostrove, na ktorý sa brodia aj s bicyklom nad hlavou,“ pochvaľuje si Asociácia slovenských naturistov.

Navštevuješ nudistické pláže?

Zlaté „kamene“

Časť pláže pre nudistov je vyčlenená aj na bratislavských Zlatých pieskoch. Aj táto lokalita je obľúbená Bratislavčanmi. Nudisti majú oproti iným návštevníkom výhodu – táto pláž je bezplatná. Zaujímavosťou je, že pláž je kamenistá, zatiaľ čo terén zvyšku pláže je pieskový. 

Ako z rozprávky

Šútovské jazero je prezývané aj ako slovenské Plitvické jazerá. Šútovské jazero nie je obľúbené len u domácich, ale často tu natrafíte i na zahraničných turistov. Niet divu.

Krištáľovo čistá tyrkysová voda, ktorá je síce o niečo chladnejšia, no o to príjemnejšia, terasovité svahy pripomínajúce scény zo starých westernových filmov a fascinujúci pohľad na lesy Malej Fatry dostanú každého návštevníka bývalého kameňolomu.

Málokto však tuší, že brehy daného jazera ponúkajú azyl aj nudistom. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stredné Slovensko (@stredneslovensko)

Na východe naozaj niečo je. Dokonca aj pre nudistov

Ako uvádza portál mysmezeny.sk, na východnom Slovensku je nudistickým rajom jazero Geča. Jazero sa nachádza v blízkosti Košíc. V jazere sa dá aj kúpať, no spoločnosť ti budú robiť aj kaprovité ryby.

Veterán nudistických pláží 

Ako sa uvádza na blogu Milana bez mapy, najstaršia nudistická pláž sa nachádza na Ratnovskej zátoke pri nádrži Sĺňava. Jej história siaha až do 80. rokov 20. storočia. Ako upozorňuje interez.sk, nudapláž je primárne určená na relax a opaľovanie. Podmienky na kúpanie nie sú ideálne – dno nádrže je bahnisté. 

Vieme, kde nájdeš najkrajšiu európsku pláž roku 2020

Nie je nudista ako nudista, nie je naturista ako naturista

I keď sú nudistické pláže symbolom akejsi slobody a nespútanosti, od nudistov sa vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. Na viacerých nudistických plážach sa nachádzajú tabule, ktoré upozorňujú na zákaz fotenia. 

Nudapláž preferujem pre pohodlie. Nemusím riešiť, či mám so sebou plavky a uterák. Len sa vyzlečiem a môžem ísť do vody,“ hovorí pre Startitup novinár Vladimír, ktorý sa rád kúpe bez plaviek. „Nemám rád na sebe mokré plavky,“ dodáva.

Na nudapláži mu vyhovuje, že sa každý stará o seba, aj keď jedným dychom dodáva, že úsmev od osoby o uterák vedľa určite poteší. „Zlé skúsenosti zatiaľ nemám. Pripadá mi, že je to ozaj každému jedno, či sme roboš od pásovej výroby, alebo manažér banky. Vo vode a na pláži sme si rovní. Zdá sa mi aj, že nudisti viac dbajú na svoje okolie (napr. odpadky), čo je pekne vidno pri porovnaní textil a nuda pláží na Zlatých pieskoch,“ hovorí.

Praktické a pohodlné

Kúpanie bez plaviek ponúka viacero benefitov. „Ženy keď majú zápal močového mechúra, nemusia sa prezliekať, a je to voľnosť, nič vás nemokrí,“ povedala na margo nudizmu pre portál tvnoviny.sk nudistka Jana. 

Nahota na nudaplážach by v žiadnom prípade nemala vyvolávať senzáciu. Je to prirodzená vec a je scestné, aby niekto na nudaplážach vnímal nahé telá ako objekt záujmu. „Okukovanie“, rovnako ako aj plavky sa na nudistických plážach nenosia. 

Populárny český politik čelí veľkému sexuálnemu škandálu. Jeho obete prehovorili o obťažovaní a znásilneniach

Žiaľ, nie je nudista ako nudista. „Nudistická“ etiketa neplatí pre každého – viacero respondentov pre Startitup potvrdilo, že sa na nudistických plážach stretlo s obťažovaním.

So sestrou sme sa korčuľovali. V blízkosti nudistickej pláže na Rusovských jazerách sme sa zastavili, keďže moja sestra si potrebovala utiahnuť šnúrky na korčuliach. Oblečené mala kraťasy a vrch plaviek. Zrazu sa pozriem za moju sestru a vidím, ako sa blíži spoza kríkov chlap. Kríky boli vcelku vysoké, takže nebolo na prvý pohľad vidieť, čo sa deje. Ale ako muž vyšiel na hrádzu a bol celkom blízko, tak som si všimla, že je úplne nahý a masturbuje na mojej sestre,“ povedala pre Startitup len 18-ročná Simona. 

Takéto správanie je neprípustné. Sexuálne obťažovanie je vážna téma, ktorej by sme mali venovať viac pozornosti. Obťažovanie nemá mať miesto na nudistických plážach, ale ani v iných sférach života. 

Lacná dovolenka pri mori? Zabudni na Chorvátsko, neobjavený turistický raj otvoril hranice už aj pre Slovákov

Nudistov ešte veľká časť obyvateľov asociuje ako „úchylákov“. Je to však skutočne mylný názor – praví nudisti dodržujú etiketu a takzvané „nudistické desatoro“. Častokrát sa práve oni stretávajú s agresiou a slovnými útokmi. „Minule tu traja chlapci kričali, že hanba Slovenska. Ja si myslím že hanba Slovenska je niekde inde, nie na nudapláži,“ podelil sa pre portál tvnoviny.sk nudista Robo. 

Zdroje: imeteo.sk, Asociácia slovenských naturistov, tvnoviny.sk, Milan bez mapy, interez.sk, mysmezeny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK