V ponuke je práca snov. Firma záujemcovi zaplatí za hodinu spánku slušné peniaze, „pracovať“ môžeš aj z domu

  • Možnosť zarábať si spánkom sa tak často nevidi
  • Na trhu sa aktuálne takáto ponuka nachádza a o záujemcov určite núdza nebude
spanok
Pexels, Unsplash/boran
  • Možnosť zarábať si spánkom sa tak často nevidi
  • Na trhu sa aktuálne takáto ponuka nachádza a o záujemcov určite núdza nebude

Priemerný človek strávi spánkom 36 % životaZdravý spánok má mnoho pozitívnych účinkovJe dôležitý, aby mozog mohol spracúvať informácie a ukladať ich do pamäte, čo umožňuje lepšie rozhodovanie a rýchlejšie učenieLen počas spánku sa vytvárajú molekuly, ktoré slúžia na regeneráciu rozličných častí nášho tela vrátane svalového, imunitného a nervového systému.

Problémy so spánkom zvyšujú impulzívnosť, ktorú spôsobuje zvýšená hladina stresových hormónov v teleNapriek tomu mnoho ľudí dôležitosť dobrého spánku podceňuje.

Je tu však aj kategória ľudí, ktorí sa síce snažia čo možno najkvalitnejšie spať, no nedarí sa im. Ak aj ty patríš medzi nich, na trhu sa práve pre teba objavila unikátna pracovná ponuka.

Spoločnosť Sleep Junkie hľadá človeka s poruchami spánku, ktorý bude testovať a kontrolovať najnovšie pomôcky na spanie, ktoré má firma v portfóliu.

8 týždňov, 2 000 dolárov

Spoločnosť si dala za cieľ vytvoriť dokonalého sprievodcu spánkom pre ľudí, ktorí zle spia. A práve takýto experiment im s tým má pomôcť. Vybranému kandidátovi zaplatia 2 000 amerických dolárov za obdobie ôsmich týždňov. V hľadáčiku je nespavý typ človeka, ktorý musí byť k dispozícii na nástup do práce po 28. februári. Platí, že môže pracovať/spať z domu.

Uchádzač musí mať minimálne 21 rokov a vlastniť smartfón, ktorý je kompatibilný s aplikáciami na sledovanie spánku. Na splnenie úlohy bude človek na pozícii „profesionálny spáč“ testovať a kontrolovať osem rôznych pomôcok a zariadení na spanie v priebehu dvoch mesiacov.

Každý produkt posúdi na základe týždňového testovania. Produkty budú zahŕňať aplikácie, vankúše, masky na oči a posteľnú bielizeň. Každý test bude trvať približne jednu hodinu a bude zavŕšený vyplnením online formulára. Ten bude zahŕňať otázky týkajúce sa kvality spánku, ktoré zostavil tím expertov.

Vybraný kandidát dostane spomínaných 2 000 amerických dolárov, čo zodpovedá 250 dolárom za hodinu, a bude si môcť ponechať všetky pomôcky na spanie.

Čo spôsobuje našu nespavosť a kedy ju máme

Platí, že prechodná nespavosť je najčastejšie spôsobená stresom a väčšinou odznie, len čo sa zbavíme spúšťača, ako je napríklad skúška v škole či absolvovanie pohovoru. Takáto nespavosť nie je patologická a nie je potrebné vyhľadávať pomoc odborníkov.

zdroj: Unsplash/Ashley Byrd

Ako akútna nespavosť sa označujú poruchy spánku trvajúce dlhšie ako mesiac. Ich príčina je zväčša nejasná a pretrvávajú, aj keď sme sa zbavili „stresora“.

Ak nespavosť trvá dlhšie ako mesiac odporúča sa aj konzultácia s lekárom. Extrémnym stavom je chronická nespavosť, ktorá vzniká buď vplyvom ochorenia, alebo sa spustí sama od seba. Vyžaduje komplexnú liečbu a starostlivosť odborníka.

Docent Milan Sedliak z Fakulty telesnej výchovy a športu UK pripomína, že u zdravého dospelého človeka je optimálnych sedem až osem hodín spánku. Zdravotné benefity spánku dlhšieho než deväť hodín denne neboli zatiaľ preukázané.

Mnohí si myslia, že nedostatok spánku cez pracovný týždeň sa dá dohnať vyspávaním cez víkend. Takto to ale podľa Sedliaka nefunguje.

Ak sa päť dní v týždni vystavujem chronickej spánkovej deprivácii, nezachránim to neskorším vstávaním cez víkend. Tým si akurát privodzujem tzv. sociálny jet lag, ktorý sa môže prejaviť priberaním na váhe či zníženou výkonnosťou,“ vysvetľuje.

Rovnako ako pri klasickej pásmovej chorobe je aj sociálny jet lag totiž následkom toho, že naše telo je nútené sa pohybovať v rôznych časových pásmach: prvá je určovaná pracovnými a sociálnymi povinnosťami, druhá našimi biologickými hodinami.

Pravidelné vstávanie a tma

Možno ťa to prekvapí, no je dobré mať na pamäti, že pravidelné vstávanie je dôležitejšie ako zaspávanie. Ak sa totiž budeš ráno budiť vždy v rovnakom čase, večer sa potreba spánku dostaví sama od seba.

Pred spaním sa tiež odporúča nepozerať do mobilu či počítača a to nielen pre modré svetlo. V tme telo vyplavuje spánkový hormón melatonín, keď sa vystavíš priamemu svetlu z obrazovky, tento proces narušíš. Vďaka tomuto zvyku tiež uľavíš svojej mysli, keďže znížiš množstvo informácií, ktoré musí mozog pred spaním spracovať.

Ako si na tom so spánkom?

Nápomocnou rutinou môže byť aj zapísanie si všetkých úloh, ktoré musíš nasledujúci deň splniť. Budeš lepšie spať s vedomím, že na nič cez noc nezabudneš a tiež sa budeš cítiť pripravenejší na nasledujúci deň.

Nezabúdaj ani na čerstvý vzduch. Kvalita vzduchu v miestnosti ovplyvňuje aj kvalitu spánku. Počas spánku telo spotrebuje veľké množstvo kyslíka, preto je dobré pred spaním dôkladne vyvetrať alebo používať čističku vzduchu. Udržuj aj nižšiu teplotu v miestnosti, ideálna teplota na spánok je 17 – 21 °C. 

Zdroje: Sleep Junkie, UNIBA, nature.com, Sleep Foundation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá