V prvom kostole na Slovensku už môžeš platiť kartou

  • Časy, kedy si musel platiť v kostole za milodary iba v hotovosti, sú preč
  • Digitalizácia zasiahla už aj cirkev na Slovensku
  • Farnosť Rusovce predstavila vo svojom kostole bezkontaktný platobný terminál na milodary
wikimedia.org-pexels.com
  • Časy, kedy si musel platiť v kostole za milodary iba v hotovosti, sú preč
  • Digitalizácia zasiahla už aj cirkev na Slovensku
  • Farnosť Rusovce predstavila vo svojom kostole bezkontaktný platobný terminál na milodary

Digistálna doba už dorazila na miesto, kde by to väčšina ľudí zrejme nečakala. V bratislavskej mestskej časti Rusovce najnovšie nájdeš kostol, v ktorom môžeš platiť za milodary aj kartou, informáciu priniesli TV Noviny

V praxi to funguje veľmi jednoducho. Pri vstupných dverách nájdeš prenosný platobný terminál, ku ktorému stačí priložiť kartu a z účtu ti odíde 5 eur alebo iná sumu, ktorá sa dá na terminály prednastaviť. 

Gepostet von Farnosť Rusovce am Donnerstag, 9. Mai 2019

 

Bezkontaktné platby za milodary sú v Európe pomerne bežné. Francúzsky denník Ouest-France informoval na svojom webe o tom, že v jednom z parížskych kostolov môžu veriaci milodary platiť aj bezhotovostne. Počas nedeľnej omše v katolíckom kostole Saint-François de Molitor v priestoroch kostola kolovať dokopy päť prototypov digitálnych pokladničiek.

Have you seen our exciting new gadget at the back of church? You can now make contactless donations to the work of All Saints Chilvers Coton!

Gepostet von All Saints Chilvers Coton am Mittwoch, 27. November 2019

Moderný košík na milodary má byť podľa parížskej diecézy reakciou na neustále sa meniacu dobu technológií a postupné miznutie hotovosti. Digitálna pokladnička má veriacim ponúknuť rýchlu a anonymnú platbu, pričom princíp je jednoduchý. Okrem toho, že pôvodná forma, teda hotovostná, nevymizne, na pokladničke si môže každý vybrať zo sumy 2, 3 ,5 alebo 10 eur a po zaplatení dostane správu s potvrdením a poďakovaním.

Parížska diecéza odmieta tvrdenia, že by chcela touto novou formou platby milodarov zvýšiť svoj zisk, hoci príspevky veriacich tvoria až 14 % z celkových príspevkov vyzbieraných v kostoloch, pričom tie sú až 80-percentným zdrojom jej zisku.

Bezkontaktné terminály sú už niekoľko rokov bežnou súčasťou kostolov aj vo Veľekj Británii. Ako informovat The Telegraph, cirkvi, ktoré využívajú na výber finančných darov digitálne technológie, zaznamenali zdvojnásobenie svojich darov a to už do štyroch mesiacov od zavedenie bezkontaktného terminálu do praxe.

V roku 2017 bolo v kostoloch vo Veľkej Británii prostredníctvom bezhotovostnej platby vyzbieraných až 25 miliárd libier. V porovnaní s poslednými ôsmimi rokmi, ide o viac ako dvojnásobný nárast. Platobné terminály ľudia nájdu už vo viac ako 16-tisíc kostoloch, katedrálach v rámci Spojeného kráľovstva.

Zdroje: TV, Noviny, Ouest-France

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech