V slovenských lesoch sa má po novom ťažiť menej. Milióny eur poputujú na výsadbu stromov

  • Vláda žiada od Lesov SR zintenzívnenie výsadby stromov a šetrnejšiu ťažbu
  • Výmenou za to by podnik nemusel odviesť rozpočtu povinný odvod minimálne päť miliónov eur
les
pixabay.com
  • Vláda žiada od Lesov SR zintenzívnenie výsadby stromov a šetrnejšiu ťažbu
  • Výmenou za to by podnik nemusel odviesť rozpočtu povinný odvod minimálne päť miliónov eur

Ochranármi kritizovaný štátny podnik Lesy SR musel doposiaľ každý rok do štátneho rozpočtu posielať povinný odvod vo výške minimálne 5 miliónov eur.  Veci sa však podľa Ministerstva pôdohospodárstva zmenia a povinnosť platiť niekoľko miliónový odvod Lesom SR celkom odpadne. Tieto prostriedky majú byť pritom efektívne využité na výsadbu mladých stromčekov a ich ochranu.

PODALI SME PODNET! Štátne lesy ŤAŽIA v Národnom parku Veľká Fatra, v Ľubochnianskej doline, V LOKALITÁCH CHRÁNENÉHO…

Gepostet von My sme les am Freitag, 7. Juni 2019

„S pani ministerkou Matečnou si myslíme, že bude dobré, ak sa dohodneme na tom, že tento odvod nebudeme požadovať. Ponecháme ho priamo štátnemu podniku, ale budeme za to požadovať zintenzívnenie výsadby nových stromov, resp. využitia menej invazívnych spôsobov ťažby. Prípadne, aby sa ťažba niekde mierne utlmila, napr. blízko Bratislavy, kde sú lesy využívané viac na rekreačné účely ako na ťažbu,“ uviedol premiér s tým, že pre neho aj pre ministerku je prioritou zvýšiť aktivity v oblasti boja proti klimatickým zmenám, investovať viac do nových stromov a do vodozádržných opatrení.

zdroj: TASR - Dušan Hein

Lesy SR v súčasnosti každoročne vysadia 15 miliónov stromov. Vďaka zrušeniu odvodu tento počet navýšia o 10 percent, prioritne pritom budú zalesňovať kalamitou zasiahnuté lesy. Zároveň znížia ťažbu o 10 percent ročne. Na mimoriadnom výjazde organizovanom Lesmi SR o tom infomorvala Gabriela Matečná

„Utlmenie ťažby sa bude realizovať v roku 2020, bližšie podrobnosti zverejníme neskôr,” vyjadril sa pre Startitup vedúci odboru komunikácia Lesy SR Pavel Machava.

Gepostet von My sme les am Freitag, 27. September 2019

Podľa ochranára Erika Baláža ide zo strany štátneho podniku len o hru na ochranu klímy. „Ak chceme na Slovensku riešiť klimatickú krízu, Lesy SR nemusia sadiť viac. Sadia dosť už teraz. Oveľa efektívnejšie by bolo chrániť odrastené stromy, staršie a prirodzené lesy. Odpustenie odvodu štátnych lesoch do rozpočtu by preto bolo najrozumnejšie využiť na utlmenie ťažby v národných parkoch,” vyjadril sa Erik Baláž.

Lesy SR sa k stanovisku aktivistu Erika Baláža odmietli vyjadriť. „Vzhľadom na prebiehajúcu volebnú kampaň na vyjadrenia podpredsedu politickej strany reagovať  nebudeme,” konštatuje Pavel Machava.

Gepostet von My sme les am Dienstag, 24. September 2019

O zrušenie nezmysleného odvodu v minulom roku žiadala MPSR aj iniciatíva Naše Karpaty, avšak neúspešne.

„Nebolo nám vyhovené, pričom 5 miliónov eur určite pre štátny rozpočet nestojí za drancovanie lesov. Teraz, pred voľbami, si túto agendu osvojil aj pán premiér. Veríme, že nejde len o marketingový ťah a bude jasne definované, ako má štátny podnik financie použiť. Aby nakoniec neskončili na budovanie zbytočných lesných ciest, nehospodárne nákupy, alebo PR kampane,“ vyjadrila sa k celej situácii iniciatíva Naše Karpaty, ktorá sa venuje podpore športu a rekreácie v lesoch, ochrane prírody ako aj znižovaniu objemu ťažby dreva.

zdroj: SITA, MPSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK