V slovenských vlakoch si po novom budeš môcť požičať knihy z pojazdnej knižnice

  • Vo vlakoch ZSSK už od marca pribudú pojazdné knižnice
  • Cestujúci si tak budú môcť vybrať zo 150 titulov rôznych žánrov z pera slovenských aj svetových autorov
 srcset
ZSSK, unsplash.com
  • Vo vlakoch ZSSK už od marca pribudú pojazdné knižnice
  • Cestujúci si tak budú môcť vybrať zo 150 titulov rôznych žánrov z pera slovenských aj svetových autorov

Knižnice pre všetkých, tak znie motto 21. ročníka osvetového podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktoré so sebou každoročne prináša niekoľko zaujímavých aktivít. V spolupráci so Slovenskou asociáciou knižníc a Spolkom slovenských knihovníkov a knižníc sa doň opäť zapojí aj Železničná spoločnosť Slovensko, informovala o tom v tlačovej správe.

Od 2. do 8. marca 2020 budú vo vybraných rýchlikoch národného dopravcu na trase Bratislava – Košice a späť cestujúcim k dispozícii stojany s knihami. 

zdroj: ZSSK

V „pojazdných knižniciach“ bude až 150 titulov rôznych žánrov z pera slovenských i svetových autorov. Na svoje si prídu nielen milovníci romantiky, detektívok či trilerov, ale aj poézie. Ponuku budú tvoriť najmä krátke romány, novely a zbierky poviedok. 

zdroj: unsplash.com

Stojany s knihami budú k dispozícii v reštauračných vozňoch. Na novú službu prostredníctvom rozhlasu upozorní cestujúcich aj vlakový personál. 

„Rýchle tempo, ktoré dnes charakterizuje naše životy, čítaniu zdanlivo nepraje. Mnohí si na knihu nájdu čas presne dvakrát za deň – cestou do práce a cestou z práce. Viem však o prípadoch, keď ľudia zabudli dokonca vystúpiť z vlaku, pretože sa začítali. A myslím si, že to je pozitívna správa, lebo spoločnosť, ktorá číta knihy, má nádej,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký. 

Knihy si budeš môcť požičať v 8 rýchlikoch ZSSK: 

  • R 600 MILA SEDITA (Košice 04:07 – Bratislava hl. st. 09:47), 
  • R 602 Čingov (Košice 06:07 – Bratislava hl. st. 11:47), 
  • R 604 Dargov (Košice 08:07 – Bratislava hl. st. 13:47), 
  • R 606 Liptov (Košice 10:07 – Bratislava hl. st. 15:47), 
  • R 607 ANDREA SHOP.SK (Bratislava hl. st. 12:13 – Košice 17:53), 
  • R 609 Spišan (Bratislava hl. st. 14:13 – Košice 19:53), 
  • R 611 FIXINELA (Bratislava hl. st. 16:13 – Košice 21:53), 
  • R 613 Syr NiKA Číz & GO (Bratislava hl. st. 18:13 – Košice 23:53). 

ZSSK upozorňuje na neustále stúpajúce náklady

ZSSK v roku 2019 hospodárila so sumou 444 miliónov eur. Najväčším výdavkom v rozpočte boli náklady na mzdy a odvody vo výške spolu 123 miliónov eur pre takmer 6-tisíc zamestnancov.

zdroj: ZSSK

„Náklady, najmä personálne, nám strmo stúpajú každým rokom. Za ich zvyšovaním je rast miezd, keď si so stúpajúcou efektivitou musíme na stále konkurenčnejšom trhu zvyšovaním platov udržať tých najlepších ľudí, ale i opatrenia vlády, ktoré priniesli zvýšenie minimálnej mzdy a príplatkov. Preto, nech voľby dopadnú akokoľvek, politici si budú musieť uvedomiť, že ak chceme udržať nastolené tempo modernizácie, nebudeme sa môcť spoliehať iba na eurofondy a udržiavanie statusu quo, pretože by to dlho nevydržalo. Železnice, nielen osobná preprava, dnes potrebujú výrazné investície a impulz od štátu porovnateľný so zavedením bezplatnej prepravy,“ dodáva generálny riaditeľ ZSSK.


Zdroj: ZSSK

Najnovšie video