V stredu sme zaočkovali takmer 16-tisíc osôb. Podľa Kulkovského však čelíme zneisteniu spoločnosti

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 328
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 968
Dánsko očkovanie vakcína koronavírus covid-19
TASR/AP
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 328
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 968

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 326 765, za predchádzajúci deň pribudlo 15 911 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 616 767 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 8 275 ľudí. Informuje MZ SR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 328 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 219 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 6,60 % z 4 968 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,34 % z 64 512 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (85), nasleduje Prešovský (59), Žilinský (57), Trenčiansky (41), Trnavský (34), Banskobystrický (31), Bratislavský (11) a Nitriansky (10). Je medzi nimi 147 mužov a 181 žien. Celkový počet nakazených mužov je 184 670 a žien 202 198.

V nemocniciach je hospitalizovaných 957 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 840 ľudí. Na JIS je 103 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 122 osôb.

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Streda 12. mája 2021

 Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 39 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 135 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 380. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 745 856, pričom takto bolo pozitívne testovaných 386 868 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 33 825 462, z čoho bolo pozitívne testovaných 380 896 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 683 284. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Stratená dôvera spoločnosti

Primár Milan Kulkovský konštatuje, že verejnosť nemá k dispozícii všetky informácie, ktoré viedli k rozhodnutiu pozastaviť očkovanie prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, no musíme ho rešpektovať.

Pripomína, že z vyjadrení šéfa zdravotníckeho rezortu vyplýva, že dôvodom môžu byť obavy z nežiadúcich účinkov. Skúsený lekár si však nemyslí, že tých závažných bolo toľko, aby to bol jediný dôvod a navyše sa o nich vie už dlho.

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Streda 12. mája 2021

Hlavným problémom však majú byť nestabilné dodávky vakcín výrobcom, pre ktoré už EÚ podala na túto farmaceutickú spoločnosť žalobu a chce ju takto donútiť, aby dodala do konca júna 90 miliónov dávok. Pozastavenie očkovania nových adeptov tak je taktikou ako ušetriť vakcíny pre druhú dávku.

„Pre vakcináciu je nevyhnutná dôvera verejnosti a tú môžeme budovať len zodpovedným a prísnym dohľadom nad jej bezpečnosťou. Každá otázka by mala mať svoju odpoveď, každá pochybnosť by mala byť vyvrátená. Žiaľ, toto rozhodnutie už nenávratne naruší dôveru v túto vakcínu a predpokladám, že aj po jej prípadnom opätovnom schválení si väčšina medzi možnosťou očkovať sa ňou alebo vôbec, vyberie tu druhú možnosť,“ tvrdí Kulkovský.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Za výborné rozhodnutie považuje avizované uvoľnenie očkovacej stratégie a umožnenie výberu vakcíny, vrátane neregistrovaných, už od júna. Je podľa neho tiež potrebné počítať tiež s tým, že niektorí občania, ktorí už dostali prvú dávku, budú odmietať tú druhú. A to aj napriek tomu, že ak sa neobjavili závažné nežiadúce účinky po prvej dávke, predpoklad ich vzniku po druhej je takmer nulový.

„Aj tento problém budeme musieť vyriešiť. Pravdepodobne kombinovaným očkovaním. Nech to už dopadne akokoľvek, most na ceste ku kolektívnej imunite sa narušil a som zvedavý, ako rýchlo sa nám ho podarí opraviť. Ťažko budeme teraz hľadať stratenú dôveru. Zbytočne sa vytvorila živná pôda pre konšpirátorov a zneistila sa spoločnosť,“ dodáva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech