V tomto meste dostaneš za triedenie odpadu body, za ktoré si môžeš kúpiť napríklad lístky do kina

  • V hlavnom meste Poľska postavia 10 automatov, ktoré budú prijímať tri rôzne druhy materiálov vhodných na recykláciu
  • Obyvatelia si za ne pripíšu tzv. ekobody, za ktoré budú môcť využívať množstvo výhod
  • Za recykláciu bojuje stále viac miest
varšava
Unsplash
  • V hlavnom meste Poľska postavia 10 automatov, ktoré budú prijímať tri rôzne druhy materiálov vhodných na recykláciu
  • Obyvatelia si za ne pripíšu tzv. ekobody, za ktoré budú môcť využívať množstvo výhod
  • Za recykláciu bojuje stále viac miest

Varšava rozmiestni do svojich ulíc 10 špeciálnych automatov. Ako prvé na svete budú pripravené prijímať použité plastové a sklenené fľaše a hliníkové plechovky a premieňať ich na ekobody, vďaka ktorým si obyvatelia, ktorí chcú žiť ekologickejšie, môžu so zľavou kúpiť lístok do kina, kávu či nakúpiť. Informuje o tom poľské vydanie Business Insider.

Spoločnosť EcoTech System prepojila prístroje s aplikáciou, kde tieto body môžu obyvatelia zbierať a následne využiť. Za projektom „Svet bez odpadkov“ stojí spolu s mestom Nadácia našej Zeme.

Hoci sa to nemusí zdať, Poľsko bojuje proti zbytočnému odpadu naozaj odvážne. Tí, čo neseparujú, by mali platiť za odpad až štyrikrát vyššie poplatky za komunálny odpad a minister životného prostredia Henryk Kowalczyk sa vyjadril, že chce zaviesť, podobne tak ako my na Slovensku, zálohovanie plastových fliaš.

Na Slovensku skončí na skládkach až 70 % odpadov, pričom len približne polovica prejde procesom recyklácie a správne recyklujeme tretinu.

„Je veľmi veľa krajín aj v rámci západnej Európy, ktoré neskládkujú, respektíve skládkujú len pár percent odpadu. Narábajú s odpadom tak, že sa väčšinou recykluje. A odpad, ktorý sa nedá recyklovať, zhodnotia energeticky tak, že z neho vyrobia elektrickú energiu alebo teplo. Len zvyšok putuje na skládku. Lídrom je v tomto smere napríklad susedné Rakúsko alebo Belgicko. Tam už skládky prakticky nemajú,“ povedal pre TASR Miroslav Jurkovič konzultant pre cirkulárnu ekonomiku.

Pozitívnym príkladom ide Európe napríklad Švédsko. Vďaka premyslenému systému recyklácie a spaľovania dokáže efektívne spracovať viac ako 90 % svojich odpadov. Vo svojej práci sú Švédi tak dobrí, že do krajiny dokonca odpad dovážajú v objeme dva milióny ton od iných členov Európskej únie, informuje TRTWorld.

zdroj: Unsplash

Za jeden z najväčších problémov našich skládok považujú odborníci okrem plastov aj biologický odpad, ktorý nedokážeme spracovať a potravinami navyše plytváme. Počul si už o chladničkovej slepote? (Viac sa dočítaš TU). S problémom množstva prirodzene rozložiteľného odpadu, ktorý končí na nesprávnom mieste sa vynikajúco popasovala Južná Kórea.

Vo svojom hlavnom meste, podobne ako Varšava, rozostavala niekoľko (v tomto prípade až tisícky) automatov, ktoré podľa váhy zaznamenajú, koľko bioodpadu obyvatelia takto recyklujú a hodnoty im systém pripisuje na občianske preukazy. Vďaka tomu neskôr za odpad neplatia paušálne poplatky, ale presné sumy podľa svojich nazbieraných údajov. Krajine sa tak z 2% dnes podarilo začať recyklovať až neuveriteľných 95 % potravinového odpadu.

zdroj: Unsplash

Zdroj: Business Insider, Trtworld.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá