V Trnave dnes spustili prevádzku prvej cykloveže na Slovensku. Čoskoro pribudne aj v Bratislave 

  • Automatický parkovací dom pre bicykle dnes oficiálne sprístupnili v Trnave
  • Cykloveža je prvou svojho druhu na Slovensku, na jej výstavbu vynaložilo mesto viac ako 652-tisíc eur
  • Na 24 hodín si tu môžeš uložiť tvoj bicykel za symbolických 10 centov
TASR - Lukáš Grinaj
  • Automatický parkovací dom pre bicykle dnes oficiálne sprístupnili v Trnave
  • Cykloveža je prvou svojho druhu na Slovensku, na jej výstavbu vynaložilo mesto viac ako 652-tisíc eur
  • Na 24 hodín si tu môžeš uložiť tvoj bicykel za symbolických 10 centov

Medzi železničnou a autobusovou stanicou na Staničnej ulici v Trnave vyrástol prvý automatický parkovací dom pre bicykle na Slovensku. Dvanásťuholníková cykloveža má kapacitu 118 bicyklov, pričom stavať sa začala ešte v auguste 2019, informuje mesto Trnava.

zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Bicykel odložíš za pár sekúnd

Poplatok za uschovanie bicykla v cykloveži  je symbolických – 10 centov za 24 hodín. Systém úschovy bicykla je veľmi jednoduchý a intuitívny. Celý proces má trvať asi desať sekúnd a všetky pokyny sa zobrazia na monitore. Po vložení bicykla ho systém prevezme, uskladní a vytlačí úschovný lístok. Ten zákazník po svojom návrate vloží do čítačky, uhradí požadovanú sumu a vyzdvihne si svoj bicykel.

VÁŠ BAJK UŽ VŽDY V BEZPEČÍcykloveže na stanici. Je jedno či idete na vlak, autobus alebo do mesta.💪🚲 🚲🚲🚲🚲10centov za 24 hodínOvorená 24/7Kedykoľvek si ju môžete vyskúšať – ak vyberiete bicykel do minúty, neplatíte. 😉Pre tých, ktorí si aktivujú svoje bikesharingové konto je veža po identifikácii kartou zdarma.👍

Gepostet von Peter Bročka am Dienstag, 7. Januar 2020

Mesto Trnava za zariadenie v podobe cykloveže zaplatilo 652 656 eur, pričom približne 500-tisíc eur získala radnica vo forme nenávratného príspevku z eurofondov určených na zvýšenie atraktivity cyklistickej dopravy, informuje SITA.

zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Každý, kto je zaregistrovaný v bikesharingovom systéme Arboria bike, bude mať počas sezóny prvých 24 hodín úschovy zadarmo. Mesto Trnava však upozorňuje, že automatický parkovací dom je určený výhradne na odkladanie súkromných bicyklov, nie zdieľaných mestských elektrobicyklov.

Tie musia byť odstavené na verejne prístupnom priestranstve. Pokiaľ disponuješ čipovou kartou Arboria bike a prídeš na stanicu na vlastnom bicykli, po načítaní karty máš prvý deň parkovania zdarma a z viacdňovej úschovy máš zľavu 10 centov.

zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Bicykle budú podľa Rudolfa Bernarta zo spoločnosti Systematica v objekte zabezpečené proti krádeži, ako aj pred vplyvmi počasia. Bezpečne odložiť je tu možné v podstate akékoľvek bicykle, od detských, až po elektrobicykle, ich majitelia si môžu na bicykloch nechať napríklad aj prilbu, batožinu alebo ďalšie príslušenstvo. Okrem teba ako majiteľa bicykla, s ním nepríde do kontaktu nik iný, navyše bude zariadenie monitorované kamerami.

Podľa Bernarta sa nedá očakávať, že všetci cyklisti si teraz budú svoje bicykle odkladať do parkovacieho domu. 

„Takto to nefunguje. Parkovací dom si pritiahne nových zákazníkov, ktorí doteraz na bicykli nejazdili práve preto, že si ho nemali kde bezpečne odložiť. Popritom môžu existovať aj kryté parkovacie plochy pre bicykle alebo len obyčajné stojany, takto to funguje napríklad v Pardubiciach,“ povedal pre TASR Bernart. 

Česká spoločnosť Systematica takýchto cykloveží vyrobila doteraz šestnásť, tá v Trnave je prvá nainštalovaná mimo Českej republiky. Vo februári začne stavať cyklovežu v Bratislave, objednal si ju tam súkromný investor.

zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Trnava sa postupne stáva mestom ústretovým k cyklistom. V meste každý rok pribúdajú cestičky pre cyklistov, v tomto roku pribudnú na Saleziánskej ulici, Spartakovskej ulici a čiastočne aj na Špačinskej ceste. Mestské zastupiteľstvo v Trnave vyčlenilo peniaze aj na ďalší rozvoj systému zdieľaných bicyklov, do ktorého bolo vlani zapojených 80 elektrobicyklov.

Zdroje: trnava.sk, SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech