V týchto honosných európskych zámkoch môžeš stráviť noc, aj keď nemáš modrú krv

  • Majestátne historické budovy, čarovné vežičky či nábytok, za ktorý by sa nehanbila ani anglická kráľovná. To všetko vídame len vo filmoch alebo na prehliadke hradných múzeí. Každý z nás však aspoň raz zatúžil vyskúšať si, aké to je byť obklopený luxusom. V týchto hoteloch o tom nemusíš snívať, ale vyskúšaš si to na vlastnej koži!
collagecrfcf
facebook.com/facebook.com
  • Majestátne historické budovy, čarovné vežičky či nábytok, za ktorý by sa nehanbila ani anglická kráľovná. To všetko vídame len vo filmoch alebo na prehliadke hradných múzeí. Každý z nás však aspoň raz zatúžil vyskúšať si, aké to je byť obklopený luxusom. V týchto hoteloch o tom nemusíš snívať, ale vyskúšaš si to na vlastnej koži!

Ashford Castle, Cong, Írsko

Ikonická silueta hradu z 13. storočia je stelesnením všetkých predstáv o honosnom sídle írskych lordov. Reč stratíš už pri pohľade na hrad a jeho veľkolepý 350-akrový pozemok tvorený z časti lesom, na ktorom sa určite kedysi páni domu preháňali na svojich koňoch a poľovali na zver.

Napriek tomu, že okolitá írska príroda zostala nezmenená, hrad Ashford nedávno podstúpil renováciu v hodnote 75-miliónov dolárov. Jeho interiér doplnili dielami moderného írskeho výtvarného umenia, mramorom a lustrami a spravili z neho 5-hviezdičkový hotel snov s ešte rozprávkovejším spa či golfovým ihriskom. Ceny za jednu noc sa pohybujú od 445 eur za noc.

 

Castello di Monterone, Umbria, Taliansko

Taliansko je čarovnými „zámockými“ hotelmi priam obsypané. Jedným z tých najkrajších je práve Castello di Monterone v Umbrii, ktorá ťa prenesie do prekrásneho zeleného údolia Perugia. História tohto zámku siaha až do 11. storočia, no prvé renovácie budovy sa uskutočnili už v roku 1849, vďaka čomu je dnes v skvelom stave.

Na hostí tu čaká 18 honosných izieb, z ktorých každá má svoj unikátny príbeh. Interiéru dominujú kamenné steny, drevené stropy a obrovské okná, z ktorých je výhľad do zámockej záhrady s viac ako 20 rôznymi druhmi ruží. Návštevník si tu užije luxusný bazén a dokonca turecké kúpele a samozrejme skvelú gastronómiu. Ceny za izbu sa pohybujú od 100 eur za noc.

Chateau Herálec, Herálec, Česko

Za kráľovským luxusom však nemusíš chodiť ďaleko. Jeden romantický unikát nájdeš aj v susednom Česku na Vysočine. Tento región má najvyšší počet pamiatok zaradených do UNESCO a je typický prekrásnymi panorámami a rozprávkovými lesmi. Hotel Chateau Herálec pochádza z 13. storočia a v minulosti bol sídlom biskupov aj aristokratov.

Dnes sa môžeš ako aristokrat cítiť v tomto 5-hviezdičkovom hoteli aj ty. K hradu patrí privátny anglický park z 18. storočia, reštaurácia s českou kuchyňou a tiež luxusné kúpele L’Occitane. Klenotom hotelu je jeho kráľovská izba, ktorá má dokonca vlastnú tajnú vežu! Cena za bežnú izbu sa pohybuje od 188 eur za noc.

Leeds Castle, Kent, Anglicko

Keď hovoríme o hradoch, určite nesmieme opomenúť jednu z „hradných“ veľmocí, teda Anglicko. Majestátny hrad Leeds má neskutočnú históriu a v minulosti bol domovom významných panovníkov vrátane kráľa Henricha VIII a jeho ženy Kataríny Aragonskej. Dnes nestráca nič zo svojej veľkoleposti, stále ho obklopuje jazero a 500-árov pozemkov. Je jednou z top turistických atrakcií.

Nemusíš však zostať len pri prehliadke, ale rovno si tu zabookuj noc, napríklad rovno v hradnej veži zo 16. storočia, ktorá ťa prekvapí útulným interiérom a krbom. Ak však hľadáš ešte väčšie dobrodružstvo, môžeš prespať aj v jednom zo stredovekých stanov v hradnej vinici. Nie je to však kempingový stan, ale obydlie s kráľovskou posteľou a kožušinovými dekami. Za izbu zaplatíš od 164 dolárov a za stan 112 dolárov.

Schloss Leopoldskron, Salzburg, Rakúsko

Zámocký luxus nájdeš aj v susednom Rakúsku, ktoré je známe prekrásnymi zámkami, a to nielen vo Viedni. Jeden z najkrajších sa nachádza v Salzburgu a ide o rokokový palác z 18. storočia, v ktorom prebývali významní biskupi a šľachtici. Neskôr sa však premenil na honosný hotel s 55 priestrannými izbami a 12 luxusnými apartmánmi.

Všetko v hoteli pôsobí priam rozprávkovým dojmom a ako väčšina rakúskych zámkov nápadne pripomína scény z filmu Sissi. Natáčal sa tu však iný film s názvom The Sound of Music. Na návštevníka tu opäť čaká klasická idylka v podobe idylického jazierka, 17 árov zelených pozemkov, zámockej záhrady a navyše výhľadu na hory a pevnosť Hohensalzburg. Cena za izbu sa pohybuje od 126 dolárov za noc.

Culzean Castle, Ayrshire, Škótsko

Rozľahlé škótske pláne boli v minulosti dokonalým miestom pre stavbu majestátnych kamenných hradov, z ktorých mnohé sa zachovali dodnes. V škótskom Ayshire nájdeš na útese jeden z tých najmalebnejších. Hrad Culzean postavili v roku 1792 a vybavili ho prekrásnou neoklasickou knižnicou, kráľovskými miestnosťami a salónikom, z ktorého je výhľad na ostrov Isle of Arran.

V centre budovy stojí majestátne oválne schodisko, ktoré osvetľuje sklená kupola. Nechýba klasika v podobe jazierka, viníc a niekoľkých záhrad. Všetko to korunuje nezameniteľná drsná škótska príroda a kultúra. Hrad Culzean je skutočne historickým klenotom, a to odzrkadľujú aj ceny izieb, ktoré sa pohybujú od 425 dolárov za noc.

Zdroj: edition.cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech