V zahraničí bežná vec, na Slovensku hanba. Prenájom je tŕňom v oku mnohých Slovákov

  • Ponuka prenájmov na trhu je nízka a podľa maklérov idú ako teplé rožky
  • Hoci by ľudia radšej bývali vo svojom, sú nútení ísť do prenájmu
reality, nehnuteľnosti
Unsplash/Towfiqu Barbhuyia, Tierra Mallorca
  • Ponuka prenájmov na trhu je nízka a podľa maklérov idú ako teplé rožky
  • Hoci by ľudia radšej bývali vo svojom, sú nútení ísť do prenájmu

Hoci je v zahraničí úplne bežné bývať v prenájme, na Slovensku ľudia radšej zadlžia seba aj svoje deti, len aby bývali vo vlastnom. Prenájom je na Slovensku bežnou praxou skôr pre mladých ľudí, ktorí neplánujú vzdialenú budúcnosť a blízke roky chcú stráviť cestovaním. 

V posledných mesiacoch sú však ceny nehnuteľností také vysoké, že prenájmy si hľadajú aj rodiny s deťmi. Túžba vlastniť nehnuteľnosť je úplne normálna a pochopiteľná, no vzhľadom na aktuálnu situáciu je túto túžbu náročné ovplyvniť.

To, že počet ľudí hľadajúcich si prenájom sa zvyšuje, potvrdzuje aj realitný maklér Filip Urminský z realitnej kancelárie Slovenská realitná kancelária. 

„Ľudia v dnešnej dobe po tejto možnosti bývania siahajú čím ďalej viac. Môžu za to prevažne stále rastúce ceny nehnuteľností, ale aj rastúce úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch. Samozrejme sa teda so záujemcami o prenájmy stretávame častejšie ako v minulosti,“ hovorí s tým, že ceny prenájmov v poslednej dobe výrazne vzrástli. 

Vlastné bývanie sa oplatí viac

Na otázku, či sú tieto ceny prehnane vysoké, odpovedá, že všetko závisí prioritne od lokality. „Vo väčších mestách je, samozrejme, prenájom drahá záležitosť.“

Podľa Urminského to môže byť spôsobené aj tým, že na Slovensku je dlhodobo v ponuke viac nehnuteľností na predaj ako na prenájom.

sťahovanie, nehnuteľnosti
zdroj: Unsplash/Robinson Greig

Odborník radí, že viac sa oplatí zaobstarať si vlastné bývanie. „Každý klient však musí zvážiť svoje možnosti, aby neurobil kúpu nehnuteľnosti, ktorá bude pre neho takým ťažkým finančným bremenom, že ho nebude zvládať,“ dodáva. 

Podľa Urminského sa aktuálna situácia nebude do konca roka 2022 turbulentne meniť. „Ľudia potrebujú bývať, a to je základný parameter, ktorý spoločne s nedostatkom bytových jednotiek poháňa trh dopredu,“ hovorí s tým, že veľké prasknutie realitnej bubliny by sme očakávať nemali.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: Štátny nájomný byt

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá