Václav Križovenský ručne vypaľuje do dreva originálne veľkorozmerné obrazy

  • Prešovčan Václav vo svojej dielni tvorí diela, ktoré na Slovensku nemajú obdoby.
cow
foto:facebook.com/artstruktor
  • Prešovčan Václav vo svojej dielni tvorí diela, ktoré na Slovensku nemajú obdoby.

Václav sa k práci s drevom dostal ešte ako malý chlapec, keď sa priúčal u svojho strýka rezbára. Svoje dectvo strávil v prostredí bohatom na vôňu dreva, obkolesený  unikátnymi výrobkami z tohto materiálu.

foto:facebook.com/artstruktor

Jeho vášeň, talent a zapálenie pre prácu s drevom zúžitkoval pri štúdiu sochárstva na strednej škole odkiaľ zamieril do Košíc, kde študoval na Fakulte umení. Václav má však veľmi blízko aj ku kresbe, ktorá sa dnes výrazne odráža v jeho výrobkoch. Asi pred piatimi rokmi si kúpil prvú vypaľovačku, s ktorou začal kresliť po obľúbenom materiále a túto techniku si ihneď zamiloval.

foto:facebook.com/artstruktor

Technika, ktorú prešovský umelec využíva, je vo svete známa pod názvom woodburning alebo pyrografi. Václav momentálne pracuje s vypaľovačkou hodnou profesionála, ktorú si doniesol z cesty po USA. Jej názov je Super pro ll od firmy Colwood.

Pri svojej práci používa bukové laťovky veľké 125x 250 cm. Do budúcna však  plánuje aj prepojenie, sochárstva, rezbárstva a vypaľovania, takže sa bude orientovať na drevený masív.

Václavové motto pri práci je „ s dobrým vkusom“, ktorým sa riadi aj pri výbere motívov na vypaľovanie. Síce sa nebráni objednávkam na mieru alebo takzvaným „custom“, avšak chce mať právo veta. Ak mu zákazník dodá nekvalitne odfotograované objekty, ktoré sú zle nasvietené a so zlou kompozíciou, do práce sa nepustí. Cena každej zákazky je pritom veľmi individuálna, keďže každý kus je originál.

foto:facebook.com/artstruktor
So svojím bratrancom Jaroslavov len nedávno spustili projekt s názvom ARTSTRUKTOR. Ten je postavený na talente, vkuse a radosti z ich práce, vďaka čomu vytvárajú pre ľudí hodnotné umelecko-remeselné diela.

 


Založili si taktiež youtube kanál, kde si môžeš pozrieť, ako jednotlivé diela vznikali. Už samotné videá majú pridanú umeleckú hodnotu, keďže ich točí Václavov bratranec Ján, ktorý vyštudoval fotografiu a filmovú dokumentárnu tvorbu. Videá sú tak už na prvý pohľad viac ako len záznamy z procesu tvorby. Ak ťa Václavová tvorba zaujala, jeho diela si môžeš objednať na stránke astrstruktor.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech