Vakcína na rakovinu? Briti ju už testujú…

  • Nová vakcína by podľa výskumníkov mohla efektívne ničiť nádory. Momentálne je skúšaná vo Veľkej Británii na pacientoch, pri ktorých už všetky ostatné metódy zlyhali.
ramirez-web
  • Nová vakcína by podľa výskumníkov mohla efektívne ničiť nádory. Momentálne je skúšaná vo Veľkej Británii na pacientoch, pri ktorých už všetky ostatné metódy zlyhali.

Prví dvaja pacienti už dostali injekciu v Guy’s Hospital v Londýne, v rámci štúdie sa očakáva, že by vakcínu mohlo dostať v priebehu najbližších dvoch rokov až 30 pacientov.

Vakcína funguje veľmi podobne, ako iné vakcíny. Liečba sa snaží navnadiť imunitný systém na útok a zničenie špecifických buniek – v tomto prípade rakovinových buniek. Normálne plnia ochrannú funkciu biele krvinky.

Vials of medications. Dark blue.

foto: activistpost.com

 

V dôsledku tumoru sa však imunitný systém oslabuje a telo nie je schopné sa efektívne brániť. Práve táto vakcína chce celý proces zvrátiť a dať telu schopnosť opäť tieto ochranné bunky vytvárať.

Aby bol celý proces čo najviac efektívny, vakcína sa kombinuje s menej agresívnou formou chemoterapie, čím by sa mohlo podariť zabiť ešte viac rakovinových buniek a odľahčiť tak imunitný systém. Výskumníci za pokusom si myslia a dúfajú, že vakcína môže efektívne bojovať proti všetkým druhom nádorov a je testovaná práve na tých, ktorým diagnostikovali rakovinu už ako nevyliečiteľnú.

Jedným z dvoch „pokusných králikov“ je aj 35-ročná Kelly Potter, ktorej diagnostikovali rakovinu minulé leto. Sama tvrdí, že táto vakcína jej výrazne zmenila život k lepšiemu a je „skvelé byť súčasťou niečoho, čo môže zmeniť úplne všetko.“

Vedelisteze.sk

Zdroj: Vedelisteze.sk, zdroj titulnej fotografie: mit.edu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech