Vakcína od Moderny môže byť pre jednu skupinu ľudí problémom. Spôsobuje im nepríjemné a bolestivé opuchy

  • Väčšina ľudí, ktorá sa zapojila do testovania vakcíny od americkej spoločnosti Moderna, nemala žiadne vážne alergické reakcie
  • Poradný výbor Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) ale odhalil niečo nezvyčajné pri testovaní vakcíny v tretej fáze
  • Očkovacia látka môže vyvolať alergické reakcie a dočasný opuch tváre u ľudí, ktorí mali v minulosti dermálne výplne
  • Opuch sa dá odstrániť liečbou steroidmi alebo antihistaminikami
Moderna
TASR/AP, Paul Sancya
  • Väčšina ľudí, ktorá sa zapojila do testovania vakcíny od americkej spoločnosti Moderna, nemala žiadne vážne alergické reakcie
  • Poradný výbor Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) ale odhalil niečo nezvyčajné pri testovaní vakcíny v tretej fáze
  • Očkovacia látka môže vyvolať alergické reakcie a dočasný opuch tváre u ľudí, ktorí mali v minulosti dermálne výplne
  • Opuch sa dá odstrániť liečbou steroidmi alebo antihistaminikami

Väčšina ľudí, ktorá sa zapojila do testovania vakcíny od americkej spoločnosti Moderna, nemala žiadne vážne alergické reakcie. Dobrovoľníci, ktorí sa do testovania zapojili, mali väčšinou mierne vedľajšie účinky, ako sú bolesť hlavy, únava a bolesť v mieste vpichu.

Poradný výbor amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) ale odhalil niečo nezvyčajné pri testovaní vakcíny v tretej fáze. Očkovacia látka môže vyvolať alergické reakcie a dočasný opuch tváre u ľudí, ktorí mali v minulosti dermálne výplne.

Ako prvá o tom informovala televízia ABC 7, ktorá patrí pod spoločnosť ABC News.

Zaplatili za vakcíny viac USA, alebo Európska únia so Slovenskom? Porovnali sme ich ceny

Podľa portálu Drug Discovery & Development, ktorý sa odvoláva na FDA, ide o ďalší mierny vedľajší účinok. Spoločnosť zaznamenala tri prípady opuchu pier alebo tváre u ľudí, ktorí v minulosti mali alebo majú kozmetické výplne tváre.

Tieto prípady sa vyskytli ešte počas testovania vakcíny v tretej fáze, ktorého sa zúčastnilo 30-tisíc účastníkov. Pacient s opuchom pier hlásil podobný opuch v minulosti aj po podaní vakcíny proti chrípke.

Opuch sa dá odstrániť liečbou steroidmi alebo antihistaminikami

Lekári spájajú injekčné dermálne výplne založené na kyseline hyalurónovej (HA) s občasnými zápalovými reakciami s neskorým nástupom.

„V týchto prípadoch mali všetci pacienti opuch a zápal v oblasti, ktorá dostala výplň. Pár pacientov dostalo výplň do líc šesť mesiacov pred očkovaním, a jeden pacient si nechal urobiť výplň pier dva dni po očkovaní. Všetci boli liečení so steroidmi a antihistaminikami a všetky ich reakcie ustúpili,“ uviedla dermatologička Dr. Shirley Chi pre televíziu.

Video: ABC 7

Reakcia sa týka aj ľudí, ktorí použili prípravky na vyhladzovanie vrások.

„Váš imunitný systém, ktorý spôsobuje zápal, sa po podaní vakcíny rozprúdi. Takto to má fungovať. Dáva teda zmysel, že vidíte imunitnú odpoveď v určitých oblastiach, kde sa nachádza látka, ktorá nie je prirodzene sa vyskytujúcou vo vašom tele,“ vysvetlila Chi a zároveň dodala, že ľudia s kozmetickými výplňami by sa nemali nechať odradiť od očkovania, keďže alergické príznaky sa dajú odstrániť jednoducho liečbou steroidmi alebo antihistaminikami.

Doteraz v USA zaočkovali viac ako jeden milión ľudí 

Vakcína od spoločnosti Moderna bola minulý týždeň schválená úradom FDA ako účinná a bezpečná. V Spojených štátoch sa tak pripravujú na očkovanie aj touto látkou.

Európska lieková agentúra by mala schváliť vakcínu od Moderny 6. januára 2021, informovala o tom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen na tlačovej konferencii pri príležitosti schválenie vakcíny od spoločnosti Pfizer Komisiou.

očkovanie oxfordská vakcína
zdroj: TASR/University of Oxford via AP

Vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech sa v USA zaočkovalo viac ako jeden milión ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, oznámil v stredu riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Redfield.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP. Medzi nimi bol aj dosluhujúci viceprezident Mike Pence, zvolený prezident Joe Biden, predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosi alebo členka snemovne Alexandria Ocasio-Cortez. 

USA dosiahli podľa Redfieldových slov v stredu významný míľnik, a viac ako milión ľudí dostalo prvú dávku vakcíny vyvinutej nemeckou spoločnosťou BioNTech a americkým koncernom Pfizer.

Kolektívnu imunitu by mohli v USA dosiahnuť v lete 

Očkovanie sa v krajine začalo v pondelok, 14. decembra. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) niekoľko dní predtým túto vakcínu schválil pre núdzové použitie.

Moncef Slaoui z vládneho programu Operation Warp Speed (OWS) povedal, že Spojené štáty by do konca prvého štvrťroka budúceho roka chceli zaočkovať 100 miliónov ľudí. Ďalších 100 miliónov by malo vakcínu dostať v druhom štvrťroku.

Vakcíny na koronavírus nám doručia v „škatuliach na pizzu“. Začína sa najväčšia logistická operácia 21. storočia

Operation Warp Speed (OWS) je program, ktorý má za cieľ zrýchliť vývoj, výrobu a distribúciu vakcín proti ochoreniu COVID-19, uvádza na svojej webovej stránke americké ministerstvo zdravotníctva. Na OWS spolupracujú vládne úrady, experti a spoločnosti z oblasti zdravotníctva.

Expert na infekčné choroby Anthony Fauci v stredu povedal, že ak distribúcia vakcín bude pokračovať bez prerušení, Spojené štáty by v lete 2021 mohli dosiahnuť kolektívnu imunitu.

Zdroje: ABC 7, Drug Discovery & Development, Fox News, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech