Vala z podcastu Sexuálna výchova: LGBT komunita to má u nás ťažké, Rio je úplne inde

  • Rozprávali sme sa s Valou z podcastu Sexuálna výchova
  • Prezradila, koľko si vďaka podcastu dokáže zarobiť
  • Tiež to, v čom to má LGBT komunita vo svete ľahšie
  • Rozprávali sme sa s Valou z podcastu Sexuálna výchova
  • Prezradila, koľko si vďaka podcastu dokáže zarobiť
  • Tiež to, v čom to má LGBT komunita vo svete ľahšie

Sexuálna výchova a oblasť samotnej sexuality je na Slovensku ešte stále pomerne tabu. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí túto tému otvárajú a nemajú problém ju komunikovať so širokou verejnosťou.

Jednou z nich je aj Vala Frazová. Spolu s jej kamarátkou Miškou spustili pred takmer dvomi rokmi podcast Sexuálna výchova, v ktorom otvárajú tie najintímnejšie témy. Ani to im však nebráni hovoriť o veciach otvorene a hanby.

Pred pár dňami nás Vala navštívila, aby nám v podcaste ZmUPované porozprávala o jej cestovateľských zážitkoch z Brazílie. Epizódu o tom, čo všetko jej tento výlet priniesol, si budeš môcť vypočuť už čoskoro.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Sexuálna výchova (@sexualnavychova)

Dve otvorené knihy

Sexuálna výchova je veľmi komplexná téma a rozhodne to nie je len antikoncepcia, pohlavné choroby a menštruácia. Je to aj zdravý sex, súhlas oboch partnerov, pripravenosť, prijatie vlastnej sexuálnej identity a podobne,“ ozrejmila Vala pred časom v našom rozhovore.

Okrem toho tiež spolu s Miškou prijali pozvanie do epizódy Bez Výhovoriek. Práve tu sa opísali ako dve otvorené knihy, ktoré nemajú problém rozprávať sa o tabu sexuálnych témach. 

„U nás sa zakrývali oči, aj keď sa bozkávali v telke. Hneď sa prepínalo, v živote sa o tom nerozprávalo. Náš podcast je u nás doma tabu,“ skonštatovala Miška pochádzajúca zo silno kresťanskej rodiny.

Je za tým veľa práce

Odvtedy už prešiel nejaký čas, no baby sa svojej záľube stále venujú. O to lepšie, že sa tvorenie podcastu pretavilo do práce, ktorá ich živí. Vala nás pred pár dňami navštívila a zodpovedala niekoľko anketových otázok.

Spýtali sme sa práve na to, ako to s brandom Sexuálna výchova vyzerá dnes: „O dva mesiace budeme oslavovať druhé narodeniny podcastu, takže môžem povedať, že som z tých šťastnejších ľudí, ktorým sa podarilo pretaviť hobby na prácu.“

Aj napriek tomu, že si to ľudia občas neuvedomujú, je za tým veľa práce. „Minule som sa tak zamýšľala a počítala, že jedna emailová komunikácia s klientom vychádza približne na 50 vymenených správ,“ ozrejmila Vala.

Ako však skonštatovala, i keď to nie je jednoduché, stále sa teší z toho, že má prácu, ktorá je zároveň aj jej koníčkom. Spolu s tým prichádza aj istá popularita, nech už človek cieli na akúkoľvek skupinu. Aj Vala dostáva feedback často – podľa jej slov sa ohlasy na ich tvorbu objavujú každý deň.

„Či už je to na podcastovom Instagrame alebo cez moje platformy. Pred pár dňami som si uvedomila, že je to vlastne stresujúce – mladí ľudia ťa považujú za svoj vzor, aj keď ním úplne nechceš byť, lebo nie si nejaký vzorový typ,“ vyjadruje svoje pocity. 

Zároveň však skonštatovala, že pokiaľ niekomu pomôže niečo z toho, čo sa im snaží autenticky povedať, tak ju to stále veľmi teší.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vala Frazova (@fralaa)

Nerada vsádza na jednu kartu

Zaujímalo nás teda, koľko si takouto tvorbou dokáže zarobiť. Ako Vala vysvetlila, je to veľmi individuálne a záleží od typu spolupráce.

„To znamená, že niekedy máme iba sponzorovaný audiodiel, inokedy máme komplexnú spoluprácu, ktorá je cez sociálne siete. Môže to byť od 1 000 do 5 000 eur,“ povedala.

Vala nám prezradila, že okrem podcastu má aj iné zamestnanie práve z toho dôvodu, že nerada vsádza na jednu kartu. „Asi to mám tak nejak z minulosti. Bála som sa toho, že nebudem mať stabilný príjem, keď som skončila v reklamnej agentúre,“ skonštatovala.

Dnes okrem podcastu pracuje aj ako copywriterka na voľnej nohe. Pre klientov vytvára content plány. Ako dodala, výhodné je, že to človek vie robiť aj na diaľku – vo Valinom prípade napríklad aj z Rio de Janeira.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vala Frazova (@fralaa)

Spoločnosť by sa mala posunúť

Práve z tohto mesta sa Vala nedávno vrátila. Pôvodne tam neplánovala zostať tak dlho, no život to zariadil inak a z Brazílie sa na Slovensko vrátila po troch mesiacoch.

Ako to už býva, taká diaľka prináša aj rozdiely v spoločnosti. Jedným z nich je vnímanie LGBT komunity. „Myslím si, že to u nás majú veľmi ťažké a bude to chcieť ešte veľmi veľa práce a aktivizmu, aby sme dosiahli aspoň taký level, aký som ja nedávno zažila v Brazílii,“ povedala Vala.

Tam je totiž podľa jej slov bežné vidieť partnerov rovnakého pohlavia držať sa za ruky, pobozkať sa na ulici bez toho, aby pociťovali nejaký strach, že im niekto niečo urobí.

„Môj názor na túto komunitu je taký, že každý človek má úplne rovnaké právo na to, aby si vybral, koho má rád a s kým chce tráviť čas,“ skonštatovala Vala.

Zároveň dodáva, že by veľmi chcela, aby sme sa posunuli z našich starých stereotypov do niečoho nového a do spoločnosti, ktorá by podľa nej mala byť v 21. storočí modernejšia.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá