Variant Omikron by mohol prekonať Deltu, varuje odborník. Existuje však nádej, že vakcína nás ochráni aj pred týmto variantom

  • Obavy z nového variantu ďalej pretrvávajú
  • K situácii sa vyjadril aj odborník z Južnej Afriky
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Mufid Majnun, unsplash/Vladimir Fedotov
  • Obavy z nového variantu ďalej pretrvávajú
  • K situácii sa vyjadril aj odborník z Južnej Afriky

Nový variant Omikron vyvolal strach azda po celom svete. Niekoľko krajín preto v snahe predísť rozšíreniu variantu zatvorilo hranice pred ľuďmi z Južnej Afriky.

Najpravdepodobnejším kandidátom?

Filipínska mediálna spoločnosť Abs-cbn News uviedla, že spomínaný variant, zistený v Južnej Afrike, by mohol byť najpravdepodobnejším kandidátom, ktorý by mohol nahradiť vysoko nákazlivý variant Delta. Informáciu uviedol v utorok riaditeľ juhoafrického inštitútu pre prenosné choroby.

„Premýšľali sme – čo prekoná Deltu? To bola vždy otázka, minimálne z hľadiska prenosnosti. Možno práve tento variant je tým variantom,“ uviedol Adrian Puren, výkonný riaditeľ Národného inštitútu pre prenosné choroby v Južnej Afrike pre agentúru Reuters.

Podľa Purena, ktorý predtým pôsobil ako vedúci virológie v NICD, by mali vedci približne do štyroch týždňov zistiť, ako dobre Omikron odoláva imunite, ktorú ponúkajú vakcíny COVID-19.

Virológ tiež pre agentúru Reuters uviedol, že je ešte príliš skoro na to, aby sme povedali, či už vytláča Deltu v Južnej Afrike.

zdroj: unsplash/Vladimir Fedotov

Mohli by chrániť

Portál Thehill informuje, že aj množstvo odborníkov v USA uviedlo podobný časový údaj, v súvislosti s tým, kedy budú vedci schopní predpovedať, či bude očkovanie účinné aj voči tomuto novému variantu.

Bývalý komisár Úradu pre potraviny a liečivá Scott Gottlieb odhaduje, že prvé údaje z testov krvi plne zaočkovaných ľudí by mohli byť zverejnené už budúci týždeň.

zdroj: unsplash/Vladimir Fedotov

Hoci sú podrobné štúdie súvisiace s novým variantom ešte len na ceste, niekoľko odborníkov z oblasti mikrobiológie a imunológie pre BBC uviedlo, že existujúce vakcíny by mohli chrániť pred závažným priebehom ochorenia aj v prípade nového variantu koronavírusu.

Podľa informácií z The Jerusalem Post existuje nádej, že osoby, ktoré sú plne zaočkované proti koronavírusu a od podania druhej dávky neuplynulo viac ako šesť mesiacov, či tí, ktorí sú preočkovaní, by mali byť chránení aj proti variantu Omikron. V utorok to mal uviesť minister zdravotníctva Nitzan Horowitz.

Informáciu objasnil tesne po objavení ďalších dvoch prípadov, čím sa celkový počet zvýšil na štyri.

„V najbližších dňoch budeme mať presnejšie informácie o účinnosti vakcíny proti Omikronu, ale už je prítomný priestor na optimizmus. Prvé náznaky totiž napovedajú, že aj tí, ktorí sú zaočkovaní stále účinnou vakcínou, alebo tí, čo sú preočkovaní, by mohli byť chránení pred týmto variantom,“ povedal Horowitz počas návštevy Soroka Medical Center v Beersheba.

Ako sa situácia vyvinie budeme sledovať.

Zdroje: Abs-cbn News, Reuters, Thehill, BBC, The Jerusalem Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá