Vďaka AI pracujú iba 4 dni v týždni. Podľa prieskumu zamestnancom ušetrí desiatky hodín týždenne

  • Zamestnanci, ktorí používajú AI, sú spokojní
  • Kratší pracovný týždeň môže byť na dosah
  • Lídri za úspech firiem vďačia práve aplikovaní AI na pracovisku
práca žena
Ilustračný obrázok, Freepik/@lookstudio
  • Zamestnanci, ktorí používajú AI, sú spokojní
  • Kratší pracovný týždeň môže byť na dosah
  • Lídri za úspech firiem vďačia práve aplikovaní AI na pracovisku

Byť v práci len štyri dni v týždni a byť platený za päť? To je snom asi každého zamestnanca. Model štvordňového pracovného týždňa zaviedli už mnohé firmy, testujú ho aj niektoré slovenské. 

Kľúčom k tomu, aby bol štvordňový pracovný týždeň efektívny, môže byť aj využitie umelej inteligencie. Zahraničné pracoviská už využívanie AI aplikovali a zdá sa, že to prináša výsledky. O tejto skutočnosti informoval portál BBC

Využívanie umelej inteligencie na pracovisku sa postupne v mnohých firmách stáva bežnou praktikou. V Nemecku od začiatku februára tohto roka až 45 firiem nastavilo skúšobnú dobu štvordňového pracovného týždňa, pričom do jednoduchých úloh zapojilo využitie AI, informuje Euronews.

Niektorí odborníci veria, že by AI mohla urýchliť prijatie štvordňového pracovného týždňa, pretože by zefektívnila a odbremenila zamestnancov. Potvrdzujú to aj údaje zo zahraničných firiem.

AI pomáha zefektívniť prácu 

Tech.co zreportoval údaje z prieskumu z konca roka 2023, kde sa na tému AI na pracovisku vyjadrilo viac ako 1 000 vedúcich predstaviteľov rôznych firiem v USA.

Výskumní pracovníci zistili, že 29 percent organizácií so štvordňovým pracovným týždňom vo veľkej miere využíva AI v operáciách svojich firiem. Zavádzajú generatívne nástroje AI, ako je ChatGPT, ale aj iné programy na zefektívnenie pracovných operácií. 

Pre porovnanie, iba 8 percent firiem s päťdňovým pracovným týždňom využíva AI v tomto rozsahu. Ďalej výskumníci zistili, že až 93 percent podnikov používajúcich AI je otvorených štvordňovému pracovnému týždňu. A napokon, firiem, ktoré AI na pracovisku do takej miery nevyužívajú, otvorených pre kratší pracovný týždeň je menej ako polovica.

Súhlasia aj lídri 

V londýnskej agentúre digitálneho dizajnu Driftime bolo prijatie technológie AI rozhodujúce na to, aby firma mohla prevádzkovať flexibilný štvordňový pracovný týždeň. „Odovzdaním jednoduchých úloh nástrojom AI získame neoceniteľný čas, ktorý sme predtým stratili na spomalených aspektoch procesu,“ hovorí spoluzakladateľ Abb-d Taiyo.

S nástrojmi ako Modyfi sú všetky grafy živé a modifikovateľné, a vďaka tomu môžu dizajnéri firmy oveľa jednoduchšie a rýchlejšie vytvárať koncepcie a myšlienky.

Umelá inteligencia
zdroj: Unsplash/Kevin Ku

Shayne Simpson, generálny riaditeľ skupiny TechNET IT Recruitment so sídlom v Spojenom kráľovstve, tiež verí, že AI bola základom úspechu štvordňového pracovného týždňa v ich firme.

Spoločnosť totiž zistila, že nástroje AI šetria každému z ich náborových konzultantov 21 hodín týždenne. A to predovšetkým automatizáciou predtým manuálnych úloh, ako je zadávanie údajov, potvrdzovanie e-mailov, preverovanie životopisov kandidátov. Tým sa skrátil čas na obsadenie stálych úloh v spoločnosti v priemere o 10 dní.

AI vedie zamestnancov k spokojnosti

Výsledky výskumu Tech.co poukazujú aj na to, že firmy, ktoré AI na pracovisku využívajú, zaznamenali vyššiu úroveň produktivity. Až 56 percent firiem, ktoré aplikovali AI do pracovných operácií, zaznamenali vysokú úroveň produktivity. Výskum tiež zistil, že 72 percent respondentov, ktorí vo veľkej miere využívajú AI, uvádza vysokú organizačnú produktivitu. 

Aj keď sa mnohí obávajú o svoje pracovné miesto, výskum poukázal, že až 59 percent ľudí, ktorí používajú AI, cítia veľkú spokojnosť so svojou prácou. Tento výskum tak môže pomôcť aj ostatným firmám integrovať AI do čo i len najbanálnejších pracovných operácií. Výsledky totiž preukázali aj to, že v skutočnosti iba 1 z 25 spoločností má na pracovisku plne integrovanú AI.

Zdroje: BBC, Tech.co, Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá