5 nevšedných tipov na výlet po Európe, kde sa nebudeš tlačiť medzi slovenskými turistami

  • Letenky do destinácií sa dajú kúpiť už od 50 eur
  • Zabavíš sa s rodinou aj užiješ romantiku
  • Tieto mestá nenavštevuje veľa turistov, sú skrytým pokladom
cestovanie, dvojica
Ilustračný obrázok, Mostar, Unplash/@mantashesthaven,@ongerek
  • Letenky do destinácií sa dajú kúpiť už od 50 eur
  • Zabavíš sa s rodinou aj užiješ romantiku
  • Tieto mestá nenavštevuje veľa turistov, sú skrytým pokladom

Takmer každý Slovák doslova odrátava dni do letnej dovolenky. Čo tak si oddýchnuť na pár dní už teraz? Prinášame ti zoznam destinácií, kde sa nebudeš brodiť húfom turistov a letenky ti nezruinujú peňaženku. 

Okrem unikátnej architektúry, dychvyrážajúcich scenérií a chutnej gastronómie, sú tieto miesta vďačné aj svojou dostupnosťou. Letenky či lístky na autobus kúpiš za pár eur. 

1. Mostar – také malé Turecko 

Mostar je druhým najznámejším mestom v Bosne a Hercegovine. Okrem prírody dotvárajú atmosféru aj históriou poznačené stavby. Mnohé z nich sú dokonca v pôvodnom osmanskom štýle. Ako informuje Dromedar, história Mostaru siaha do 16. storočia, kedy základy mesta založili Osmani.

Mesto dostalo svoj názov po najstaršej pamiatke v meste – Starý most. Most je unikátny tým, že je celý vytvorený z mramoru, aby bol dostatočne pevný. Sultán dal autorovi totiž podmienku, že ak stavba po odobratí lešenia spadne, okamžite ho popravia. 

V okolí Mostaru je aj jedna z najkrajších pamiatok Bosny a Hercegoviny, Kláštor Blagaj. Od mesta je to iba dvadsať minút autom. Kláštor je jedinečný tým, že ho postavili pri rieke Buna na vysokých kamenných bralách. Interiér je jednoduchý, dominujú mu len nádherné pestré koberce, a z tohto dôvodu môžeš ísť dovnútra iba bez topánok. 

Bosna a Hercegovina
zdroj: Unsplash/@ongerek

Turci zanechali v Mostare aj niečo pre ich kultúru také typické, ako je trhovisko. Práve v Mostare sa takéto veľké trhovisko nachádza a pripomína zmenšenú verziu Veľkého bazára v Istanbule. Ako píše portál Food House Mostar, typickým jedlom pre túto oblasť sú plnené papriky a jedlo Japrak, čo sú plnené listy mangoldu. 

Ako sa do Mostaru dostaneš? Najskôr je potrebné sa letecky dostať do Banja Luka, pričom letenku z Viedne teraz kúpiš už od 52 eur. Následne sa autobusom za necelých 14 eur dostaneš z Banja Luky priamo do Mostaru. 

2. Billund

Aj napriek tomu, že je Dánsko navštevovaným miestom, mnoho ľudí zabúda na malé mestečko na juhu krajiny, Billund. Billund je výnimočný najmä tým, že je to mestom, kde sa zrodila legendárna hračka a v dnešnej dobe aj zberateľský unikát, LEGO.

V Billunde si tak užijú malí aj veľkí, pretože v tomto meste sídli obrovský Legoland. Ako píše portál bubo.sk, nájdeš v ňom LEGO od výmyslu sveta, ktoré nie je inde možné dostať. Legoland tiež disponuje parčíkom, kde je množstvo veľkých stavieb a sošiek. Ako inak, z LEGA.  

Billund z Lega
zdroj: Unsplash/@aivenieks

V jeden deň Legoland a druhý sa môže celá tvoja rodina zabaviť v najväčšom akvaparku v celom Dánsku. Lalandia je tropický vodný park, s množstvom vodných atrakcií ako šmykľavky, horúca jacuzzi či vlnový bazén. 

Do Billundu ti ide priamy spoj, pričom letenka z Viedne ťa vyjde už od 52 eur

Toto sú ďalšie mestá, ktoré by ti v živote nenapadlo navštíviť 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Dromedar, pelikan.sk, flixbus.sk, bubo.sk, Lalandia, albaniatourguide.com, Tripadvisor, Food House Mostar, romaniaexperience.com, rome2rio.com, Malta Insideout

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá