Vedci náhodou prišli na spôsob, ako vyrobiť batérie s takmer nekonečnou životnosťou

  • Počet nabíjacích cyklov je pri nich zbytočným číslom.
collageBATERKA
  • Počet nabíjacích cyklov je pri nich zbytočným číslom.

V dnešnej dobe, kedy snáď každý z nás nosí pri sebe minimálne smartfón a rôzne ďalšie gadgety, všetci snívame o lepších batériách. Výskumníci z University of California v Irvine urobili prelom, ktorý by mohol viesť práve k nim. Za použitia pravého zlata a niektorých nových materiálov tím vytvoril nanodrôtovú batériu, ktorá si udržuje svoju výkonnosť po stovky tisíc nabíjacích cyklov. V porovnaní so súčasnou technológiou lítium-iónových batérií, by mohla navždy zmeniť budúcnosť skladovania energie. A celá vec bola pritom objavená náhodou.

foto: chargetech.com

Dobíjacie lítium-iónové batérie po stovkách nabíjacích cyklov pomaly strácajú kapacitu. To je dôvod, prečo ti zbrusu nový mobilný telefón v pohode vydrží na jedno nabitie celý deň, ale po roku budeš rád, ak sa dostaneš s výdržou cez jeden deň bez toho, aby ukazovateľ nabitia zašiel do červenej zóny. Materiál batérie na báze nanodrôtov vyvinutý u UCI bez problémov vydržal skúšobnú lehotu troch mesiacov. V porovnaní s líthium-iónovými akumulátormi, ktoré sú po 5 až 7 tisícoch cyklov takmer mŕtve, vydržala nová batéria 200 000 nabíjacích cyklov v priebehu troch mesiacov a nevykazovala žiadnu stratu kapacity.

A čo viac, táto úžasná batéria prešla testom bez akéhokoľvek poškodenia nanodrôtu. Inžinieri chceli začleniť nanodrôt do technológií batériových systémov už dávnejšie, ale jeho krehkosť im to znemožnila. Tím UCI vytvoril špeciálny nanodrôt pomocou tenkého jadra zo zlata, obklopeného vrstvami oxidu manganičitého a gélového elektrolytu. Reginald Penner z UCI povedal, že inovácia je „bláznivá“ v porovnaní s životnosťou existujúcich lítium-iónových batérií.

foto: gizmodo.com

Mya Le Thai, doktorandka na UCI, ktorá je zároveň vedúcou štúdie vykonala testovanie a vyzdvihla pružnú silu tejto kombinácie materiálov. „Takto získaná potiahnutá elektróda drží svoj tvar oveľa lepšie, vďaka čomu je spoľahlivejšia,“ povedala Thai. „Tento výskum dokazuje, že batérie s elektródami na báze nanodrôtov môžu mať dlhú životnosť a môžu sa stať realitou.“

Výskumníci hľadali spôsob, ako zvýšiť kapacitu a na odpoveď natrafili náhodou. „Mya potiahla celú vec s veľmi tenkou vrstvou gélu a začala cyklus,“ povedal Penner. „Zistila, že práve za pomoci tohto gélu mohla spraviť stovky tisíc nabíjacích cyklov bez straty kapacity.“

foto: digitaltrends.com

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: latimes.com/digitaltrends.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá