Vedci vyvinuli kameru, ktorá dokáže odfotografovať pohyb najrýchlejších vecí vo vesmíre

  • Najdokonalejšia kamera na svete zachytí aj svetlo.
nanocover
  • Najdokonalejšia kamera na svete zachytí aj svetlo.

Nová kamera vyvinutá tímom Massachuttského technického inštitútu je schopnná odfotografovať až bilión snímkov za sekundu. Ak to porovnáme s tradičnou filmovou kamerou, tá ich zvládne približne 24. Tento prokrok v oblasti fotografickej techniky dal vedcom možnosť odfotografovať aj pohyb tých najrýchlejších vecí vo vesmíre. Medzi ne patrí samozrejme aj svetlo. V nižšie uvedenom videu uvidíš experimentálne zábery. Tie zachytávajú fotóny svetla, ktoré vo vode prekonávajú 600 miliónov míľ (965 km) za sekundu.

 

nano3

zdroj fotografie:mit.edu

 

Táto technológia má výskumníkom pomôcť pochopiť procesy, ktoré sa dejú v extrémnych rýchlostiach. Na túto kameru jednoducho nie je nič vo vesmíre prirýchle. Vysoká hustota záznamu slúži predovšetkým k natáčaniu pohybu svetla. Vedci pre tento účel vyvinuli aj špeciálne zariadenie, ktoré sníma svetelné impulzy. Pracuje na podobnom princípe ako obrazovky klasických televízorov, ktoré skladajú obraz prekladaním jednotlivých horizontálnych liniek. K vytvoreniu jedného snímku je tak potrebné si zaobstarať stovky skenov, z ktorých sa následne zloží výsledný obraz.

nn

zdroj fotografie:web.media.mit.edu

Aby to experti dosiahli, každý záber opakovali a menili uhol snímania objektu. Technika je preto zatiaľ vhodná len pre zaznamenávanie udalostí, ktoré sa dajú úplne identicky zopakovať. Aj napriek tomu, že to znie zložito a v praxi je to nepoužiteľné, vedcom sa podarilo zachytit naozaj unikátny jav. Ten je inak nepozorovateľný, pretože sa jedná o najrýchlejší pohyb vo vesmíru, je ním samozrejme pohyb svetla.

 

Vznikol tak úchvatný záznam laserového impulzu, ktorý „cestuje“ cez flašku s kolou. Sveteľný impulz kratší ako jeden milimeter bol do fľašky vypúšťaný každých 13 miliardtin sekundy. Na každej snímke sa impulz pohne o pól milimetra. Impulzy zároveň synchrónne spúšťali nahrávanie. Výsledný záber zobrazujúci prelet svetla flašou v skutočnosti predstavuje zlomok sekundy reálneho času.

Podľa vedcov nejde len o samoúčelnú hračku. Ultrapodrobná kamera podľa nich nájde praktické využitie napríklad v priemysle pri skúmaní materiálov, vo vede pri skúmaní procesov prebiehajúcich v extrémnych rýchlostiach alebo v lekárstve. Napríklad pri vyhotovovaní osvetlených snímkov z vnútra teľa pacienta.

zdroj:techhive.com zdroj titulnej fotografie:hexus.net/mit.edu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá