Vedci zistili, že kofeín môže staršie ženy ochrániť od demencie

  • Piť viac ako 3 šálky kávy denne môže odvrátiť kognitívne poruchy.
collagecoffee
  • Piť viac ako 3 šálky kávy denne môže odvrátiť kognitívne poruchy.

Nová štúdia zistila, že staršie ženy, ktoré denne pijú tri a viac šálok káv s kofeínom majú nižšiu šancu dostať diagnózu demencie. Rovnaká dávka kofeínu sa dá prijať z približne piatich šálok čierneho čaju alebo ôsmich plechoviek koly.

Potenciál výhod kofeínu pre zdravie mozgu bol naznačený v predchádzajúcich štúdiách, kedy sa zistilo, že táto droga ochraňuje myši pred postihnutím Alzheimerovou chorobou a iných foriem kognitívnych porúch. Avšak, len veľmi málo výskumu sa uskutočnilo s cieľom zistiť, či má kofeín neuroprotektívne účinky i na ľudí.

foto: fortune.com

V správe v Žurnálu Gerontológie autori vysvetľujú, ako najali pre výskum takmer 6 500 žien v post-menopauze vo veku 65 a viac, ktoré vyplnili dotazník týkajúci sa denného množstva vypitých nápojov obsahujúcich kofeín, akými je káva, čaj alebo kola.

Na základe odpovedí mohli výskumníci tieto ženy rozdeliť do dvoch skupín:

a) ženy, ktoré konzumujú denne väčšie množstvo kofeínu, ako je priemerný denný príjem – t.j. 261 miligramov,

b) ženy, ktoré konzumujú denne menšie množstvo kofeínu, ako je priemerný denný príjem – t.j. 64 miligramov.

Počas nasledujúcej dekády bolo 388 žien diagnostikovaných s príznakmi demencie. Zaujímavé však bolo, že väčšina (64 %) z týchto diagnostikovaných žien bolo zo skupiny, ktorá konzumovala denne menšie množstvo kofeínu, ako bol priemerný denný príjem.

889221

foto: pimpavlov.blogspot.com

Vedeckí výskumníci zatiaľ nevedia s istotou povedať, prečo je to tak, naznačujú však, že vysvetlenie spočíva v spôsobe, ako kofeín blokuje receptory adenozínu. Keďže adenozín je zapojený do regulovania veľkého množstva neurologických procesov ako je spánok, úzkosť, pamäť a kognitívne funkcie, autori štúdie tvrdia, že budúci výskum by sa mal s najväčšou pravdepodobnosťou zamerať na vzťah medzi kofeínom, adenozínom a demenciou.

Celú vedeckú správu si môžeš prečítať tu.

Tak, koľko z vás si po prečítaní predchádzajúcich riadkov ide dopriať šálku kávy? :) Pochváľte sa nám s vašim výberom v komentároch ;)

PS: Som zvedavý, ktorá marketingová agentúra to použije ako prvá.

istock-56561332-medium

foto: independent.co.uk

zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: favim/favim.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech