Veľké zmeny od pondelka: Žiaci pôjdu do škôl, ale COVID automat bude prísnejší

  • Vláda sprísnila podmienky COVID automatu, bude ťažšie dostať sa z čiernej fázy do bordovej
  • Od pondelka sa do škôl môžu vrátiť niektorí žiaci
  • Vláda nariadila prácu z domu všetkým zamestnancom, ktorí môžu pracovať doma
  • Očkovanie sa výrazne zrýchli, budúci týždeň príde zásielka vakcín AstraZeneca
ziaci, skoly
TASR/Lukáš Grinaj
  • Vláda sprísnila podmienky COVID automatu, bude ťažšie dostať sa z čiernej fázy do bordovej
  • Od pondelka sa do škôl môžu vrátiť niektorí žiaci
  • Vláda nariadila prácu z domu všetkým zamestnancom, ktorí môžu pracovať doma
  • Očkovanie sa výrazne zrýchli, budúci týždeň príde zásielka vakcín AstraZeneca

Vláda na utorkovom rokovaní upravila COVID automat. Po novom bude ťažšie dostať sa z „čiernej“ fázy do „bordovej“ fázy. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Sprísnenie automatu odobrila už včera pandemická komisia, vláda návrh schválila s malými zmenami. „Vzdelávanie detí nemôžeme nechať tak dlho prerušené. Apoň časť tých, čo to najviac potrebujú, sa musia vrátiť do škôl,“ povedal Krajčí. 

COVID automat sa podľa neho musí sprísniť najmä kvôli britskej mutácii koronavírusu. „Viacerí odborníci hovoria, že je to ako ďalšia, nová pandémia, s ktorou sa treba vysporiadať,“ povedal minister.

Koronavírus si na Slovensku vyžiadal 105 nových úmrtí. Pribudlo vyše 2 700 nových nakazených

Od 8. februára sa do lavíc môžu vrátiť žiaci materských škôl a žiaci základných škôl na 1. stupni. Podmienkou je, aby rodičia mali negatívny test na koronavírus, ktorý nebude starší ako 7 dní. Minister školstva Branislav Gröhling doplnil, že do škôl sa môžu vrátiť študenti posledných ročníkov stredných škôl. Pandemická komisia pôvodne odporúčala návrat do lavíc len pre posledné ročníky odborných stredných škôl a učilíšť. Do školy sa tak na prezenčnú výučbu môžu vrátiť aj maturanti a to aj z osemročných gymnázií.

Podmienky COVID automatu sa menia. Momentálne je Slovensko celé v čiernej fáze, teda v kompletnom lockdowne. Keď budú splnené podmienky, Slovensko prejde na automat, teda semafor, v ktorom sa opatrenia uplatňujú regionálne.

AKTUÁLNE: COVID automat sa mení, bude prísnejší. Len Sulík s Remišovou neboli za

Po novom sa tak stane, ak bude v nemocniciach menej ako 3 000 hospitalizovaných. V čase predstavenia automatu boli hranicami reprodukčné číslo R0 nižšie ako 1,1 a priemerný denný počet prípadov za 7 dní nad 100. Odteraz budú tieto požiadavky o 20% prísnejšie.  Minister Krajčí doplnil, že sa COVID automat sprísňuje pre prítomnosť britskej mutácie koronavírusu.

Vláda schválila viacero návrhov, vrátane príspevkov pre podnikateľov, alebo nulovej sadzby DPH na respirátory. Podľa ministra Krajčího chráni správne nasadený respirátor nositeľa na viac ako 90%. Nulová sadzba DPH má motivovať dodávateľov a predajcov, aby respirátory predávali práve na Slovensku a nevyvážali ich do zahraničia.

Covid Automat
zdroj: korona.gov.sk

Vláda tiež nariadila všetkým zamestnancom, ktorým charakter práce umožňuje pracovať z domu, aby pracovali z domu. Minister práce Milan Krajniak vyzval všetkých zamestnancov, ktorí môžu pracovať z domu ale zamestnávateľ im to neumožňuje, aby to nahlásili Inšpektorátu práce. Doteraz bola práca z domu odporúčaná, dnes je to nariadenie.

Od budúceho týždňa bude rezort práce v spolupráci s inšpektorátmi práce kontrolovať to, či niekomu, kto môže mať home office, to zamestnávateľ aj umožní,“ povedal Krajniak. Podľa neho nepôjde o žiadne razie. „Budeme preverovať podnety od občanov,“ povedal.

Druhú dávku vakcíny už na Slovensku dostalo viac ako 15 000 ľudí. Štát pripravuje nové očkovacie centrá, 9. februára totiž príde dodávka vakcín od firmy AstraZeneca, čo tempo vakcinácie zrýchli. Otvorených je už 58 očkovacích centier. Budúci týždeň by sme podľa ministra mohli zaočkovať ďalších 75-tisíc ľudí. Od začiatku očkovania v decembri sa na Slovensku zaočkovalo viac ako 160-tisíc ľudí.

Ministerstvo zvažuje aj využitie ruskej vakcíny Sputnik V aj napriek tomu, že Európska lieková agentúra (EMA) toto liečivo ešte neschválila. Slovensko totiž môže používať aj vakcíny, ktoré nemajú registráciu EMA.

Správu aktualizujeme.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá