Veronika Babalová študuje na základnej škole, no vďaka svojmu výskumu, je už dnes prijatá na univerzitu

  • Deviatačka Veronika má už teraz isté miesto na Prírodovednej fakulte UPJŠ, no aj tak by sa radšej stala učiteľkou.
ver
facebook.com/verka.babalova/ google.sk/maps
  • Deviatačka Veronika má už teraz isté miesto na Prírodovednej fakulte UPJŠ, no aj tak by sa radšej stala učiteľkou.

Zdá sa, že dnešná mladá generácia nie je plná neperspektívnej mládeže, ktorú zaujímajú len smartfóny a sociálne siete. Na Slovensku je aj množstvo progresívne zmýšľajúcich mladých ľudí, ktorí z vlastnej iniciatívy bádajú, študujú, skúmajú a podnikajú výskumy, aby dostali odpovede na otázky, ktoré ich trápia.

Skvelým príkladom je aj Veronika Babalová, ktorá je študentkou 9. ročníka na Základnej škole Andreja Hlinku v Ružomberku. Na 51. ročníku Celoslovenskej biologickej olympiády sa jej podarilo získať striebornú medailu.  Veronikin projekt vychádzal z problému, ktorý si mladá študentka začala všímať v rodnom meste. Išlo o skúmanie škodlivosti solenia ciest na vývoj a rast flóry v okolí miest, kde dochádza k častým posypom.

Zo zamyslenia prešla rovno k činom a následným pokusmi, ktorými skúmala ako soľ vplýva na korene rastlín. Pokus robila s koreňom petržlenu, ktorý namáčala do rôznych roztokov. Z jej pokusov, ktoré uskutočňovala v priebehu dvoch  rokov, počas svojho voľného času zistila, ako veľmi zlý je vplyv posypovej soli na korene rastlín.

Aj vďaka dobrej pedagogickej podpore Veronika dokázala prísť aj s alternatívným  riešením. Konkrétne išlo o ekologický posyp, ktorý podľa jej pokusov nemá až tak výrazne negatívne vplyv na korene rastlín a  vstrebávanie vody, či živín.

Jej ďalším návrhom bola výsadba odolných, a teda solomilných rastlín, ktoré zvládajú vplyv soli oveľa lepšie. Súčasťou ocenenia okrem diplomu, medaily a možnosti prezentovať svoju prácu v angličtine v zahraničí, bolo aj prijatie na vysokú školu.


Veroniku prijali konkrétne na Prírodovedeckú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Veronika však musí túto ponuku ešte zvážiť, keďže si nie je istá, či sa chce uberať práve biologicko-matematickým smerom. Veroniku láka skôr učiteľská kariéra.

Celý Veronikin príbeh a jej cestu za medajlou si môžeš pozrieť TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech