Veronika navrhla kompostovateľné kapsule do kávovarov z bioplastu, ktorý si vyrába doma

  • Veronika prináša na trh 100 % recyklovatelné a kompostovatelné kávové kapsule
  • Tie by mohli z hľadiska ekológie predstavovať pre kávový priemysel zásadný milník
  • Materiál, z ktorého sú vyrobené pritom neobsahuje žiadnu prebytočnú chémiu a je možné ho vyrobiť v domácich podmienkach
cooool
facebook.com/model.young.package
  • Veronika prináša na trh 100 % recyklovatelné a kompostovatelné kávové kapsule
  • Tie by mohli z hľadiska ekológie predstavovať pre kávový priemysel zásadný milník
  • Materiál, z ktorého sú vyrobené pritom neobsahuje žiadnu prebytočnú chémiu a je možné ho vyrobiť v domácich podmienkach

V dnešnej eco-friendly dobe sa len ťažko zmierujeme s tým, že niečo, čo v kanceláriách či domácnosti používame veľmi často, nemožno recyklovať.Je to aj prípad kávových kapsúl, ktoré sú vyrobené z hliníka a plastu, kvôli čomu sa len veľmi ťažko recyklujú.

Mladá dizajnérka Veronika sa preto zamyslela a po čase sa jej podarilo navrhnúť 100% recyklovateľné a kompostovateľné kapsule do kávovarov.  Veronika Janečková za tento nápad  získala aj cenu za najvýraznejší designerský počin v súťaži Model Young Package. Podľa poroty ide o prelomový nápad na poli kávového priemyslu.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: ecofuture.cz

Ekologické kapsule sú vyrobené z materiálu, ktorý je podobný bioplastom. Základom je papierovina, ktorá sa spojí pomocou kávovej usadeniny. Po použití tak môžeš kapsulu pokojne zahodiť aj priamo na tvoj záhradný kompost, kde sa tento odpad sám rozloží.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: facebook.com/model.young.package

Materiál vyrobený z bežne dostupných surovín

“Na vysokej škole sme mali prednášky zamerané na materiály vo výtvarnej praxi. Kolega pracoval na seminárnej práci, ktorej témou boli práve bioplasty. Pri prezentácii nám predstavil bioplast, ktorý vyrobil doma, v kuchyni. Bolo to moje prvé stretnutie s novým materiálom. Od tej doby som sa začala o túto technológiu zaujímať. Nie o spracovanie v bežnej priemyselnej prevádzke, ale o to, ako vyrobiť materiál doma z bežne dostupných surovín bez zbytočnej chémie. Bolo náročné nájsť tie správne pomery surovín a nie vždy sa darilo podľa predstáv,” hovorí Veronika.


Za pozornosť určite stoja aj samotné vlastnosti nového materiálu. Ten sa dá neustále rozvíjať alebo dopĺňať o nové ingrediencie, ktoré by bežne skončili v odpade. Ma taktiež takmer neobmedzené možnosti tvarovania. Dá sa z neho vytvoriť list papiera ale aj priestorový objekt.

Nespresso a jeho záväzok

Známy výrobca kávovarov a kávových kapsúl Nespresso na svojich stránkach zverejnil výzvu, že chce v roku rozšíriť povedomie o možnostiach recyklácie. Materiál, z ktorého sa kapsule vyrábajú, však v Nespressonezmenili. Iba sa zapojili do najrôznejších projektov, ako je spolupráca so značkou vyrábajúce bicykle Festka alebo s nadáciou Terezy Maxovej. Ponovom taktiež zákazníkom umožňujú zber kapsúl do tzv. Recyklačného vreca, ktoré následne zákazník odnesie do predajne, odkiaľ ho potom pošlú do recyklačného dvora. Z kapsúl taktiež značka vyrábala ikonické nožíky, takzvané Rybičky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech