VIDEO: Škola ako zo sci-fi. Umelá inteligencia meria čínskym deťom výkon priamo počas hodiny

  • V čínskych školách testovali deti špeciálne čelenky s umelou inteligenciou
  • AI merala hladinu ich aktivity na hodine a personalizovala ich výsledky tak, aby im pomohla vychytať slabé miesta
V Číne využívajú AI priamo na vyučovaní
V Číne využívajú AI priamo na vyučovaní, Unsplash/Jerry Wang, Owen Beard
  • V čínskych školách testovali deti špeciálne čelenky s umelou inteligenciou
  • AI merala hladinu ich aktivity na hodine a personalizovala ich výsledky tak, aby im pomohla vychytať slabé miesta

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac integruje do čínskych škôl. Riešenia s podporou AI sa vyvíjajú na automatizáciu administratívnych úloh, prispôsobenie výučby a učenia a poskytovanie inteligentných doučovacích systémov. Očakáva sa, že tieto riešenia zlepšia kvalitu vzdelávania a zlepšia vzdelávacie skúsenosti pre študentov, píše Phone English.

Žiaci v čínskej škole nosia AI čelenky

Na základnej škole Jinhua Xiaoshun vo východnej Číne boli študenti nedávno testovaní na úroveň koncentrácie pomocou špeciálnych čeleniek, ktoré vyvinula americká spoločnosť BrainCo. V reálnom čase čelenka prenášala údaje o tom, ako boli študenti zapojení do učenia, informuje stránka Artificial Intelligence.

Jednou z hlavných výhod používania AI vo vzdelávaní je, že môže pomôcť identifikovať silné a slabé stránky študentov a poskytnúť personalizovanú spätnú väzbu. Algoritmy umelej inteligencie dokážu analyzovať obrovské množstvo údajov o výkone študentov a poskytnúť informácie, ktoré učitelia inak nemusia vedieť identifikovať.

Čoraz väčší počet tried v Číne je vybavený kamerami s umelou inteligenciou a sledovačmi mozgových vĺn. Zistilo sa, že v niektorých triedach sa na účely monitorovania aktivity študentov počas vyučovania používajú kamery. Technológie umelej inteligencie dokážu analyzovať správanie študentov pomocou softvéru na rozpoznávanie tváre.

Existujú dokonca aj určité programy, v ktorých je každému študentovi pridelené skóre na základe stupňa jeho koncentrácie v triede. Čínska vláda naďalej posúva hranice čínskeho vzdelávacieho systému tým, že podporuje prijatie „inteligentných tried“, ktoré tlačia na rozvoj „inteligentného učenia“.

Učitelia sa boja, že ich AI nahradí

Vysoká úroveň konkurencie v Číne viedla k ochote skúmať technológie umelej inteligencie v školských laviciach. Študenti v Číne musia pred vstupom na vysokú školu absolvovať test na umiestnenie na vysokej škole, ktorý sa volá gaokao.

Pretože iba najvyššie skóre dostane študentov na najlepšie univerzity v krajine, gaokao sa považuje za hlavný ukazovateľ úspechu. Rodičia vždy hľadajú spôsoby, ako sa ich dieťa môže v Číne čo najlepšie presadiť, a takýto úspech je priamo spojený so vzdelaním. Tieto nové AI technológie sa rodičom i deťom ľahšie prijímajú, pretože sa považujú za spôsob, ako získať konkurenčnú výhodu.

Umelá inteligencia navyše môže pomôcť automatizovať aj rozličné administratívne úlohy, ako je známkovanie a dochádzka, čím ušetrí čas učiteľom, aby sa mohli lepšie sústrediť na zmysluplnejšie interakcie so svojimi študentmi.

Existujú však aj určité obavy z potenciálneho vplyvu umelej inteligencie na úlohu učiteľov v triede a ich celkovú profesijnú budúcnosť. Niektorí z nich sa totižto obávajú, že AI môže časom úplne nahradiť ľudských učiteľov. Je preto dôležité nájsť rovnováhu medzi používaním AI na zlepšenie vzdelávania a zabezpečením toho, aby ľudská interakcia zostala podstatnou súčasťou vzdelávacieho zážitku.

Pozri si video nakrútené priamo v triede čínskej základnej školy.

Zdroje: Phone English, YouTube/Wall Street Journal, Artificial Intelligence

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá