Vieme, koľko stálo plošné testovanie a nebol to lacný špás

  • Minister obrany Jaroslav Naď vyčíslil, koľko peňazí dalo Slovensko na tri kolá plošného testovania
  • Do účtu ešte nie je zarátané testovanie piatich stoviek najviac zasiahnutých obcí, ktoré prebehne cez víkend
plošné testovanie na koronavírus
SITA/Viktor Zamborský
  • Minister obrany Jaroslav Naď vyčíslil, koľko peňazí dalo Slovensko na tri kolá plošného testovania
  • Do účtu ešte nie je zarátané testovanie piatich stoviek najviac zasiahnutých obcí, ktoré prebehne cez víkend

Výdavky Ministerstva obrany SR za tri kolá celoplošného testovania obyvateľov Slovenska na koronavírus vychádzajú podľa šéfa rezortu Jaroslava Naďa (OĽaNO) do 30 miliónov eur.

Uviedol to dnes pred rokovaním Ústredného krízového štábu. Ide o priame náklady, ktoré malo ministerstvo obrany a o zdravotnícky personál, ktorý bol v jeho gescii. Minister doplnil, že antigénové testy boli platené z položky štátnych hmotných rezerv a náklady, ktoré mali mestá a obce, pôjdu cez Ministerstvo vnútra SR.

Sulík chce viesť Slovensko v boji proti koronavírusu. Matovičovi predstaví vlastný plán

Premiér Igor Matovič dávnejšie na tlačovej besede pripomenul, že ak by Slovensko šlo do tzv. tvrdého lockdownu a zatvorilo by všetky prevádzky, vrátane priemyselných, slovenskú ekonomiku by to denne stálo 80 až 100 miliónov eur. „Vyhnime sa tomuto scenáru, ak to bude možné. Je najhorší možný,” povedal vtedy premiér. Súčasne predstavil plošné testovanie.

Naď potvrdil, že dnes zverejnia zoznam obcí, ktoré opäť podstúpia celoplošné testovanie. Malo by ísť zhruba o 500 miest a obcí, ktoré v druhom kole mali nad jedno percento pozitívnych testov na COVID-19. Testovanie sa má uskutočniť cez víkend 21. a 22. novembra.

Nákup nebol predražený

Šéf strany Smer Robert Fico na tlačovej besede povedal, že nákup testov bol predražený.  „Cena za jeden test by mala byť za 2,90 eura. Fakt je však ten, že vláda za každý test zaplatila štyri eurá a 35 centov,“ uviedol šéf Smeru. Zároveň vyhlásil, že kontrola, ktorú vykonala Transparency International Slovensko, bola zmanipulovaná a zaplatená Georgeom Sorosom.

Transparency International totiž kontrolovala nákup antigénových testov priamo v Štátnych hmotných rezervách. „Výčitky z možného klientelizmu by mohli potvrdiť či už zvýšená netransparentnosť procesu, alebo nadmerná cena zákazky. Naše preverovanie jedno ani druhé nenaznačuje. Proces bol situácii primeraný, súťaž v kontexte špeciálneho režimu široká a cena uspokojivá,“ konštatuje TIS v správe.

Zdroje: SITA, TransparencyInternational

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK