Viktor Orbán mení rétoriku. Nečakane podporil územnú celistvosť Ukrajiny

  • Orbán tvrdí, že na naplnenie cieľa je potrebná zvrchovaná Ukrajina
  • Inváziu Ruska na Ukrajinu označil za jasnú agresiu
Viktor Orbán Maďarský premiér , Vladimir Putin Ruský prezident
Viktor Orbán Maďarský premiér, Vladimir Putin Ruský prezident, TASR/Ladislav Vallach TASR/Jaroslav Novák
  • Orbán tvrdí, že na naplnenie cieľa je potrebná zvrchovaná Ukrajina
  • Inváziu Ruska na Ukrajinu označil za jasnú agresiu

Spravodajský portál RTVS uviedol, že Viktorovi Orbánovi, maďarskému premiérovi, ktorého mnohí považujú za najbližšieho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina, sa zmenila rétorika.

Ako portál ďalej s odvolaním sa na agentúru MTI uvádza, maďarský premiér Orbán povedal, že suverénna Ukrajina je potrebná na to, aby Rusko nepredstavovalo hrozbu pre Európu. Ďalej tvrdí, že Európa nie je jednotná vo svojom úsilí zastaviť Rusko, vyhlásil to na konferencii kresťanskodemokratických a centristických strán (CDI) v Paname.

Orbán bol v súvislosti s ruskou agresiou k Ukrajine podľa západných pozorovateľov vždy skôr proruský, no v tomto momente ide o zmenu rétoriky. Maďarský premiér vždy vystupoval aj proti uvaleniu sankcií na Rusko, no napriek tomu vždy za ne hlasoval. Maďarsko ako jediná krajina v strednej a východnej Európe nedodáva Ukrajine zbrane, dokonca ani neumožňuje ich prevoz cez svoje hranice.

Podporuje ukrajinskú územnú celistvosť

Orbán tvrdí, že na naplnenie tohto cieľa je potrebná zvrchovaná Ukrajina. Podľa neho sa v Európe odlišujú aj pohľady na to, ako sa k cieľu dopracovať, a to najmä v otázke protiruských sankcií.

Maďarský premiér ďalej vyhlásil, že podporuje ukrajinskú územnú celistvosť a inváziu Ruska na Ukrajinu označil za jasnú agresiu.

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Rozruch so šálom

Len pred pár dňami zverejnil Viktor Orbán na svojom Instagrame video z futbalového podujatia, kde mal na sebe šál s územím Maďarska. V tomto prípade však nešlo len o maďarské územie, ale o to, ktoré zobrazuje územie Veľkého Uhorska, takže hranice, pod ktoré spadalo aj Slovensko, Ukrajina, Rakúsko, Rumunsko, Chorvátsko a Srbsko.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Orbán Viktor (@orbanviktor)

Šál zaregistrovalo viacero z predstaviteľov štátov a jeden z prvých, ktorí na Orbánov šál reagovali, bol minister zahraničia SR Rastislav Káčer. Povedal, že je to „hnus a humus“.

Minister si myslí, že nášmu susedovi dlhodobo tolerujeme až príliš. „Sme veľmi tolerantní k divotvorným aktivitám, ktoré nemajú obdobu v krajinách EÚ,“ komentoval Káčer na sociálnej sieti. Dodal, že práve takéto skutky viedli k udalostiam v roku 1939, ale rovnako aj k súčasnej ruskej invázii na Ukrajinu.

„Maďari sú na Slovensku doma a patria sem rovnako ako všetci ostatní občania. Naši občania. To, čo ale nemá miesto v našich vzťahoch, je iredenta a revizionizmus. Kam takéto sentimenty a plány vedú, sme videli v roku 1939 a vidíme dnes v priamom prenose na Ukrajine v podaní ruskej agresie,“ povedal Káčer. 

Reakcia na šál prišla aj z Ukrajiny. Tí požadujú od Orbána ospravedlnenie. „Presadzovanie myšlienok revizionizmu v Maďarsku neprispieva k rozvoju ukrajinsko-maďarských vzťahov a nie je v súlade s princípmi európskej politiky,“ povedal to hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko na sociálnej sieti.

„Čakáme na oficiálne ospravedlnenie z maďarskej strany a vyvrátenie zásahov do územnej celistvosti Ukrajiny,“ pokračoval hovorca.

Rumunsko si už maďarského veľvyslanca predvolať malo, pričom malo taktiež vyjadriť nesúhlas s takýmto gestom. Ukrajina žiada ospravedlnenie tiež.

Zdroje: RTVS, Instagram/Viktor Orbán, Facebook/Oleg Nikolenko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá