Viktor Orbán: Soros zarába na vojne na Ukrajine, treba financovať mier

  • Podľa maďarského prezidenta vojnu na Ukrajine podnecuje George Soros
  • Finančník podľa neho na vojne zarába, a preto treba financovať mier
viktor orbán maďarsko voľby
Viktor Orbán, SITA/AP Photo/Petr David Josek
  • Podľa maďarského prezidenta vojnu na Ukrajine podnecuje George Soros
  • Finančník podľa neho na vojne zarába, a preto treba financovať mier

Najlepším spôsobom zdolania vysokej inflácie, na ktorú vplýva aj vojna, je dosiahnuť mier – financovať by bolo potrebné mier, nie vojnu.

V pravidelnom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió to v piatok vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, podľa ktorého americký finančník George Soros vojnu na Ukrajine podnecuje a zarába na nej. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Orbán Sorosa nevytiahol ani zďaleka po prvýkrát, svojho času si na nenávisti proti nemu dokonca postavil svoju predvolebnú kampaň. Samotný George Soros je pritom často hlavnou postavou konšpiračných príbehov, kde má financovať všetko od očkovania, vyhladenia ľudstva až po všetky vojny v histórii.

Bojovník proti vysokým cenám

Keby maďarská vláda nezaviedla regulovanie cien potravín, pohonných látok a režijných nákladov domácností, tak by už podľa Orbána dosiahla inflácia aj vyše 15 percent.

Ak bude Európska únia pokračovať vo svojej politike sankcií (voči Rusku), európska ekonomika bude zničená,“ podčiarkol premiér.

Platnosť regulovaných cien základných druhov pohonných látok a potravín by maďarská vláda chcela predĺžiť, avšak rozhodnutie v tomto bode ešte nepadlo. „Ak bude vojna ešte dlho trvať, tak toto zastropovanie cien nebude možné zrušiť – alebo ho len postupne zredukujeme, a to veľmi pomaly,“ vyhlásil Orbán.

Ministerský predseda sa v rozsiahlom rozhovore venoval aj otázkam štátneho rozpočtu či zavedeniu zdanenia nadmerného zisku nadnárodných spoločností, ku ktorému poznamenal, že „tieto podniky to vydržia“.

Orbán 25. mája avizoval, že v záujme pomoci rodinám v ťažkej ekonomickej situácii založí jeho kabinet fond na ochranu režijných nákladov domácností, do ktorého budú prispievať banky a kooperácie zo svojho nadmerného zisku, ako aj fond obrany, z ktorého bude posilnená armáda.

Maďarsko si vyjednalo výnimku zo sankcií

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán odmietol kritiku luxemburského premiéra Xaviera Bettela vo veci vyradenia hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi z najnovšieho balíka sankcií EÚ, k čomu došlo z iniciatívy Budapešti. Informuje o tom spravodajca TASR s odvolaním sa na utorňajšie vyjadrenie Orbánovho hovorcu Bertalana Havasiho pre agentúru MTI.

Orbán podľa neho reagoval na kritiku luxemburského premiéra formou listu.

Maďarská vláda vyjadrila nesúhlas so zaradením ruského patriarchu Kirilla na sankčný zoznam EÚ. Stalo sa tak niekoľko dní po summite lídrov EÚ v Bruseli, na ktorom bol schválený šiesty balík sankcií voči Rusku zahŕňajúci aj čiastočný zákaz dovozu ruskej ropy.

Podľa správ diplomatov sa EÚ – v záujme schválenia celého balíka – rozhodla ustúpiť maďarskému tlaku a Kirilla napokon na sankčný zoznam nezaradila. Postoj Budapešti k tejto otázke následne ostro kritizoval luxemburský premiér.

To, čo sa stalo tento týždeň s Kirillom, je neprijateľné,“ povedal Bettel minulý piatok pre spravodajskú stanicu Euronews na kongrese európskej politickej strany ALDE (Aliancia liberálov a demokratov pre Európu) v Dubline.

Belgium_Europe_Budget641381684575
zdroj: TASR/AP, Virginia Mayo

„Maďari hrajú vždy s otvorenými kartami“

Maďarsko sa postavilo proti zaradeniu patriarchu Kirilla na čiernu listinu, údajne z dôvodu ochrany náboženskej slobody. Brusel aj ďalšie krajiny EÚ však tohto najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi považujú za propagandistu Kremľa, keďže opakovane vyjadruje podporu ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine.

(Xavier Bettel), prekvapilo ma Tvoje vyhlásenie. Vieš, že Maďarsko vždy všetky dodrží dohody. Môžeme mať spory, aj ich máme, avšak Maďari hrajú vždy s otvorenými kartami,“ napísal luxemburskému premiérovi Orbán.

Podľa jeho slov maďarská delegácia celý mesiac na fórach a zasadnutiach veľvyslancov členských krajín eurobloku odmietalo zaradenie ruského patriarchu na sankčný zoznam. Podľa Orbána o tom vedeli aj lídri EÚ, ktorí sa zúčastnili na minulotýždňovom summite, a proti skutočnosti, že Kirill nie je na zozname, nenamietali.

Orbán zdôraznil, že Maďarsko nikdy nepodporí zaradenie cirkevných predstaviteľov na sankčný zoznam a ich izoláciu od veriacich, pretože maďarská ústava chráni slobodu vyznania. „My chceme mier a ten bez účasti cirkevných vodcov nie je možné dosiahnuť,“ dodal.

Zároveň vyzval luxemburského premiéra, ktorého označil za politika presadzujúceho ľudské práva, aby v tejto otázke s porozumením prijal maďarský postoj.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá