Do kampane dal miliardy eur, médiá má pod palcom. Orbán môže byť čoskoro zosadený z funkcie

  • Opozícia sa po dlhých rokoch prvýkrát zjednotila
  • Pred vojnou si hlasy chcel kúpiť
  • Konflikt na Ukrajine paradoxne pomohol skôr Orbánovi ako opozícii
Viktor Orbán
TASR/Jaroslav Novák
  • Opozícia sa po dlhých rokoch prvýkrát zjednotila
  • Pred vojnou si hlasy chcel kúpiť
  • Konflikt na Ukrajine paradoxne pomohol skôr Orbánovi ako opozícii

V roku 2022 sú z európskeho hľadiska najdôležitejšie dvoje voľby. Prvými sú maďarské parlamentné voľby, ktoré sa budú konať už túto nedeľu, teda 3. apríla, a francúzske prezidentské voľby, ktorých prvé kolo sa bude konať už o týždeň na to a prípadné druhé kolo o ďalšie dva týždne neskôr.

Parlamentné voľby v Maďarsku by nás mali v prvom rade zaujímať preto, lebo ide o nášho bezprostredného južného suseda a maďarská menšina je na Slovensku tou najpočetnejšou minoritou.

Čo je však ešte podstatnejšie, po dvanástich rokoch vlády Viktora Orbána existuje reálna šanca, že na premiérskom poste dôjde k zmene, keďže v poslednej dekáde sa nemohúca opozícia konečne zomkla a pochopila, že bez toho, aby sa zjednotila, 59-ročného šéfa Fideszu neporazí. 

Péter Márki-Zay dal nádej na zmenu  

Viktor Orbán je maďarským premiérom nepretržite od roku 2010 a v priebehu tohto 12-ročného obdobia vládla jeho pravicovo-nacionalistická strana Fidesz väčšinu času sama, ako píše Al Jazeera, teda disponovala ústavnou väčšinou.

Túto obrovskú výhodu dokázal zdatný rétor Orbán využiť, okrem iného na to, aby si, ako píše Fridrich Naumann Foundation, na súdoch dosadil svojich prívržencov, zásadným spôsobom obmedzil, ba skôr až znemožnil fungovanie slobodných médií, ktoré sa voči nemu vyjadrovali kriticky, či z Budapešti doslova vyhnal jednu z najlepších európskych univerzít Central European University (Stredoeurópsku univerzitu).

Tá je totiž dotovaná z peňazí amerického milionára a filantropa s maďarskými koreňmi Georgea Sorosa, z ktorého v Maďarsku spolu s EÚ a Bruselom spravil úhlavných nepriateľov Budapešti.     

Až do roku 2018 nič nenasvedčovalo tomu, že by sa s hegemóniou autokrata Orbána mohlo niečo stať. Al Jazeera však upozorňuje na to, že vo februári toho roku utrpel vládny Fidesz nečakanú porážku, a síce pri voľbe primátora 48-tisícového mesta Hódmezővásárhely, ktoré bolo baštou Fideszu od roku 1990. Novým primátorom sa stal dovtedy neznámy Péter Márki-Zay.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Al Jazeera, Friedrich Naumann Foundation, CNN, France 24, New York Times, Politico, Deutsche Welle , Bloomberg, Business Info, The Guardian, CNBC, The Budapest Times, Balkan Insight

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá